En jotenkaan koe tupakan polton olevan syntiä. Mitä mieltä te ootte ja perusteluja olis kiva kuulla?
Onko tupakointi syntiä?
10
79
Vastaukset
- Anonyymi
Onko tyhmyys synti?
Sitähän se röökaaminen on, tyhmyyttä Menee rahat ja terveys,- Anonyymi
Omaa tyhmyyttä se onkin ja nuorena kun aloittaa ei silloin ymmärrä mitä tekee. Myöhemmin on sitte vaikea lopettaa.
- Anonyymi
Syntiä on hylätä Jumala, tai olla erossa Jumalasta. Jos et tupakan vuoksi hylkää Jumalaa, ei sinulla ole syntiä. Mutta, olisi toki parempi olla polttamatta, et oikeasti tarvitse sitä.
- Anonyymi
Jumala lahjoitti jokaiselle maapallon olennolle lahjan, niinkuin kissalle on kissanmittu niin ihmiselle se on tupakka.
- Anonyymi
Ehdottomasti luonto ei tarkoittanut, että saastuttaisit kehosi millään myrkyllä. Nykyihminen on kylläkin jo menetetty, koska lääkkeet, alkoholi, huumeet on jo keksitty. Niitä on myös edelliset sukupolvet käyttäneet, joten siirtäneet sen geeneihin, jotka eivät voi enää puhdistua ja siirtyvät evolution mukaisesti eteenpäin.
- Anonyymi
olen myös tupakoiva, en millään tavoin koskaan kokenut tuomiota muilta kuin, - ihmisiltä, niinpä niin . . .
pahe se kylläkin on, tiedän !!
Jumala on kiinnostunut meidän "sydämen uskosta" (asenteesta), kuin ulkonaisista asioista.
ainahan tupakoivat ovat olleet niin sanotusti "alempiarvoisia. . ."
raamatussa Paavalin kirjoituksissa: "kaikki on minulle luvallista, mutta kaikki ei ole hyödyksi"
Kymmenen käskyä on oma "nyrkkisääntöni", - eikä niitäkään kaikkia kukaan pysty täyttään !
( erityisesti tuo: "rakastaa lähimmäistä, kuin itseäsi" )
- Anonyymi
Nikotiinus jumalalle uhraaminen on vakavaa harhaoppia.
- Anonyymi
tupakointi on: pahe.
ei kuitenkaan Jumalasta erottava "synti"
jos olet nuori, hyvä jos pääset eroon tupakoinnin tavasta, tässä itsellä mennyt tupakointiin
"yhden omakotitalon verran"
mitä kauemmin tupakoi, sitä vaikeampi päästä eroon.
- Anonyymi
En ymmärrä miksi lestadiolaiset hyväksyy tupakoinnin. Se on ehdottomasti oman kehon saastuttamista. Miksi siellä opetetaan väärään uskoon ja annetaan jo nuorten polttaa tupakkaa. Missä teidän johtajien moraali on?
- Anonyymi
Raamattu ei mainitse tupakointia, nuuskaamista, eikä huumeidenkaan käyttöä synteinä, joten varmuudella eivät ole minkäänlaisia syntejä.
Myöskään lottoamista tai kolikkoautomaattipelien pelaamista ei synniksi mainita, niin ei voi syntiä olla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.595668- 1024770
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.3902832Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s871334Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3391110- 65941
- 28903
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46866Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja108856Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52829