Varustamoille valtion jättitakuut, miljardien riski veronmaksajille

Anonyymi

Finnveran mukaan varustamojen maksukykyä on tässä vaiheessa vaikeaa ennakoida.

"SUOMALAINEN telakkateollisuus on porskuttanut viime vuodet lähes ylikuumentuneessa tilassa, jonka koronakriisi nyt purkaa. Saksalaisen Meyer Werftin omistama Turun telakka ilmoitti 17. maaliskuuta aloittavansa koko henkilöstöään koskevan yt-neuvottelut tarkoituksenaan lomauttaa työntekijöitä. Neuvottelut koskevat 2 200 ihmistä.

Koronavirus osuu rajusti matkailualaan ja vaikuttaa myös risteilyihin.

Turussa valmistetaan jättimäisiä risteilijöitä. Sellaisia ovat maailman suurimpiin risteilyvarustamon Royal Carribean Cruisesin Turusta tilaamat kolme Icon-risteilijää. Miljardiluokan risteilijät on määrä luovuttaa vuosina 2022, 2024 ja 2025.

Jo tammikuussa uutiset Costa Smeralda -risteilijän karanteeniin joutuneista 6 000 matkustajasta muistuttivat risteilybisnekseen liittyvistä riskeistä.

Royal Carribean Cruisesin ja Carnival Cruise Lines -varustamojen pörssikurssit ovat heittelehtineet rajusti. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen ennustepäällikkö Markku Lehmus arvioi Ylelle 10. maaliskuuta, että pahimmillaan risteilyalan kriisi voi johtaa laivatilausten perumiseen.

Euroopan tilastoviranomaisen Eurostatin tuoreiden lukujen mukaan Suomen yrityksille antamat valtiontakaukset vastaavat jo kolmasosaa bruttokansantuotteesta. Vuonna 2016 Finnvera takauskannan kokonaismäärä oli 22,6 miljardia euroa.

Takausten mittakaava on EU-alueella poikkeuksellinen: Suomella määrä on suurin ja lähes kaksinkertainen verrattuna toisena tulevaan Itävaltaan.

Takuista 55 prosenttia on tehty alus- ja telakkatoimialalle ja suurin osa niistä kohdistuu juuri risteilyvarustamoille."

12

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä on harrastettu jo ainakin 35 vuotta.

    • Anonyymi

      Ne yritykset jotka eivät valtion tukija vongu yleensä myös pärjäävät keskimäärin paremmin kuin muut.

    • Anonyymi

      Voiko risteilyalan koronaongelma heittää veronmaksajien syliin miljardiluokan laskun?

      Valtiolle takuut ovat houkutteleva tapa edistää vientiä: niin kauan kuin kaikki toimii hyvin, takuut eivät maksa mitään.

      Kaikki tehdyt takuusitoumuksetkaan eivät lankea kriisin tullen automaattisesti maksettavaksi, kertoo liiketoimintajohtaja Jussi Haarasilta Finnverasta.

      ”Alus- ja telakkatoimialan nostettujen vastuiden määrä oli vuoden 2019 lopussa 3,7 miljardia euroa. Se kuvaa tämän päivän enimmäisriskiä risteilyvarustamoista.”

      Finnveran takaamia lainoja ovat saaneet muun muassa TUI Cruises, Royal Carribean Cruises ja Carvival Cruise Lines. Jos suuret risteily-yritykset ajautuvat konkurssiin, Finnveran maksettavaksi jäisi rahoitusyhtiön arvion mukaan siis 3,7 miljardia.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      eipä tuu tavalliselle taulapäälle mieleen että tämä tauti on taloustauti , jos olisi maapallo tekemässä oikeasti kuolemaa , ketä vitussa kiinnostaisi miettiä paljonko joku peltivenefirma saa valtiontakauksia , tuhoutuneeseen maailmaan , miljardit saatiin nyt jaettua pitkin maailmaa viikossa , vii-kos-sa , juurihan riideltiin työläisten 1% palkankorotuksista , niihinkään ei ollut varaa vaikka muutema miljoona oli potissa , herätkää.......haloo , onko paniikki virus päässänne.

      kohta alkaa velka arki ja karmea työkrapula.

      eikö jo noi tv ohjelmat teitä herätä joita nyt sieltä suolletaan kun ootte niitä koomassa kattoneet...halooooo

    • Anonyymi

      corona paniikki talous romahdus.

    • Anonyymi

      hyvää on se että nämä vitun somepellet joutuu tekemään työtä , oikeata työtä , vaikka seipäiksi pellolle , variksenpelättimiksi , valopää tolpiksi , patsaiksi , vaikka kärryjen vetäjiksi turistien tuk tuk vaunuihin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      coronavirus

      pörssiro.ahdus

      valtiontakuut

      poikkeuslaki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe