Minä en ymmärrä, miksi Suomessa ei keskustella maassa olevista kulttuureista, joissa nainen on vähemmän tärkeämpi kuin mies, mutta kuitenkin syytetään tavallista suomalaista miestä epätasa-arvosta? Samalla syytetään homojen syrjimisestä, vaikka täällä on kulttuureja, joissa homojen tappamistakin ei tuomittaisi. Lapsia pitää suojella pedofiileiltä vaikka täällä on kulttuureja, jotka pitävät lapseen kajoamista normaalina ainakin omissa piireissään.
Aikaisemmin vielä ymmärsin tätä elämää Suomessa, kun asiat olivat aina järkipohjalla tyyliin 1 1=2, mutta nyt sekin voi olla 3 tai jotain muuta riippuen millä päällä jotkut sattuvat olemaan. Yritä siinä sitten keskustella mistään. Vähän kuin pelaisi peliä, jossa toinen muuttaa sääntöjä jatkuvasti. Jotain tällaista voi tapahtua lapsien leikkiessä leikkikentällä, jos joku on liian hyvä, itse ei osaa tai on paha mieli ja pitää kiusata. Miten sellainen voisi pesiytyä aikuisten maailmaan? Seuraukset valitettavasti ovatkin sitten ihan jotain muuta kuin itkua ja nahistelua. Päitäkin irtoaa, kun tapetaan kunnian takia, lapsia raiskataan yhä enemmän, naisia raiskataan yhä enemmän, naisia vainotaan ja alistetaan yhä enemmän. Poliisin tutkinnassa tekijöiksi paljastuu yhä useammin jonkin vähemmistökulttuurin edustaja. Varsinkin sellainen, joka on tänne muuttanut lähivuosina. Tämäkö on sitä tasa-arvoa sitten? Saa olla jopa täysin arvottomia naisia, jos ne tarpeeksi äänekkäät kaikkien (itselleen sopivien) kulttuurien puolustelijat eivät tuomitse? Huutoäänestykselläkö ongelmia hoidetaan? Tämäkin on kyllä tuttua käytöstä sieltä lasten leikkikentältä.
Kulttuuri riittävä syy epätasa-arvoon Suomessa?
Anonyymi
2
105
Vastaukset
- Anonyymi
Koska misandria ja tuplastandardit
- Anonyymi
Kultuuriuutinen eilen: teatterissa ei saa kuka tahansa näytellä osaansa, saivat 'suvaitsevaisten' vihakampanjan osakseen. Työnsä hoitaminenkin saa näiltä vihaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739