Ei kovinkaan yllättäen liittokokousta on päätetty siirtää. Ylikosken FB-ryhmässä kertoman mukaan uusi aika on syyskuun lopulla.
Tällä mennään sitten.
Tällä mennään sitten.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vapaa-ajattelijain liiton sääntömääräinen liittokokous
pidetään tänä vuonna, ja siinä käsitellään sääntöjen mukaiset asioiden lisäksi liiton sääntöuudistus. Liittokokouksen ajankohta siirtyy aiotusta, aiemmin kerrotusta kesäkuusta syyskuulle korona-epidemian vuoksi. Kokousta ei ollut vielä kutsuttu virallisesti kesäkuulle.
Ajankohdaksi liittohallitus päätti tänään 26-27.9. Se on yhä sääntöjen määrittämän liittokokouksen kokousajan puitteissa, vaikka kokouksia on pitkään totuttu pitämään kesäkuussa. Paikaksi on varattu Jyväskylässä Sepänkeskuksen Reaktorisali.
Virallinen kutsu syyskuun liittokokoukseen lähetetään yhdistyksille myöhemmin. Yhdistykset valitsevat edustajansa kokoukseen päättämään asioista, muun muassa valitsemaan liiton johdon ja toimielinten jäsenet.
Liittokokoukselle jo tehdyt aloitteet pysyvät voimassa, ja esityksiä (aloitteita) voi edelleen tehdä, sillä määräaika on 60 vuorokautta ennen kokousta.
Keskustelu liiton Tavoitteet ja strategia 2020-2023 -asiakirjasta jatkuu. Luonnos on julkaistu juuri ilmestyneessä Vapaa Ajattelija -lehdessä nro 1/2020.
Kolmivuotiskertomus 2017-2020 käsittelee liittokokouksen välistä aikaa, joten sen liittohallitus hyväksyy vasta elokuussa.
Luonnollinen ratkaisu. Liittokokouksia kolmen vuoden välein pidetty iät ajat kesäkuussa, joten on aika jännää, että sääntöjeen mukainen aikahaarukka ylettyykin syyskuun loppuun. Tosin kokous olisi kannattanut siirtää sinne, vaikka sääntöjen aika olisi ollut aikaisempikin.
Millainen asetelma poliittisesti on liittokokouksessa? Onko sosialistijohdolle siellä vastaehdokasta? Onko heillä ohjelmaa liitolle?
Kaikki on juntattu valmiiksi. Ei mitään muutosta tulossa. Liitto siis hiipuu edelleen. Se siitä.
Siittä vaan kyselemään oman paikkakuntasi yhdistyksestä.
Onko vapareiden johdossa uskovia jotka eivät kuulu kirkkoon? Tai onko tulossa?
2 × ei. "Liitto on uskonnottomien ja uskontokuntiin kuulumattomien henkilöiden muodostamien rekisteröityjen yhdistysten keskusjärjestö.", alkaa liiton sääntöjen 2. pykälä.
Katsotaanpa miten "ystävämme" Kimmo vääristelee tämänkin asian.
Tuskin edes yrittää, kun siinä ollaan sääntämäääräisen kokousajan puitteissa.
Eiköhän tuo jotain keksi... Joko oli hätiköityä tai kääntäen ilmoitettiin liian myöhään.
Kimmon vääristelyssä Vapaa Ajattelijan numerosta 1/2020, hän epäilee että liittokokousta ei voida järjestää kesäkuussa. Jälkijättöistä jupinaahan tuo on, kun liittokokous on jo päätetty siirtää syyskuulle. Joko Kimmolla ei yhdistä, että aineisto on lähetetty painoon jo viikkoja sitten, tai hän tarkoituksella pimittää sitä tietoa.
Kimmo on kyllä omaa luokkaansa. Kun Ylikoski kirjoittaa aktiivisesti niin se ei suiinkaan ole syy häntä kehua, vaan valittaa miksi Torrkulla ei kirjoita.
Hallinnollinen johtaja pitää paletin kasassa. Jos Ylikoskella on hinku kirjoittaa asioita, niitä varmaan kannattaa julkaista. Suurten kuvioiden johtaminen on vähän eri asia kuin sisäisen ja ulkoisen viestinnän suorittaminen. Kimmo näkee nämä jälkimmäiset.
Yhdistystoimijan näkökulmasta, hyvin toimittu.
Semisuljettu iloittelukerho, jolla on todella pitkät perinteet ja joka aivan alussa on ollut VAKAVASTI otettava sivistysjärjestö. Nyt puolivillaisten politiikasta syrjäytyneiden vaaraton ja vaikuttamiskyvytön lässyttelyporukka, vähän kuin teekkareiden luola- ja sitsimiehet. Vaparit voisivat tehdä tupsulakkia vastaavan, joku malli, yhdistää vaikka leipurinlakin tonttulakkiin, onko Vapareilla oma väri? Pieni klikki, joka ei edes halua lisää jäseniä ja jota ei kiinnosta MIKÄÄN kaikkein vähiten vaikuttaminen, tienaa taskurahoja toimintaansa kiinteistöbisneksellä, ja käyttää erilaisia keskustelupalstoja aikansa kulumiseksi lässytykseen ja lehteä extaistolaisen johtajan yksinpuheluun. Valtion tuella ja pikkubisneksellä pikkuhuvipeliään pitävä vastuuton iloinen opiskelijatyyppinen kaljakerho Vaparit, tunnuslause: kyllä lähtee, lässyä ei ole koskaan liikaa
Tämän opin maaliskuun aikana Vapareista
Tämä palsta ei ole mikään opinahjo, vaan paljolti myös valheiden, vihapuheen ja vapaa-ajatteljoihin kohdistuvan häirinnän likakaivo.
Juuri näin. Palsta todistaa vain, että löytyy ainakin yksi suomea kirjoittava ihminen, joka jaksaa vuodesta ja kohta vuosikymmenestä toiseen haukkua va-liittoa muutamalla teemalla joista yksikään ei koske liiton tavoitteita.
Liittohalllitus teki päätöksen hyvissä ajoin. Liittohallituksen oma kokous on kesäkuussa; hyvöksyy mm. toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen.
Syyskuu ei ole asiallisesti niin huono aika käsitellä asiota, tulevaa. Se antaa pohjaa myöös vuoteen 2021.
Riippuu... Ei tähän oikein pysty sanomaan parasta tai huonointa aikaa.
Hätätapauksessahan voi pitää etäkokouksenkin, jos esimerkiksi muodollinen hyväksyntä tilinpäätökselle on pakko saada.