Korona on vaatinut taas yhden uhrin, patteriautot
https://tekniikanmaailma.fi/tuhoaako-koronakriisi-vahapaastoisten-autojen-esiinmarssin-se-riippuu-luottamuksesta-tulevaisuuteen
https://tekniikanmaailma.fi/tuhoaako-koronakriisi-vahapaastoisten-autojen-esiinmarssin-se-riippuu-luottamuksesta-tulevaisuuteen
Vastaukset 36
Vanhimmat
Teetin juuri bensikseen ison huollon, öljyt, kaikki suodattimet, jarrunesteet, ilmastointi jne ja tietenkin perustarkistukset. Maksoi 360 euroa. Ei taida olla sähköauton aika.
VW sähköautoilla ajat -5 pakkasessa 120km matkan
aika tiheesti monen h lataus. tooooooooooooosi vaivatonta menoa
Jos sulla pidemmät päivän matkat, niin et kai tuota hankkisi, nykyään löytyy monia autoja joilla pääsee tuplasti, triplasti tai enemmänkin kilometrejä yhdellä latingilla.
Sähköautoilulla on tutkimusten mukaan merkittäviä päästövaikutuksia vain, jos vähintään seuraavat 3 ehtoa voidaan toteuttaa:
1. Sähköautojen lataaminen tapahtuu pääosin uusiutuvalla energialla
2. Akkujen valmistus tapahtuu uusiutuvalla energialla
3. Käytetyille akuille saadaan laajaa uusiokäyttöä energiavarastoina
Polttomoottoriautolla ei ole minkäänlaisia päästöjen alennus vaikutuksia millään ehdoilla.
Lisäksi+bensalla+ajelusta+menee+75%+veroja+valtiolle.+Sähköllä+ajaminen+on+noin+viisi+kertaa+halvempaa.+Jatkossa+polttiksille+tulee+vielä+lisämaksuja+joilla+maksetaan+sähköautojen+kasvavat+hankintatuet.
"Lisäksi+bensalla+ajelusta+menee+75%+veroja+valtiolle.+"
Se+on+hyvä+asia,+mistä+muuten+valtio+saisi+verorahoja+sinunkin+menoihin!
Muutamalla merkillä on jo sopimukset teollisuuden kanssa vanhojen pankkien toimituksista, kun aika tulee vaihdoille. En mainosta merkkejä
Patteripetteri+valehtelee+aina+kun+suunsa+avaa.
Biopolttoaineita+käytettäessä+päästö+on+0.+Biopolttoaineita+ovat+bioetanoli,+biodiesel+ja+biokaasu.+Tosin+bioetanolia+ei+muista+vaihtoehdoista+poiketen+ihan+puhtaana+myydä,+vaan+siinä+on+aina+15+%+bensaa+mukana.+Silti+päästöt+tippuvat+roimasti+tälläkin+kikalla.
Tosin+siinä+ei+huomioida+polttoaineen+valmistuksen+päästöjä,+mutta+sama+koskee+myös+patteriautoja.+Ei+sähköntuotannon+päästöissäkään+huomoida+kuin+lämpövoimaloissa+poltettavan+polttoaineen+päästöt.+Mm+nämä+jäävät+huomioimatta
-+voimaloiden+rakentaminen+ja+ylläpito+(esim.+tuulivoimalan+käyttöikä+vain+max.+30+vuotta)
-+sähköverkon+rakentaminen+(tuulivoimalat+vaativat+verkon+laajentamista)
-+polttoaineen+valmistus+ja+jalostus+(koskee+myös+ja+erityisesti+ydinvoimaa)
Patteriautojen+tapauksessa+pitäisi+jollain+tapaa+huomioida+myös+auton+valmistuksesta+syntyvät+päästöt,+jotka+ovat+aika+isot.+Patteriautolla+pitää+sen+vuoksi+ajella+monta+vuotta+ennen+kuin+on+päästy+edes+polttomoottoriauton+tasolle+...+ja+tässäkin+siis+oletuksena,+että+polttomoottoria+ruokitaan+fossiilisiella+polttoaineella.
Jostain+kumman+syystä+nyt+vouhotetaan+patteriautoista,+vaikka+päästöjä+olisi+saatu+nopeammin+ja+edullisemmin+alas+biopolttoaineeisiin+panostamalla.+Patteriautojen+kanssa+voi+tulla+isoksi+ongelmaksi+myös+akkumineraalien+riittävyys...
...tai+olisi+tullut.
Patteriautojen+myyntiräjähdys+siirty+nyt+5+vuodella+eteenpäin,+koska+koronavirus+kasteli+ruudin.+;-D
Hyvää+aikaa+miettiä,+onko+tolkullista+panostaa+yksinomaan+patteriautoihin,+maksoi+mitä+maksoi.+Etenkin,+kun+on+nähtävissä,+ettei+homma+välttämättä+toimi,+vaikka+rahaa+tuhlattaisiin+surutta.+Sekään+ei+auta,+jos+valmistusmateriaalit+yksinkertaisesti+loppuvat+kesken.
>++Sähköllä+ajaminen+on+noin+viisi+kertaa+halvempaa.
30+tonnilla+saa+kelpo+auton.+Vastaavanlaisesta,+myös+maantieajoon+sopivasta+patteriautosta+joutuu+pulittamaan+yli+40+tonnia+ja+senkin+päälle+saattaa+vielä+tulla+lisäkustannuksia+latauspisteen+rakentamisesta.
Hinnanero+on+niin+suuri,+että+patteriauto+on+ensimmäiset+7-10+vuotta+se+selvästi+kalliimpi+vaihtoehto.+Kas+kun+suurin+menoerä+autoilussa+on+arvonalenema.+Polttoaine+on+omalla+kohdallani+ollut+vain+15+%+kokonaiskuluista.
Mahdollisen+hyödyn+käärii+siis+2.+tai+3.+omistaja.
Em.+syystä+vain+2+%+viime+vuonna+myydyistä+autoista+oli+patteriautoja.+Patteriauton+ostaminen+vaatii+paksua+lompakkoa+ja+tuhtia+annosta+idealismia.+Ainakin+alle+50+k€+hintaluokassa.+Sitten+kun+mennään+100+k€+tasolle,+niin+patteriauto+voi+olla+jo+ihan+OK+vaihtoehto,+koska+isommissa+ja+isolla+moottorilla+varustetuissa+autoissa+CO2+pohjainen+vero+voi+olla+hirmuinen.
On sulla logikka taj paremminkin sen puute, sorry, en osta sun höpinöitäsi
Onhan se halvepaa, kun auton saa ilmaiseksi.
Ilmaiseksi auton patteripetteri luulee saavansa, kun tarpeeksi asiasta meuhkaa. Toimihan tämä oman äidinkin kanssa, kun piti kaupassa järjestää kohtaus karkkihyllyn edessä.
Kaikkimullenytheti ja ilmaiseksi.
Viisi kertaa halvempi tarkoittaa miinusneljäkertaista.
Liian vaikeaa matematiikkaa patteripetterille. Pitää odotella, että patteripetteri pääsee yläasteelle.
Täällä Espoossa kun lataa yösähköllä niin eGolfin 100km maksaa 1,6-2,0 euroa. Tojon hybrdillä 100km maksaa 8-10euroa.
8/1,6=5
Tojon kilometri maksaa viisi kertaa enemmän kun VW:n. VW:n kustannukset ovat yksi viidesosa Tojon.
Aukeaako?
Riippuu ajomäärästä vuodessa.
Rippuu saatko km korvauksia
Riippuu persaukisuudestasi
Riippuu vaihto välistä
Riippuu omistajasta yksityinen/yritys/työsuhde/leasing
Suosittelen laajepaa perspektiiviä tarkastella taloudellisuutta ja se harvemmin on sama kaikille, koska liikkuvia parametrejä liian paljon.
Se joka toitottaa vain yhtä totuutta on aina älykkyydeltäään kysenalainen kansalainen, joten laske näiden pohjalta.
Kaikkien muiden autojen valmistus lopetetaan koronan johdosta ja aimoana autona tulee olemaan harmaa corolla itsesaastuttava hybridi.
Vaatetuksena toyota puna valkojnen tuulipuku ja miehillä homo viikset ja naisilla värjätty rekkalesbo tukka.
Kuulin luotettavalta suuren toyota liikkeen sisäpiriläiseltä
Toisaalta korona niittää juuri kaikkein iäkkäimpiä eli tohjon ostajakuntaa.
Tohjo jumala suojaa tuulipukuista koronalta, jotta tojon myynti ei sakka edes epidemiassa, näin kehui tojon Suomen toimitusjohtaja, kyshntä laskenug vain puolella ja tojoa on varastossa vielä muutamia nopeimmille.
ei kiinnosta e autolla jäädä pakkaseen ..
hybridi olla pitää ja toyota kestää
pikkulinnut kertoo että golf e toimintamatka -30 asteessa 60 km...
kuulostaako kivalta ja todistakaa toisin
Pikkulintujen käyttäminen tietolähteenä kertoo sinusta paljon.
Aivan oikea tietolähde eli TM kertoi että 9 asteen pakkasessa sähköautolla ajaa helposti rapiat 300km. Tuo yhdeksän astetta on harvoin tapahtuva ilmiö siellä missä ihmiset asuvat ja missä ostovoima on.
30 asteen pakkaset ovat marginaaliporukan ongelma ja tälle marginaalillekin niitä on aika harvoin. Kinka monta 30 asteen pakkaspäivää on tänä talvena ollut. Täällä pks:ssa ei ole edes 10 astetta rikottu tänä vuonnna.
TM testissä oli sillai kivan kätevästi joka autolle pikalatauspiste käytössä, jolloin saatiin autot esilämmitettyä tolpasta imetyllä sähköllä.
Ja monellakohan sitten riittää edes -9 °C pakkasella uskallus lähteä ajamaan patteriautolla edes 250 km matkaa, jos teoreettiinen toimintasäde on 300 km?
Ei jää paljoa pelivaraa yllätysten varalta. Kulutushan kasvaa esim. lumisella tiellä kahlattaessa, matkan päässä odottava latauspiste voikin olla rikki, matkaan tulee ylimääräinen lenkki tai tunnin odottelu reitin varrella sattuneen onnettomuuden vuoksi. Siinä on patteriautoilijalla hyvin äkkin ns. kylmä rinki perseessä
Suurimman osan ei koskaan tarvitse ajaa tuollaista matkaa.
Autoja on nytkin monenlaisia ja eri tarkoituksiin. Sähköauto tänään ei ole ratkaisu jokaiselle mutta ei omyöskään ole pakettiauto.
Sähköautotekniikka ja latuasinfra kehittyy joka vuosi. Kymmenen vuoden päästä maailma näyttää jo kovin erilaiselta.
Maapallon kannalta ongelma on CO2 päästöt. Se hiili ei ilmakehästä poistu kun se siihen kerran on poltettu. Jos polttonesteet tehtäisiin päästöttömällä tekniikalla niin sehän olisi ratkaisu yksinään. Sähkö ei ole ainoa tie eteenpäin mutta nyt se on ainoa käytännöllinen tällä hetkellä.
"Se hiili ei ilmakehästä poistu kun se siihen kerran on poltettu."
Älä höpötä, kasvit käyttävät ja tarvitsevat CO2 kasvaaksen ja maaperään ja meriin sitoituu ilmakehän hiiltä!
Itävallassa jopa kerätään ilmakehän CO2 ja pumpataan kasvihuoneisiin kasveja varten!
Ei fossiilinen hiili sitoutuu kokonaan kasivillisuuteen? Näinkö syvälle on epätoivoonsa vajonneet kehityksen kelkasta tippuneeseen, fossiiliseen, itäautoon luottavat?
> Suurimman osan ei koskaan tarvitse ajaa tuollaista matkaa.
Mopopojan mielestä ehkä näin. Toisaalta, jos ei tarvi ikinä kaupungista poistua, mihin ylipäätään tarvitsee autoa?
