En jotenkaan koe tupakan polton olevan syntiä. Mitä mieltä te ootte ja perusteluja olis kiva kuulla?
Onko tupakointi syntiä?
10
131
Vastaukset
- Anonyymi
Onko tyhmyys synti?
Sitähän se röökaaminen on, tyhmyyttä Menee rahat ja terveys,- Anonyymi
Omaa tyhmyyttä se onkin ja nuorena kun aloittaa ei silloin ymmärrä mitä tekee. Myöhemmin on sitte vaikea lopettaa.
- Anonyymi
Syntiä on hylätä Jumala, tai olla erossa Jumalasta. Jos et tupakan vuoksi hylkää Jumalaa, ei sinulla ole syntiä. Mutta, olisi toki parempi olla polttamatta, et oikeasti tarvitse sitä.
- Anonyymi
Jumala lahjoitti jokaiselle maapallon olennolle lahjan, niinkuin kissalle on kissanmittu niin ihmiselle se on tupakka.
- Anonyymi
Ehdottomasti luonto ei tarkoittanut, että saastuttaisit kehosi millään myrkyllä. Nykyihminen on kylläkin jo menetetty, koska lääkkeet, alkoholi, huumeet on jo keksitty. Niitä on myös edelliset sukupolvet käyttäneet, joten siirtäneet sen geeneihin, jotka eivät voi enää puhdistua ja siirtyvät evolution mukaisesti eteenpäin.
- Anonyymi
olen myös tupakoiva, en millään tavoin koskaan kokenut tuomiota muilta kuin, - ihmisiltä, niinpä niin . . .
pahe se kylläkin on, tiedän !!
Jumala on kiinnostunut meidän "sydämen uskosta" (asenteesta), kuin ulkonaisista asioista.
ainahan tupakoivat ovat olleet niin sanotusti "alempiarvoisia. . ."
raamatussa Paavalin kirjoituksissa: "kaikki on minulle luvallista, mutta kaikki ei ole hyödyksi"
Kymmenen käskyä on oma "nyrkkisääntöni", - eikä niitäkään kaikkia kukaan pysty täyttään !
( erityisesti tuo: "rakastaa lähimmäistä, kuin itseäsi" )
- Anonyymi
Nikotiinus jumalalle uhraaminen on vakavaa harhaoppia.
- Anonyymi
tupakointi on: pahe.
ei kuitenkaan Jumalasta erottava "synti"
jos olet nuori, hyvä jos pääset eroon tupakoinnin tavasta, tässä itsellä mennyt tupakointiin
"yhden omakotitalon verran"
mitä kauemmin tupakoi, sitä vaikeampi päästä eroon.
- Anonyymi
En ymmärrä miksi lestadiolaiset hyväksyy tupakoinnin. Se on ehdottomasti oman kehon saastuttamista. Miksi siellä opetetaan väärään uskoon ja annetaan jo nuorten polttaa tupakkaa. Missä teidän johtajien moraali on?
- Anonyymi
Raamattu ei mainitse tupakointia, nuuskaamista, eikä huumeidenkaan käyttöä synteinä, joten varmuudella eivät ole minkäänlaisia syntejä.
Myöskään lottoamista tai kolikkoautomaattipelien pelaamista ei synniksi mainita, niin ei voi syntiä olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656302Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932866Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921801Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 491035
- 12978
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23958Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75933- 66922