KIINASTA POTASKAA

Anonyymi

ÄLÄ ENÄÄ SUOMALAINEN OSTA KIINAN SONTAA. OSTA SUOMALAISTA TA EU TUOTETTA. NUSSUKOOT NE LEPAKKOJA YM. OSTA EUROOPASTA ja suomesta. NYT SE ON NÄHTY MITÄ SIELTÄ SAA. EI MUUTA KUIN HARMIA HARMIN PÄÄLLE. KUKA OSTAA KIINALAISEN AUTON TAI MITÄ MUUTA KIINALAISTA. OSTIN KERRAN 2000 LUVULLA KIINAN SORVIN. HYVÄ KUN JÄIN HENKIIN SEN KÄYTÖN JÄLKEEN. NYT TÄÄ SONTA VIIRUS MEINAA VIEDÄ HENGEN. MUISTAKAA SUOMALAISET TÄSTÄ EDES MISSÄ LUKEE CHINA TAI YM HONG KONG ,TAIWAN YM SE EI OO MUUTA KUN SKEIDAA, RAHANVASTINEEKSI.

5

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastuullisiksi itseään kutsuvat yritykset vois nyt vetää tuotantoa pois sieltä takaisin Eurooppaan. Kiinan on myös maksettava 10 000 000 €/menetetty henki korvauksia törppöilyistään menehtyneiden eloonjääneille omaisille.

    • Anonyymi

      Ainoa vaan emme pärjää ilman Kiinan tuotteita kun ei edes suuri ja mahtava USA pärjää. 80% kriittisistä tärkeistä mineraaleista tulee Kiinasta Usa:n käyttöön ja niitä tarvitaan sotakoneissa ja ohjuksissa eli puolustus lamaantuisi jos eivät saisi näitä mineraaleja.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ostin kiinalaisen metallisorvin 6v sitten. Toimii niin kuin pitää ja oli yli 4x halvempi kuin vastaava EU sorvi. Kiina terätkin maksaa yli 10x vähemmän kuin EU terät ja toimivat yhtä hyvin.

      Kokeilu mielessä olen tilannut pari noin 1€ tuotetta.
      - avaimen perään piippi jonka sai hälyttämään kännykällä. Toimi, mutta oli vähän lelun oloinen.
      - kännykän kameralinssin päälle mikroskooppi linssi. Ei käynytkään kännykkääni.

      Elektroniikkaa olen viimeaikoina tilaillut Kiinasta. Elektroniikka on siellä nykyään huippulaatua. Parempaa kuin EU tavara. Siellä on paljon sellaisia tuotteita, mitä EU alueella ei edes valmisteta.

      Kiinan laatu on parantunut huimasti.

      • Anonyymi

        Kiinalaisia valvontakameroita ollut käytössä jo 3 vuotta ja toimineet moitteetta.

        Jos vielä kehittäisivät laitteen joka putsaisi hämähäkin verkot pois kameran edestä, ostaisin heti .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      153
      6962
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      37
      3895
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      312
      3280
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2852
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      8
      2317
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1893
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      48
      1765
    8. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      15
      1696
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1654
    10. 72
      1480
    Aihe