Varustamoille valtion jättitakuut, miljardien riski veronmaksajille

Anonyymi

Finnveran mukaan varustamojen maksukykyä on tässä vaiheessa vaikeaa ennakoida.

"SUOMALAINEN telakkateollisuus on porskuttanut viime vuodet lähes ylikuumentuneessa tilassa, jonka koronakriisi nyt purkaa. Saksalaisen Meyer Werftin omistama Turun telakka ilmoitti 17. maaliskuuta aloittavansa koko henkilöstöään koskevan yt-neuvottelut tarkoituksenaan lomauttaa työntekijöitä. Neuvottelut koskevat 2 200 ihmistä.

Koronavirus osuu rajusti matkailualaan ja vaikuttaa myös risteilyihin.

Turussa valmistetaan jättimäisiä risteilijöitä. Sellaisia ovat maailman suurimpiin risteilyvarustamon Royal Carribean Cruisesin Turusta tilaamat kolme Icon-risteilijää. Miljardiluokan risteilijät on määrä luovuttaa vuosina 2022, 2024 ja 2025.

Jo tammikuussa uutiset Costa Smeralda -risteilijän karanteeniin joutuneista 6 000 matkustajasta muistuttivat risteilybisnekseen liittyvistä riskeistä.

Royal Carribean Cruisesin ja Carnival Cruise Lines -varustamojen pörssikurssit ovat heittelehtineet rajusti. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen ennustepäällikkö Markku Lehmus arvioi Ylelle 10. maaliskuuta, että pahimmillaan risteilyalan kriisi voi johtaa laivatilausten perumiseen.

Euroopan tilastoviranomaisen Eurostatin tuoreiden lukujen mukaan Suomen yrityksille antamat valtiontakaukset vastaavat jo kolmasosaa bruttokansantuotteesta. Vuonna 2016 Finnvera takauskannan kokonaismäärä oli 22,6 miljardia euroa.

Takausten mittakaava on EU-alueella poikkeuksellinen: Suomella määrä on suurin ja lähes kaksinkertainen verrattuna toisena tulevaan Itävaltaan.

Takuista 55 prosenttia on tehty alus- ja telakkatoimialalle ja suurin osa niistä kohdistuu juuri risteilyvarustamoille."

12

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä on harrastettu jo ainakin 35 vuotta.

    • Anonyymi

      Ne yritykset jotka eivät valtion tukija vongu yleensä myös pärjäävät keskimäärin paremmin kuin muut.

    • Anonyymi

      Voiko risteilyalan koronaongelma heittää veronmaksajien syliin miljardiluokan laskun?

      Valtiolle takuut ovat houkutteleva tapa edistää vientiä: niin kauan kuin kaikki toimii hyvin, takuut eivät maksa mitään.

      Kaikki tehdyt takuusitoumuksetkaan eivät lankea kriisin tullen automaattisesti maksettavaksi, kertoo liiketoimintajohtaja Jussi Haarasilta Finnverasta.

      ”Alus- ja telakkatoimialan nostettujen vastuiden määrä oli vuoden 2019 lopussa 3,7 miljardia euroa. Se kuvaa tämän päivän enimmäisriskiä risteilyvarustamoista.”

      Finnveran takaamia lainoja ovat saaneet muun muassa TUI Cruises, Royal Carribean Cruises ja Carvival Cruise Lines. Jos suuret risteily-yritykset ajautuvat konkurssiin, Finnveran maksettavaksi jäisi rahoitusyhtiön arvion mukaan siis 3,7 miljardia.

    • Anonyymi

      sipilän tuulivoimalatukiaiset tulee- ja tuhoaa ..?

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/14670762/emsipilaemn-chempolis-liikeva

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      eipä tuu tavalliselle taulapäälle mieleen että tämä tauti on taloustauti , jos olisi maapallo tekemässä oikeasti kuolemaa , ketä vitussa kiinnostaisi miettiä paljonko joku peltivenefirma saa valtiontakauksia , tuhoutuneeseen maailmaan , miljardit saatiin nyt jaettua pitkin maailmaa viikossa , vii-kos-sa , juurihan riideltiin työläisten 1% palkankorotuksista , niihinkään ei ollut varaa vaikka muutema miljoona oli potissa , herätkää.......haloo , onko paniikki virus päässänne.

      kohta alkaa velka arki ja karmea työkrapula.

      eikö jo noi tv ohjelmat teitä herätä joita nyt sieltä suolletaan kun ootte niitä koomassa kattoneet...halooooo

    • Anonyymi

      corona paniikki talous romahdus.

    • Anonyymi

      hyvää on se että nämä vitun somepellet joutuu tekemään työtä , oikeata työtä , vaikka seipäiksi pellolle , variksenpelättimiksi , valopää tolpiksi , patsaiksi , vaikka kärryjen vetäjiksi turistien tuk tuk vaunuihin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      coronavirus

      pörssiro.ahdus

      valtiontakuut

      poikkeuslaki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1761
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      318
      1413
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe