Nyt hänen mielestään korona saa tulla vapaasti ja samaan aikaan hän tuhlaan 40 miljardia yhteiskunnan rahaa tähän mielettömään leikkiin. Jos Sanna Marin ei ymmärrä kokonaisuutta, jossa ollaan mukana, pitäisi hänet poistaa pääministerin tehtävistä heti tavalla tai toisella.
Tilanteessa, jossa pääministeri leikittelee lisäksi tuhansien ihmisten hengellä, ei voida välttämättä toimia kaikin oikeusvaltion säännöin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/37f83701-3390-4f8e-9af1-823d8b338b52
Tilanteessa, jossa pääministeri leikittelee lisäksi tuhansien ihmisten hengellä, ei voida välttämättä toimia kaikin oikeusvaltion säännöin.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/37f83701-3390-4f8e-9af1-823d8b338b52
Vastaukset 100
Vanhimmat
Näillä hysteerisillä täysin ylimitoitetuilla päätöksillä ei ole kansallisvaltion näkökulmasta mitään etua. Näiden hysteeristen päätösten on vain tarkoitus rampauttaa oikein kunnolla EU maiden talous.
Kun EU maiden talous on aivan kuralla, niille tarjotaan "oikein edullisilla ehdoilla" lisää lainaa. Virusta siis käytetään erinomaisena velkakiihdyttimenä. Velkaantunut EU maa joutuu toimimaan velanantajan ehdoilla ja ajautuu yhä enemmän velkauttajan kontrollin alaisuuteen.
Toisin sanoen, velkaantuminen vähentää maan itsenäisyyttä ja siirtää kontrollia maan asioista velanantajalle.
Kysymys kuuluukin: kuka on se taho, joka antaa velkaa valtioille? Mihin heimoon kyseisen tahon ihmiset kuuluvat? Kuuluisivatko he kenties samaan heimoon, joka omistaa koko läntisen maailman suuret mediayhtiöt?
Sattuisiko olemaan niin, että kyseessä on saman heimon ihmiset?
Katsoitko nukkumaan mennessä ettei komerossasi piileskele heimon edustajaa?
Ei raha lopu
Mutta nyt porvarit ei saakkaan kaikkia köyhien työläisten rahoja vaikka kuinka hinkuuvat ja porvareille tulee kuluja kun kalliit kauppa paikat tyhjinä
Varmaan tästä ilmenee hyvin, että pääministerin tilannekuva on menetetty:
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006448500.html
Tyttö rassukka on joutunut nyt aivan kohtuuttoman suuriin saappaisiin. Siitä seuraa hapuilua ja ihmettelyä. Korona kiittää ja talous kaatuu.
Sanna Marin on poistettava muonavahvuudesta.
Pahalta näyttää. Puuttuu vain, että se purskahtaa itkuun: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/37f83701-3390-4f8e-9af1-823d8b338b52
Porvarikouhotusta.
Hyvin Marin kommentoi vaikka toki porvarit haukkuvat aina teki hallitus mitä tahansa jälkiviisaita kun ovat.
Persuilla on etukäteisviisautta. He vaativat rajoja kiinni pari viikkoakin aiemmin. Hallitus ei kuitenkaan laittanut rajoja kiinni kaikilta. Turvikset saavat yhä läpsytellä maahan. Mitä tähän sanot muuta kuin että ukkoja ei nyt tällä hetkellä tulisi? Ruotsin raja Ruotsin puolelta on käsittääkseni auki, ja sama täällä. Mikä estää ukkojen tulon? En usko että korona.
Me tavan kansalaiset niitä suurimpia rassukoita tullaan olemaan, kun tollanen tytönhupakko päästetty aivan liian suuriin saappaisiin.
Suomi oli ensimmäisiä EU maita joka sulki rajansa. Turviksia ei tule koska maiden rajat ovat kiinni.
Minusta SM kantaa vastuuna päämunisterinä hyvin. Toisin kuin sinä ketjun aloittaja ja muut persut, jotka ette kykene mihinkään muuhun, kuin arvostelemaan ja panikoimaan.
Äläpäs nyt aivan satuja kertoile.
Suomi oli viimeisiä joka sulki rajansa. Sulkeminen ei kuitenkaan koske suomeen palaavia suomen kansalaisia. Samoin saapumiskielto ei koske turvapaikan hakijoita. Näin linjasi ministeri Ohisalo.
Joten tämän vihervasuri tyttösen päätöksellä verovaroilla loisimaan tulevat raiskaajat ja muut terroristit on maahan tervetulleita kunhan rajalla muistavat ilmoittaa olevansa turvapaikanhakijoita.
Jos nyt vähän valehdellaan.
Punikin pelkoreaktio.
Talous saa kaatua ja sun rahat sen mukana. Nyt mennään terveys edellä eikä kapitalistin raha.
Viekää loputkin rahanne Caymansaarille ja menkää sinne hoitoon. Siellä on kuulemma maailman paras terveydenhuolto.
Nyt pannaan koko paska uusiksi. Vapaakauppa loppuu. Säännöstely tulee voimaan niin pankkisektorilla kuin etenkin finanssisektorilla. 2 vuotta niin nykyisenlaista finassiteollisuutta ei ole. Suuret yritykset pannaan tarkkaan syyniin. Siirtohinnoittelu lopetetaan heti. Veroja aletaan maksaa. Suurten yritysten yritysten verokantaa nostetaan reilusti. Pienyritykset saavat pitää nykyisen verokantansa, koska eivät pysty kiertämään veroja, kuten suuret yritykset. Suuryrityksiä ei enää tueta veronmaksajien rahoilla, vaan osa niiden saamista tuista suunnataan pienyrityksille, Kaikenlainen verokilpailu valtioiden väilillä lopetetaan. Jos ei lopu, niin maat maksavat miljoonasakkoja. Työvoiman liikkuvuutta rajoitetaan. Maassa on työvoimaa, jonka halpatyövoima on sivuuttanut kapitalistien ahneuden vuoksi. Tätä on jatkunut jo 30 vuotta. Maa oli tolpillaan ja kaikilla töitä vielä 1980- luvun lopussa. Työvoima oli suomalaista - ei mitään halpatyövoimaa. Kapitalistien ahneus iski ja kaikki meni 1990-luvulla. Mitään ei jäänyt - pelkkiä tyhjiä toimitiloja ja hämmentyneitä ihmisiä velkoineen.
Nyt on tulossa samanlainen lama. Jos tätä tulevaa lamaa päästetään väärän instanssit hoitamaan, niin he vievät ihmiset jäälleen suohon, kuten kävi Esko Ahon - Iiro Viinasen hallituksenkin kannssa.
Ei kapitalisti ihmistä ajattele - se ajattelee rahaa vielä nukkumaan mennessäänkin. Siitä on hyvä esimerkki Björn Wahlroos, joka halusi ihimisten menevän töihin ja rajat pitää avata.
Koko systeemi on pantava uusiksi, jotteivät Wahlroosin kaltaisen vereniimijät heilu täällä enää.
Tämän hetken ehkä vastenmielisin ihmistyyppi on persu, joka ei osaa lopettaa MV-paskapolitikointia silloinkaan kun pitäisi keskittyä ihan muuhun.
Ei kai se olen tämän palstan aiheita, eikä ainakaan tämän keskustelun..
Hyvä kommentti.
Tuosta vastenmielisyydestä uskallan olla eri mieltä. Eikös se raukkamaisin louskuttaja ole juuri kaltaisesi suvakki silakka jolla on aivan hirvittävä pelko totuuksia esiin nostavia perussuomalaisia kohtaan.
Pitäähän se pitää ääntä että Sale lukee meidän jutut ja murahtaa sitten tyttöhallitukselle kun ei muuten mene perille.Esim niiden maakuntien sulkemisella joissa ei vielä ole montaa tartuntaa olisi nyt kiire.
PS taitaa olla ainoa jolla on järki päässä ja objektiivinen näkemys asioista.
Punikkia vaan iljettää jäädä kiinni paniikkipökäle kädessään.
Ristiriitaista viestintää. Näyttää että se pikkutyttö on takertunut siihen paradigmaansa siitä, että väestö saa laumaimmuniteetin, mutta sitten isot pojat painosti laittamaan rajat kiinni vaikka en mä hei niin sanonu.
Porvarivaletta ja vääristelyä tyypillisimmillään.
Älä viitsi jaksaa.
Punikkipaniikkia.
Pääkanisteri Sanna Maduro viiden vuoden karanteeniin, ettei venezueloita Suomea
Porvarikouho viisastelemassa.
Punikkipaniikki voi huonosti :D
Helsinkistä tulee varoittava homomyönteisyyden merkki.Rukoilkaa Jumalaa
niin pelastutte.
Oliko toi viesti Tarja Haloselle,että menee vapaasti Seta marssille.
Ilmeisen selvästikin, muutakaan johtopäätöstä tuosta ei voi vetää. Ilmeisen selvästi marssia ei voi pysäyttää, muuta kuin hillitä. Lippu on kuitenkin syytä vaihtaa kelta- ruskeaan.
EU:N maiden piti..........olla turvallinen maa.Nyt sitä ei olla,pakolaisia ei tarvitse vastaanottaa eivät taida itsekään tulla.Turkki jää ilman EU:N euroja kun rupesivat
sotaan Syyriassa,nähtäväksi jää mitenkä evakkoon lähtijöiden käy.
Saatiin aivan oma Viirussota,sitä käydään nyt maan sisällä joko hyvin tai huonoin
menetyksin.Pankit näyttää olevan eturintamassa jotka täytetään ensin EU:n lainna
miljardeilla ja yrittäjät,nähtäväksi jää,jääkö jaettavaa koronaviruksesta kärsivälle
terveyskeskuksien palveluja odottavalle köyhälle. Vappusatasen maksaminen tuottaa
ihmiskaatoja ja köyhälistön katoja Suomeen.Nähtäväksi jää keistä tehdään Viirus-sodan"Vetenaareja".!
Miten tällaista tilannetta osattiin odottaa. Jokainen meistä luki uutisia Kiinasta ja hymähti pilkallisesti. No, Kiina, ainahan siellä on jotain tauteja, miksi elävät siten, miksi syövät jotain outoja elukoita j.ne. j.n.e.
Ei tullut pieneen mieleen kellään että se voisi Eurooppaan, upeaan vahvaan Eurooppaan levitä.
Virus on eliö siinä missä mekin ja sekin hakee itselleen elintilaa keinolla millä hyvänsä.
Meidän tehtävämme on vain suojautua sitä vastaan, ja nyt hallitus tekee sen mitä pystyy tälle uppiniskaiselle kansalle. Älkäämme siis arvostelko heitä, kuka meistä osaisi paremmin muka toimia nyt?
Katsokaa Ruotsin tilannetta, mitään ei oikeastaan tehdä. Kaikki saa tulla, tautikin.
Siellä se on Lööperin kurimus edessä kun ihmistä alkaa kaatua kuin heinää.
Ruotsi on niin täynnä matuja, jotka eivät karanteenista piittaa, joten se ei yksinkertaisesti kannata siellä.
Tyhmä pitää olla jos ei osannut aavistaa sen leviämistä toinen juttu on se että ei toimittu vaikka se oli jo euroopassa ja Iran oli jo ihan kusessa siinä vaiheessa.
Vapaan liikkuvuuden Euroopassa missä karanteenikin on vapaaehtoista, ei toimi. Vain Kiinan malli toimii, todistetusti.
Valehteletpa niin kovasti, että persun aasinkorvat heiluvat. P-Kirea ja Iran ja monet muut ovat suljettuja maita ja niissäkin korona leviää.
Aloittaja näyttäisi olevan normaaliälyllä varustettu Suomen kansalainen joka ei ymmärrä viestiä. Se että "ei voida enää estää" ei tarkoita samaa kuin että "ei ole väliä" tai "saa tulla".
Persuvalehtelua ja vääristelyä.
Miten niin normaaliälyllä. Eikös jo peruskoululaisille opeteta luetun ymmärtämistä. Jos ei aikuisenakaan sitten ymmärrä, niin onko se normaaliälyisyyttä. Toivottavasti ei me suomalaiset sentään yleisesti olla sillä tasolla, ettemme ymmärrä lukemaamme.
I see liar people.
Useimmat näyttäisivät olevan sillä tasolla etteivät ymmärrä lukemaansa tai kuulemaansa.
Sanna Marin ja hallitus hoitavat tehtävänsä niin loistavasti että sekös peruspersua
harmittaa !
Allahaho esikuntineen on hiljaa ja seuraa katseella kun ei osaa paremmaksi
pistää, samoin persujen sisarpuolue kokoomus.
Nämä räkänokat peruspersut yrittävät rääkyä asian vierestä tyhjää paskaa
köntsät omissa lahkeissa.
Nämä erottuvat katukuvassakin onneksi niin että tavan kansalaiset osaavat
pitää ainakin parin metrin etäisyyden, koronalle riittäisi reilu metri mutta
jos persuus tarttuu se on paljon vakavampi juttu.
Hyvä kommentti.
Mitä hyvää näet noinkin vakavasta pelosta perussuomaisia kohtaan?
Marinin faija on järkevämpi, vaikka on vetänyt kaksi Kossua päivässä lärviin aikoinaan. Mihin muuten Laurin haastattelut jäivät? Kielsikö valtioneuvosto ne?
”Emme pysty pysäyttämään tautia, emmekä pyri siihen”
Voiko Suomen pääministeri tosiaan sanoa julkisesti moisen aivopierun???
Mikä siinä oli aivopieru? Tottahan tuo on.
Se on kyllä totta, että hallitus ei pyri pysäyttämään tautia, vaan edistämään sitä.
Muuten kyllä toimet viruksen pysäyttämiseksi ovat mittavat.
Aloituksessa mainitun linkin on kirjoittanut porvarilehti Iltalehden porvaritoimittaja Ristamäki joka levittää porvaripropagnadaansa väärsitellen Marinin sanomisia. Porvarit haukkuvat nyt hallitus yötäpäivää jälkiviisaina.
hallitusta
Toisinsanoen pääministeri myöntää myöhästyneensä taudin pysäyttämisessä, jättää sen vain suoraan sanomatta. Eikä se enää onnistu.
Miksei voisi. Eihän sanottu ole mikään aivopieru vaan fakta. Sama kuin sanoisi, ettemme pysty pysäyttämään auringonnousua emmekä pyri siihen. Jos ja kun kerran tautia ei pysty pysäyttämään, on kai ihan selvää, ettei pysäyttämiseen silloin pyritäkään. Sen sijaan pyritään hidastamaan ja hillitsemään taudin etenemistä. Oliko toi nyt niin vaikea käsittää?
Ei pääministeri myönnä myöhästyneensä taudin pyssäyttämisessä. Teille persuilla on hyvin omituinen logiikka. Keksitten itse varmaan omasta päästä syitä joillekin sanomisille ja tekemisille. Kun sanotaan, ettei taudin pysäyttämistä voida enää estää, se tarkoittaa, että siihen olisi voinut olla teoreettinen mahdollisuus jossain vaiheessa. Mutta että pääministeri olisi myöhästynyt, sitä se ei tarkoita. Tautihan on voinut tulla Suomeen oireettomien matkailijoiden mukana ja sitä on vaikea millään kohtuullisessa keinolla torjua. Se olisi tarkoittanut sitä, että tuhansia lento- ja laivamatkustajia sekä maanteitse tulleita olisi jouduttu testaamaan. Jos noin 1500 ihmisen testaus on mahdollista päivässä, niin kilometrien pituiset jonot olisi rajanylityspakoille, satamiin ja lenokentille syntynyt. Niissä jonoissa se tauti olisi sitten ainakin tarttunut.
Hämmentävä kommentti tosiaan. Eikö Suomen hallitus ole perehtynyt tilanteeseen muuten kuin THL syöttämään näkemyksiin jotka ovat olleet virheellisiä kerta toisensa jälkeen.
Singaporessa taudin eteneminen pysäytettiin karanteeneilla ym ei toimilla missä katsotaan kestääkö väestö vastustuskyky ja syntyykö laumaimmuniteetti, mikä on spekulaatiota koska virus käyttäytyykin muuntuen.
Tuo strategia jossa todetaan ensi alkuun osa teistä tulee kuolemaan tautiin, mutta teemme toimia jotka hillitsevät kerta sairastuneiden määrää mutta Huom! ei millään estä suuressa määrin kokonaissairastuneiden ja kuolleiden määrää. Jää nähtäväksi.
Ihmiset sekoittavat hillitsevät toimet kerralla sairastuneiden osalta ja sen ettei se tauti tai sen eteneminen siihen pysähdy. Laumaimmuneteettiä ei ole Kiinassakaan tullut, vaan se virus eristettiin (ts ihmiset eristettiin kosketuksista) ja se vaati Kiinalta mittavia ponnistuksia, suurvaltionakin, jottei se vaan kävisi väestöä läpi.
Nyt annetaan jostain käsittömästä syystä kuvitelma että se saisi käydä väestön läpi, yrittämättä estämättä sitä, karanteeni ym muilla toimilla, koska uskotaan loivan käyrän pitkään malliin ja uskomukseen että virus olisi reakoinut kausi-influenssan tavoin, niin ei näytä olevan.
Aina löytyy jotain keinoja millä voi pyrkiä estäviin toimenpiteisiin ei vain hidastamaan taudin iskeytymistä kerralla väestöön.
Summa mutikkaiset Euroopan päättäjien toimet eivät näytä hahmottavan mitkä tulisi olla painopisteet ja miksi.
Panepidemia laajenee, lisää mutaatioita tulee, yhtä iskua seuraa toimen jos ei keskity heti estämisiin, tautikantojen leviämisen lopettamisiin.
tässä nyt menee selvästi sekaisin aidat ja seipäät, vaikken mikään epidemoiden asiantuntija ole. On kuitenkin selvää että kun tulossa on jokin aikasarja-ilmiö, kuten tämä epidemia, sitä voidaan sekä hidastaa, että sen huippua rajoittaa. Se, miten paljon huippua pystytään madaltamaan, riippuu varmasti siitäkin miten aikaisin toimet aloitetaan. Joidenkin päivien viivyttely alkuvaiheessa saattaa kostautua eksponentiaalisella kertoimella. Tässä vaiheessa on selvää, että kun epidemia on käynnissä, sitä ei voida pysäyttää kuin seinään. Ehkä pääministeri ja THL:n miehet tarkoittavat tätä. Mutta tottakai voidaan edelleen rajoittaa sitä, kuinka voimakkaaksi sen huippu tulee nousemaan, sen lisäksi että samoilla toimilla viivästetään sen syntymistä. Ja kun tarkastellaan asiaa valtakunnallisesti koostettuna, on myös otettava huomioon paikallistaminen. Joillekin alueille epidemiaa ei synny ollenkaan, ja tämä laskee kokonaishuippua.
