VA 1/2020 yleistä

Meille tuli tänään, miten muille? Kommentteja?

(Ja jos aiot haukkua, niin kerro ensin millä sanoilla sivu 17 alkaa. Ihan vaan varmistuksena...)
1567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Kuten toteat, komulehtiä VA ja Kansan Uutiset ... voi kevyesti haukkua ilman että lukee, samoin Yle aika usein ja Hesarikin on romahtamassa samaan tasoon

Äänestä

Esimerkiksi tässä
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2019/12/08/va-4-2019/

aivan lapsellisia kirjoituksia täynnä nopeasti vilkaisin läpi
melkein jokaisen joku haukkuu Räsästä toinen kertoo miten mentti uskonsa ...

Tuo historiajuttu on aivan lapsellinen missä poliisi- ja äärioikeisto sorti työläisiä 1930-luvulla, asia on pantava kontekstiin. Kommunistijohto oli saanut 1918 myökäiskesällä Leninin ja Stalinin perustamaan SKP:n Moskovassa petettyään ensin Kuusisen ja
annettuaan tälle lupauksen kostosta. Suomen kommunistit joista osa oli osallistunut punakapinaan
istuivat hampaisiin asti aseistetun mielenvikaiselta vaikuttavan Stalinin horinoiden johdattamana Leningradissa odottamassa hyökkäyskäskyä Suomeen, on aivan selvä että sellaisessa tilanteessa on kovat otteet vasemmistolaisia vastaan

Miksi kaivelette tällaisia vieläkin kun kyse on VA:sta ja luterialaisen kirkon vastaisesta taistelusta ja pappien potkimisesta ja pilkkaamisesta sekä eroakirkosta -sivuston pitämisestä? Islaminnykyraakuuksista ei siellä ole mitääneikä moskeijojenrakentamisesta

Äänestä

Olipa pska lehti taas.

Äänestä

Vapareiden lehden lapsellisuuden todennäköisin syy on pieni pohjakannatus seurassa ei riitä tekijöitä ei ideoita ja siihen liittyvä kupla, keskenään Räsästä pappeja ja kirkkoa haukkuva porukka vuodesta toiseen eikä sisällä ole uudistajaa.

Löysän postmodernistyyppisen puppugeneroinnin - kaikki lässy käy humanistisuus inhmillisyys kunnioittaminen erilainen prseennuoleminen sanoja peräkkäin ilman sisältöä - takia kukaan ei ole kiinnostunut eikä debattia synny

Johto on vielä haloslaisäärivasemmistolaista punavihreää porukkaa joka pyrkii sensuuriin leimaamalla arvostelun vihapuheeksi, jota ei osaa tietenkään määritellä, niin lopputulos on että ei ketään ulkopuolista kiinnosta tulla kuplaan möyhentämään

Äänestä

Tämähän on kunnon lehti eikä mikään lappu...

Äänestä

Toisessa ketjussa oli kirjoittajat lukenut VA-lehtia piemmältäkin ajalta. JOs haluaa "edetä" takaperin päin rapukäyntiä, voi aloittaa tästä ykkösestä.

Äänestä

Itselleni oli yllätys tuo Ahtisaaren rukouskehotus työttömien puolesta tai takia. On mennyt jotenkin ohi aikanaan.
Uskontohulluuden uhka Suomen politiikassa on ihan aiheellinen. Turhaa varoittelua tietysti, kuten koronakin. Eiköhän se muslimidemokraatit kohta ole puoluekirjoissa.

Äänestä

Nyt on muuten hyvä aika ryhtyä rustaamaan omaa juttua lehteen. Kuvat oli kiva ylläri. Lehti ilmestyy kesäkuussa.

Äänestä

Jos antivapari on kiinnostunut Ylikoskesta, miksi höän ei tutkaile Ylikosken juttuja lehdestä, niin päätoimittajakaudelta kuin aikaisemmiltakin vvuosilta?

Äänestä
  • Juttuja löytyy kymmniä: kriittiseen analyysiin vaan.

    Äänestä

Mitä mieltä tästä "lapusta"? Mitä toivot kesäkuun lehteen?

Äänestä

Joko olet ehtinyt lukea?! Nyt palautetta. Vaikka lunta tupaan ja jäitä porstuaan.

Äänestä
  • Toimituskunta odottaa jännittyneitä kehittävää palautetta. Anna. Anna.

    Äänestä

Jos jo joku todella uutinen, ota tyhteys toimitusneuvostoon. Pistetään "etusivu uusiksi". Tai ainakin jotkut sivut.

Äänestä

Lehden toimitus valmistele syksyn numeroja, ja toivoo palautetta alkuvuoden numeroista 1 ja 2/2020. Toimitusneuvosto at .. Vinkkiä vaan vapaamuotoisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Meille tuli tänään, miten muille? Kommentteja?

(Ja jos aiot haukkua, niin kerro ensin millä sanoilla sivu 17 alkaa. Ihan vaan varmistuksena...)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu