Paikallisessa lehdessä uutisoitiin hengitys suojan maskin käytöstä.
"- Hengitys suojat eivät täysin suojaa terveitä virukselta.
- Käytä hengitys suojaa vain, jos sinulla on oireita tai hoidat henkilöä, jolla saattaa olla tartunta"
Aika ristiriitainen asia, että terveelle ihmiselle ei suositella hengitys suojan käyttöä julkisella paikalla, jossa on muita ihmisiä, ettei hengitys maskia tarvitse käyttää, mutta tartunnan saanutta hoitavalle suositellaan hengitys maskin käyttöä."
Kyllähän tämän perusteella, että tartunnan saanutta hoitavaa suositellaan käyttämään hengitys maskia, niin julkisella paikalla hengitys maski suojaa tartunnalta, koska ei kukaan tiedä onko vastaantulijalla korona.
Lisäksi media on luonut vaikutelman, että jokainen suomalainen on korona epäilty, vaikke olisi koronaa.
"- Hengitys suojat eivät täysin suojaa terveitä virukselta.
- Käytä hengitys suojaa vain, jos sinulla on oireita tai hoidat henkilöä, jolla saattaa olla tartunta"
Aika ristiriitainen asia, että terveelle ihmiselle ei suositella hengitys suojan käyttöä julkisella paikalla, jossa on muita ihmisiä, ettei hengitys maskia tarvitse käyttää, mutta tartunnan saanutta hoitavalle suositellaan hengitys maskin käyttöä."
Kyllähän tämän perusteella, että tartunnan saanutta hoitavaa suositellaan käyttämään hengitys maskia, niin julkisella paikalla hengitys maski suojaa tartunnalta, koska ei kukaan tiedä onko vastaantulijalla korona.
Lisäksi media on luonut vaikutelman, että jokainen suomalainen on korona epäilty, vaikke olisi koronaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Niin ja vaikka suoja ei olisikaan "täydellinen", niin jonkinlaisen suojan - ehkä ihan hyvänkin - saa kuitenkin.
Kiinassa näytetyissä kuvissa kaikkilla Wuhanin asukkailla on hengitysmaskit päässä.
Hengityssuojien merkitystä tartunnalta suojautumisessa vähätellään, koska niistä on pulaa maailmanlaajuisesti ja hoitohenkilökunnalla kuluu niitä paljon. Jos kaikki alkaisivat hamstrata suojia, niitä ei riittäisi lääkäreille ja hoitajille tarpeeksi.
Fiksummilta niitä maskeja löytyy jo valmiiksi vino pino, kuten muonaa ja muutakin selviytymisen kannalta tärkeää. Nyt on mukava seurata olutta juoden kun urpot taistelevat naamareista ja ruoasta, olisiko kannattanut varautua?
On se kumma kun on ollut vaikka kymmeniä vuosia aikaa valmistautua, silti tällainen tulee yllätyksenä!
>> Jos kaikki alkaisivat hamstrata suojia, niitä ei riittäisi lääkäreille ja hoitajille tarpeeksi.
Eihän niitä ole Suomessa enää nytkään. Sairaanhoitajia koronavirukselta suojaavat suojaava FFP3 -hengitysmaskit ovat loppu myös sairaaloissa. Keskussairaalat jo pesevät ja desinfioivat noita FFP3-kertakäyttömaskeja. Loput Suomen maskit myytiin tietämättöminä Kiinaan ja Italiaan.
https://yle.fi/uutiset/3-11252180
Huvittavinta on että THL tai Huoltovarmuuskeskus eivät ole pitäneen noiden maskien varastoimista mitenkään välttämättömänä varusteena.
Suojainten varaamisen asia ei ole ollut kenenkään suomalaisen turvaviranomaisen vastuulla tässä maassa. Ei vaikka korkeasti koulutettuja ylijohtajia ja turvajohtajia ja varmuuspäälliköitä on eri nimisissä laitoksissa istumassa niin paljon, että päät kolisevat yhteen.
Ok, eli siis EI kannta käyttää maskia? Kyllä on mielenkiintoinen näkökulma, kun esim. kiinassa maskien pakollisuus juurikin oli tärkeä tekijä epidemian nujertamisessa.
Maski estänee taudin leviämistä, jos on jo itse oireettomasti tartunnan saanut. Ei pieni yskiminen lennä sen pitemmälle.
Luin, että taudin leviämistapaa ei tarkasti vielä tunneta. Silti on väitetty, että ei leviä ilman kautta.