Kaikki ylläsanottu on mutua mutta yksinkertaisia malleja pyörittelemällä uskon että samankaltaisiin päätelmiin päädyttäisiin.
Kylläpä on karmivaa kuultavaa kun pääministeri sanoo ettei pyritäkään estämään virkuksen leviämistä! Eikö hänen tehtävänsä ole kuitenkin kansalaisten turvaaminen. Ei kai tässä sitten auta muuta kuin katsoa jääkö henkiin vai ei rajoituksia noudattamallakaan.
Tottakai sen voisi pysäyttää siellä missä sitä ei vielä ole.
Maahantulijat olisi pitänyt määrätä karanteeniin.
Toimilla+pyritään+hillitsemään+nopeaa+etenemistä,+ei+etenemistä+sinänsä.+
Siinä+on+luovutus+tullut+nopeasti+eteen+kuten+toteaa.+Viruksesta+ei+tiedä+kukaan+tarpeeksi+sanoakseen+mikä+on+varmasti+oikea+toimenpide.+
Jos+laumaimmuneteettiä+ei+synny,+eikä+virus+toimi+kausi-influenssan+tavoin+(laannuttaa+itsestään+aikansa+petollisista+tiloissa+kyllästymään)liian+varhainen+luovutus+taudin+estämisen+leviämiseksi,+saa+aikaan+uusia+kasvupiikkejä+samalla+alueella+(Italia).
Kun+on+valittu+jo+linja+että+kuolleita+tulee,+eikä+sitä+pysty+estämään,+luonnollisesti+toimet+keskittyvät+hillitsemään+kerralla+sairastuneiden+määrää.+Tuo+ei+kuitenkaan+kerro+siitä+miten+virus+jatkaa+pitkällä+aikavälillä+toimia,+kaikki+on+spekulaatiota.+
Koska+virusta+ei+pyritä+oikeasti+estämään+vaan+hillitsemään+kerralla+väestön+sairastumista.+Kaikki+sulku+ja+edistämistoimet+ovat+kuolleisuutta+ajatellen+turhia.+Ne+voisivat+silloin+olla+porrastettuja,+aikataulutettuja,+eri+aikaan+rajoitettaisiin+ihmisten+elämää,+talouden+pyörimistä,+kun+jo+on+päätetty+että+virus+kuitenkin+aiheuttaa+kuolemia+jota+ei+voi+estää.
Massiiviset+samanaikaiset+eristäytymiset+sekä+pidentävät+että+loiventavat+epidemian+vaikutuksia+koko+yhteiskunnan+osalta.+Ja+ovat+siten+tarpeettomia+kokonaiskuvaa+tarkastellessa.+Jos+ei+olekaan+tarkoitus+eristää+estää+taudin+99%:sesti+leviämistä+ja+haittavaikutuksia,+paluuta+joskus+normaalimpaan+yhteiskuntaan.
THL ei ollut vielä reagoinut mitenkään ku PS kyseli hallitukselta tammikuussa miten hallitus aikoo varautua koronaan Suomessa, ei kiinnostanut silloin hallitusta, kuuluu kuulemma THL:lle.
Siinä mielessä Marinin lausunnot vähä outoja siitä että hallitus on varattunut tammikuusta asti tähän.
Ei täällä moni näköjään tajua mitään. Marin sanoo ettei virusta voida pysäyttää, joten sitä pysäyttämistä ei yritetä.
Sehän on totta, koettakaapas itse pysäyttää virusta. Siihen ei auta mikään, korkeintaan koko maapallo pitäisi polttaa, mutta missäs me sen aikaa olisimme.
Kaikki kunnia hallitukselle paitsi vaaleaverikölle, joka ei ymmärrä asioiden vakavuutta.
Et ymmärrä itse mitään.
Sanna Marin on aivan oikeassa. Emme pysty todellakaan pysäyttämään tautia, mitään rokotetta ei siihen ole olemassa. Emmekä edes pyri estämään tautia, pyrimme nimittäin ainoastaan suojelemaan Suomalaisia tartunnoilta.