> Sähköautotekniikka ja latuasinfra kehittyy joka vuosi. Kymmenen vuoden päästä maailma näyttää jo kovin erilaiselta.
Siksi onkin täysin järjetöntä törsätä rahaa vasta kehityksensä alkumetreillä olevaan tekniikkaan. Vrt. paljonko olisit valmis maksamaan käytetystä patteriautosta, jonka luvattu toimintasäde on jotain 160 km ja käytännössä on nähty, ettei näillä pääse edes Helsingistä Hämeenlinnaan, jos ajaa muun liikenteen tahtiin.
Tuollaisia olivat ensimmäiset myyntiin tulleet sähköautot... ja hintaa niilläkin oli reilut 30 000 €.
Myös nyt rakennettava latausinfra tulee vanhenemaan 10 vuodessa. Älytöntä rakentaa latauspisteitä patteriautoille, joita ei ole. Sitten kun patteriautoja alkaa olla, vuosimallin 2020 latauspisteet ovat jo teknisesti vanhentuneita.
Kasvi imee CO2-kaasua ja vapauttaa O2-kaasua. Siksi niitä kutsutaan hiilinieluiksi.
Tuo väite latauspisteiden vanhenemisesta on täysin älytön. Mikä siinä muka vanhenisi?
Muuttuisiko pistoke? Oletko kuullut koskaan adapterista?
Täysin älytön väite jolle ei ole mitään perusteita. Eihän sukot ole muuttuneet vuosikymmeniin miksikään.
Kehitteillä on ainakin patteriautojen käyttö sähköverkon kuormantasaukseen. Se edellyttää kykyä 2 suuntaiseen energiansiirtoon. Eipä onnistu nykyisillä patteriautoilla eikä latauspisteillä. Pl. yksi ainoa, Helsingissä koekäytössä oleva asema.
Luultavasti 10 vuodessa tulee monta muutakin uutta keksintöä, mitä ei nykymallin härvelit tue.
Se että nykyiset latauspaikat eivät tue jotain 10 vuoden päästä esiteltävää toiminnallisuutta ei tarkoita sitä etteikö sitä voisi edelleen käyttää.
Aivan sama kuin ei kaikissa tänään myytävissä telkkareissa ole kaikkia keksittyjä ominaisuuksia. Silti ne toimivat aivan ok.
Todista sjmä, että Toyotallasi pääsee vielä -30 asteen pakkasessa ja todista muös polttoaine kulutus.
Jos et pysty todistamaan koko Toyotan maine on mennyttä, ei riitä jolle todiste ole todistettavasti -30 celsiusta, ei yli ei ali se on jämpti.
Nyt sinulla on valtava taakka, kun kukaan ei ole tojolla ajanut muutamaan vuoteen -30 hah ha heh...
Lankesit ansaan
Juuri+patteriautoilija,+hän+tietää+tasan+tarkkaan+paljonko+voi+ajaa.+Patterautossa+pystyy+seuraamaan+realiaikaiseti+asia+monellakin+tapaa+ja+on+mahdollista+vaikuttaa+virran+kulutukseen+ja+jos+sitten+matkalla+ei+luota+itseensä+tulkitsijana,+käy+imemässä+pikalaturilta+hieman+sähköä,+5-10+minuutissa+saa+komiasti+lisää+kilsoja+jos+akuissa+virta+vähissä.+
Lataus+kestää+pidempään+jos+akut+ovat+yli+80%+mutta+tuohon+saakka+lataus+on+sanan+mukaisesti+pikaisesti+esim+omassa+30%-80%+noin+puolituntia+ja+rangea+80%+jo+reilusti+yli+200km
Osa fossiilisesta päästöistä jää pienhiukkasina ilmaan jollei päädy petterin nenästä keuhkoihin.
No, sun lapsesi tai lapsen lapsesi sitten ostavat sukusi ensimmäisen patteriauton aikanaan ja heitä pelottaa vieläkin valtavasti, kun suvussasi mantra siirtyy seuraavalle sukupolvelle sähköauton pahuudesta.