Tietysti se leviää pisaratartuntana, kun on kerran hengitystieinfektio! Pisaratartunta = ilman kautta leviäminen. Nyt on termit hakusessa.
Aivastus levittää pienenpieniä pisaroita jopa 10 metrin päähän. Siksi flunssaiset ihmiset heti ensimmäisenä päivänä aivastelevat hallitsemattomasti, usein tietämättä olevansa vielä kipeitä, näin virus levittäytyy mahdollisimman tehokkaasti.
Luulen että tarkoitettiin aerosolitartuntaa, mikä on eri asia. Ja huomattavasti vaarallisempi kuin pisaratartunta, koska tietämättään voi kävellä ilmassa leijuvan viruspilven läpi.
Minua ainakin huolettaa jonkin verran jos tässä joutuu bussilla matkustamaan , kun takana oleva henkilö istuu silloin noin vajaan metrin päässä. Kyllä niitä suojaimia netistä vielä saa esim vapaakauppa verkkokaupasta, Tiedä sitten kauanko niiden tulo kestää hong kongista . Suojainselostus Tällä tehokkaalla, peräti 5-kerroksisella PM2.5 suodattimella varustetulla kasvomaskilla voit hengittää vapaasti ilman huolta ilmassa liikkuvista saasteista!Itse suojain on valmistettu laadukkaasta puuvillasta joten se tuntuu mukavalta iholla.Yksi koko sopii kaikille.Mukana kaksi suodatinta. Saatavilla lisäsuodattimia.
Minä käytän terveyssidettä suojana. Maxi yöside ja ei varmasti viirukset mene läpi. Korvien taakse vain jeesus-teipillä kiinni.
Hallituksen olisi pitänyt antaa kehoitus käyttää hengityssuojauksia ja helmikuussa.
Ehkä taudin halutaan leviävän Suomessa mahdollisimman jaajalti ja tappavan mahdollisimman monta .
Vain PersMaski suojaa viruksilta.
THL:n mukaanhan maskista ei ole mitään hyötyä! Aivan naurettavaa, että lääkärit ja hoitajat niitä käyttävät, kun niistä ei kerran ole mitään hyötyä. Hyvä, ettei niitä olekaan enää tilattu Suomeen, kun niihin menee julkisia varoja eikä niistä ole mitään hyötyä!
Nyt laitetaan kaikki kansalaiset ulkonaliikkumiskieltoon ja Uudenmaan asukkaat tuomitaan kärvistelemään kesän yli pikkuyksiöissään, kun tartuntoja tulee koko ajan lisää, vaikka ei edes käytetä hyödyttömiä kasvomaskeja.
Ravintolat ovat auki ja niissä ryypätään ja riehutaan kännipäissään yöt, kaupoissa käydään ilman maskeja ja käsineitä ja yskitään niin, että räkä roiskuu tomaattilaatikon päälle ja lääkäritkin bilettävät humalassa Levillä.
Näitä oikeuksia ei kannata kieltää mutta KASVOMASKIA EI SAA KÄYTTÄÄ JA MÖKILLE EI SAA YKSIN LÄHTEÄ! Eläköön Hallitus ja THL!
Olin tänään ostoksilla Porvoon Lidlissä maski naamalla, kun keski-ikäinen, hands-freehen puhuva mies sai raivokohtauksen ja vaati minua riisumaan naurettavan maskin. Teki mieli vetää maski pois ja vähän yskiä hänen naamalleen, mutta hillitsin itseni. Seuraavalla kerralla itsehillintäni ei enää riitä.
Hieman hymyilytti muutamia vuosia sitten, kun Japanista tuli jokin urheilutapahtuma ja monilla etenkin naisilla oli maskit kasvoilla.
Se kuuluu hyviin käytöstapoihin varsinkin Japanissa. Että jos on itsellä yskää tai nuhaa, niin käyttää maskia ettei räi muiden päälle.
Kiinalainen lääkäri sanoi että koronavirus on suht iso virukseksi ja jopa kaksinkerroin laitettu huivi nenän ja suun edessä on parempi kuin ei mitään.
Minulla ei ole kovin iso suu.
Kiinalainen lääkäri on varmasti oikeassa. Ihmiset muutenkin saattavat jopa puhuessa pärskiä sylkipisaroita ympäriinsä, on varmaan hyvä ettei niitä joudu suoraan suuhun tai nenään. Uskon tässä(kin) asiassa mielummin kiinalaista lääkäriä kuin THL:n nuhamiestä.
Kasvinsuojeluaineiden suojanaamari on varmaan parempi.