Ja tuo turha nipottaminen kahden viikon myöhästymisestä on noloa, Korona olisi löytänyt tiensä Suomeen muutenkin
Mielestäni meillä on nyt erittäin asiantuntevia henkilöitä hallituksessa joten heidän niskaan on turha asettaa lisää paineita.
No kyllähän se olisi ollut pysäytettävissä Kiinan keinoin. Rajat aiemmin kiinni, ulkoliikkumiskielto, hengityssuojat, kaikki testataan ja eristetään ym ym. Muttei millään ole mitään väliä tuo pimppipäälle.
Tuo ulkonaliikkumiskielto ja maakuntien eristäminen pitäisi nekin olla jo toteutettu samaan aikaan kun maan rajat meni kiinni
En tiedä ovatko ministerit asiantuntevia. Siihen en oikein usko. Mutta järkeviä he saattavat hyvinkin olla. Pandemioiden leviäminen ja leviämisen hidastaminen tai torjuminen eivät kuulu ns. maallikon tietämyksen piiriin, vaikka persut ja Trump kuvittelevatkin olevansa esim. tiedemiehiä viisaampia joka asiassa. Viisaat ja järkevät kuuntelevat itseään asiantuntevampia tällaisissa asioissa. Kyllä jokainen menee lääkäriin, jos on kropassa jotain vialla eikä esim. lähimmän persun luokse kysymään parannuskeinoa.
Hallitus on toiminut hyvin juuri sen vuoksi, että yrittää pohjustaa päätöksensä tutkittuun tietoon. Tämä korona on kuitenkin sen verran outo asia kaikille kokonaisuutena, että aika paljon on myös arpapeliä se, mikä päätös missäkin vaiheessa on järkevä. Yllätyksiä voi tulla aina nurkan takaa.
Kiinan keinoin eli rajat kiinni aiemmin. Missä ulkoavaruudessa olet oikein ollut? Kiinassa oli jo satoja kuolleita siinä vaiheessa, kun rajoja siellä laitettiin kiinni. Kyllä Suomessa on kyetty reagoimaan asiaa paljon nopeammin kuin Kiinassa, mikä johtuu todennäköisesti vain siitä, että kyettiin siinä vaiheessa näkemään viruksen vaarat. Kiina kohtasi ne ensimmäisenä eikä senkään vuoksi voinut vielä siinä vaiheessa tietää, kuinka vaarallinen virus on kyseessä.
Kyllä kansalaisilla on oikeus vaatia ulkonaliikkumiskieltoa ja maakuntien eristämistä koska annettuja ohjeita ei ole noudatettu. Nyt etelä-suomalaiset ovat joukolla lähteneet levittämään virusta maakuntiin eikä kun sitä ei ole estetty. Me emme ole turvassa koska hallitus aikailee tarpeellisten määräysten antamisessa. Siten on myös vastuussa kansalaisten hengestä. Suomalainenhan ei suosituksia usko.
Siksi juuri olisi pitänyt ottaa mallia sieltä missä on kokemusta sarsista ja merssistä.esim Taiwan laittoi rajat kiinni kiinalaisilta kaksi päivää sen jälkeen kun tieto viruksesta kiinassa tuli.
Palstalle tehdään aivan liikaa tarpeettomia, valheellisia ja sekavia avauksia.
Lopeta sinä se tarpeettomien avauksien tekeminen ensimmäisenä. Kirjoittelet persuvastaisia aloituksia päivät pitkät.
Itse kirjoitat hallitusta haukkuvia avauksia vuorokauden ympäri.
Jos ei ole lähikontaktissa muihin ihmisiin ei saa tartuntaa.
Hallituksen kahden viikon venkoiu ja edelleen jatkuva lepsuilu levittää koronaa ja maksaa ihmishenkiä.
