Miten on uskotteko, että Jumalaa rukoilevien keskuudessa korona-kuolleisuuus olisi vähäisempää kuin keskimäärin?
Miten luterilainen selittää itselleen, ettei Jumalan rukoilulla ole mitään vaikutuksia sairauteen? Onko kristinusko vain illuusio, joka tuntuu hyvältä ja antaa mielenrauhaa, muttei tuo mitään todellista turvaa?
Miten luterilainen selittää itselleen, ettei Jumalan rukoilulla ole mitään vaikutuksia sairauteen? Onko kristinusko vain illuusio, joka tuntuu hyvältä ja antaa mielenrauhaa, muttei tuo mitään todellista turvaa?
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Miten luterilainen selittää itselleen, ettei Jumalan rukoilulla ole mitään vaikutuksia sairauteen?"
Niistettyään hamstraamaansa veskipaperiin (kymmenen ruutua per niisto) hän heittää räkäpaperin ja sen mukana tuollaisen turhan ajatuksen pois.
Jeesus palaa taivaan pilvilläja tempaa uskovaiset ylös taivaaseen, ennenkuin Korona leviää uskovaisiin
Montako entistä pappia menehtyy koronaan. Ikä tässä ensimmäisessä aallossa eniten vaikuttaa kuolleisuuteen.
Mitä ajat kysymykselläsi takaa? Jokainen ihminen kuolee jossain vaiheessa, yleensä jonkin sairauden uuvuttamana, oli sitten enemmän tai vähemmän syntinen.
Pappia ei jumala auta vai auttaako, ei auttanut jeesustakaan.
Raamattu, 1. Piet 5:"Samat vaivat pitää teidän veljiennekin maailmassa kestää" Se vain ihmisen osa, jokaisen!
Suojaa jos menee kaupan eteen ja alkaa rukoiemaan kovlla äänellä, mutta sen pituus tulee olla aamu ja iltapäivän mittinen ja kolmena päivänä, lisäksi pitäisi pyytää pappi paikalle juttelemaan ennen ensihoidon saapumista.
Sielun suojaa.Antikristuksella voi olla oikeus
myös uskovaiseen ihmiseen ,koska kukaan ei
ole synnitön.Antikristus ilmestyy voimakkaan
saatanallinen palvonnan johdosta ja maailmassa on palvottu
homoutta.
Illuusiot on parasta aikaa totetumassa keskustassa. Ja ympäristössä niiden väliltä.
Kyllä sillä on. Rukoilijat eivät ravaa kapakoissa ja noudattavat viranomaisten ohjeita pyrkien muutenkin elämään järkevästi ja riskejä ottamatta.
Niinpä ollen taas nytkin rukoilun ja hengissä selviämisen välinen korrelaatio tulee esiintymään vahvana, mikä on ollut jo pitkään evoluutiossa vallinnut trendi.
Ei kai nyt sentään evoluutio voi olla väärässä?
Raamatullisessa+mielessä+tämä+"elämä"+on+vain++lyhyt+oppitunti.+Kuolleisuus+tästä+"elämästä"+on+100+%.+Uskovan+ei+tulisi+murehtia+tästä,+vaan+keskittyä+merkittävämpiin+asioihin.
"Älkääkä+peljätkö+niitä,+jotka+tappavat+ruumiin,+mutta+eivät+voi+tappaa+sielua;+vaan+ennemmin+peljätkää+häntä,+joka+voi+sekä+sielun+että+ruumiin+hukuttaa+helvettiin.+..."
+Matt.+10:28
"Sentähden+minä+sanon+teille:+älkää+murehtiko+hengestänne,+mitä+söisitte,+älkääkä+ruumiistanne,+mitä+päällenne+pukisitte.+Sillä+henki+on+enemmän+kuin+ruoka,+ja+ruumis+enemmän+kuin+vaatteet.+Katselkaa+kaarneita:+eivät+ne+kylvä+eivätkä+leikkaa,+eikä+niillä+ole+säilytyshuonetta+eikä+aittaa;+ja+Jumala+ruokkii+ne.+Kuinka+paljoa+suurempiarvoiset+te+olette+kuin+linnut!+Ja+kuka+teistä+voi+murehtimisellaan+lisätä+ikäänsä+kyynäränkään+vertaa?+Jos+siis+ette+voi+sitäkään,+mikä+vähintä+on,+mitä+te+murehditte+muusta?+Katselkaa+kukkia,+kuinka+ne+kasvavat:+eivät+ne+työtä+tee+eivätkä+kehrää.+Kuitenkin+minä+sanon+teille:+ei+Salomo+kaikessa+loistossansa+ollut+niin+vaatetettu+kuin+yksi+niistä.+Jos+siis+Jumala+näin+vaatettaa+kedon+ruohon,+joka+tänään+kasvaa+ja+huomenna+uuniin+heitetään,+kuinka+paljoa+ennemmin+teidät,+te+vähäuskoiset!+Älkää+siis+tekään+etsikö,+mitä+söisitte+ja+mitä+joisitte,+älkääkä+korkeita+tavoitelko.+Sillä+näitä+kaikkia+maailman+pakanakansat+tavoittelevat;+mutta+teidän+Isänne+kyllä+tietää+teidän+näitä+tarvitsevan.+Vaan+etsikää+Jumalan+valtakuntaa,+niin+myös+nämä+teille+annetaan+sen+ohessa."
+Luuk.+12:22-31
Että miksi uskoa mitä Raamatussa on?
Jeesuksen puheet olivat mitä olivat. Silmien ja käsien irtirepimistä ja omaisuuden myymistä.
Jymbø uskoo. Sille emme mahda mitään.
Miksi te vastaatte näille pilkkaajille? Ongelma on heidän, eikä kuulu enää uskoville. Olisivat kyselleet ajallaan.
Laitetaan me öljylamppuamme kuntoon, siitä ei enää riitä muille.
Tästä ei varmaankaan saada tilastoja tietystä syystä.
Kuten ei tilastoja siitäkään liene olemassa kuinka prosentit menevät rikostuomioissa kristityt vs. saatanan lapset.
Varkaat ainakin näkee jo päältäpäin jumalattomiksi. Nämä varkaat eivät Suomessa joudu ihan helposti vankilaan ja varastelulla he tienaavat enemmän kuin kiinnijäämisen yhteydessä maksettavassa tuotteen hinnanmaksussa.Ilmeisesti mitään sakkoja ei tule maksettavaksi.Kiinnijäätyään varas voi jatkaa saman tien varasteluaan.
Commandohauis