On tässä köyhyydessä hyväkin puoli. Kävin äsken kaupassa, viemässä viimeiset eurot kauppaan. Seuraavat rahat tulee vasta ensi viikolla. Nyt voi sitten olla neljän seinän sisällä, vapaaehtoisesti viikon koronaa paossa. Kaikki julkiset paikatkin on suljettu joten mitäpä siellä muutenkaan tekisi.
Viikon vapaaehtoinen karanteeni
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onneksi toimii vielä netti, vai mitä?
Miksi viimeiset rahasi menivät kauppareissuun? Köyhinkin saa Suomessa sen verran sossurahaa, että ei tarvitse elää aivan "kädestä suuhun". Sinun kuten monen muunkin kohdalla "kädestä suuhun" tilanne johtuu ihmisen omista valinnoista eikä siitä, että sossutuet eivät olisi riittäviä pikkuisen väljempäänkin taloudenpitoon.
Olen ollut karanteenissa jo toukokuusta 2010.
Kerrostaloyksiö.Yksinäistä erakkoelämää.
Minulla on kaksio mutta ei se paljon karanteenioloja poista. Pari vuotta vapaaehtoista karanteenia olen viettänyt. Ainoa missä olen käynyt, on ruoka kauppa. Joten kokemusta on jo valmiiksi karanteeni olosuhteista. Totaalinen ulkonaliikkumiskielto olisi tietysti uutta. Tosin sekään ei suuremmin haittaisi jos ruokapuoli jotenkin järjestyisi.
Minua ulkonaliikkumiskielto haittaisi. Sisällä ei voi juosta, ja kävelystäkin tulee sisällä nopeasti erittäin tylsää, joten aerobinen harjoittelu kärsisi. Kestävyyskunto siis heikkenisi. Mitä enemmän ikää kertyy, sitä pitempään täytyy harjoitella päästäkseen takaisin aiempaan kuntoon.
Ulkoilma on myös aina terveellisempää kuin sisäilma, johon erittyy pieniä määriä haitallisia kaasuja huonekaluista ja talon rakenteista. Kansanterveyden kannalta tämäkin on kielteinen puoli, vaikka toki koronavirus on osuessaan suurempi uhka.
Pitkäaikatyötön
Paikalla voi juosta ja hyppiä. Sisällä voi tanssia jorata oikein kunnolla. Voi myös jumpata/joogata/tai chi liikkua.... videoiden (youtube) tahtiin tai omaan. Steppilaudasta on myös kaikenlaista kuntoiluiloa. Ei vie paljon tilaakaan.
Totaalinen ulkonaliikkumiskielto haittaisi kyllä ruoka huoltoa. En tiedä miten saisin kauppa asiat hoidettua. Kaipa sitten päättäjät siihenkin keinon keksisivät.
Ehkä se rajoittuu yöhön se liikkumiskielto. Minua ei se haittaisi, päivä budjetti niin pieni että ei tulis käytyä missään.
Viimeksi kävin baarissa vuosi sitten, olin kuskina. 1 iso lasi cokista, 4 ecuu. Oli ihan ok käydä jossain, tapasin kivan tytönkin. Täällä päin on suom e nruotsalaisia niin sai puhua Ruotsia hänen kanssaan.Nyt parasta olla sisätiloissa, aika hiljaista on varmaan joka puolella.
Kyllähän hallitus uhkaili, että liikkumisrajoituksia voi tulla, jos ihmiset eivät ymmärrä pysyä kotonaan. Kunhan kaupassa saa käydä, niin ei minua muuten haittaa. Kotonahan minä olen paljon muutenkin ja nyt vielä erityisesti.
Olutta saa kaupasta onneksi, ei ole niin tylsää.
Olutta saa kaupasta onneksi, ei ole niin tylsää.