Lappiin suuntautuu edelleen lomailijoita tiet ruuhkana. Mm. Oulussa moottoritiellä autojono eteni pohjoiseen 60 kmh. ruuhkan vuoksi.
Yökerhojen toimintakuvaan kuuluu lähikontakti, siis yökerhoja ei suljeta. Lapissa koronalingot ovat pyörineet tähän asti täysillä. Meno on ollut kuin h.lvetin esikartanossa.
Hallitus tiedottaa sisäministerin suulla:
Maahan saa tulla jättämään turvapaikkahakemus, epidemian torjunta ei koskekaan kaikkia. Jos maahantulija levittää virusta, sillä levityksellä ei ole mitään väliä.
Kannattaakohan hallituksen miettiä miksi ihmiset eivät ota heidän ohjeitaan todesta. Miksi rajoittaa omaa liikkumista, jos se ei koske ulkomaalaisia?
Että niiltä ei rajoiteta, joilden liikkumisella on poliittista ja ideologista merkitystä.
Ainut keino välttyä tartunnalta on pako!
Pako neljän seinän sisälle.
Miksi muuten moni eläkeläislääkäri on ollut jo monta viikkoa, osa jopa kuukauden, kotona vapaaehtoisessa karanteenissa pois lähikontakteista?
(Mutta ex.pressat olla töröttävät konserteissa.)
Vastuut jaetaan taviksille kun ei siellä hienostopiireissä rahkeet riitäkkään. On taas kollektiivisen vastuun aika ne jotka tekee päätökset ei kanna vastuuta niistä vaan kaikki on koko kansan asia. Niin se tässä maassa on aina ollut.
Sanna Marin hoitaa hienosti höplästä asiat vedättämällä. Eihän se haittäaa jos joku miljoona sairastaa coronaa ja vaikka kaikki kuolisivatkin, Maria Ohisalolla on 5miljoonaa tulijaa tilalle turkissa ja miljardi afriikassa seuraavan vuosikymmenen aikana. Ei mitään hätää, sanoi Sanna Marin antaa vaan vapaasti levitä, kyllä me siitä selviämme ja kun persettä kutittaa 50miljardin saatu potti mihin laittaisi, oman kämpän tietenkin maksan päältä pois ja loput sijoitan ulkomaille.
”Emme pysty pysäyttämään tautia, emmekä pyri siihen”
Tuo on taysi totuus. Tautia ei pysy pysayttamaan,
Lisaksi sellaista jota ei pysty tekemaan on turha yrittaa.
Sellainen yritys johtaa harmeihin, tai jopa tuhoon.
Se etta tauti ei ilmeisesti levinnyt vauhdilla Kiinassa, josta se on lahtoisin ei johtunut rajojen sulkemisesta, sehan olisikin mahdoton ajatus. Syy on jokin muu, ja se voi liittya osittain myos saahan. Heilla on ollut varmasti monista eri syista hyvaa tuuria, vaika se tuurikin voi kaantya.
Afrikkaan tauti ei nayta iskevan, vaikka siella usea raja toiselle afrikkalaiselle ihan auki, kuten afrikassa on, heilla Afrikkalaiset saavat kulkea hyvin vapaasti.
Samaten ei tauti levia Etela-amerikassa, vaikka siellakin ovat rajat apposen auki Etela-amerikkalaisille. Argentiinan passilla mm. saa kulkea ja oleilla ymari Etela-amerikkaa, suunnilleen miten huvittaa.
Tutustuppa ensin maailman saannoksiin!
No eipä ebola levinnyt Afrikasta Eurooppaankaan, mistäs johtunee, täh?
täh täh
Lappiin nyt menevät ovat potentiaalisia koronan kantajia. Miksei näitä ole ohjeistettu pysymään kotona, taivas tietää. Nyt terveydenhuoltojärjestelmiä tullaan kuormittamaan myös pohjoisessa. Tosin Ohisalo on varannut ne Tornion kautta tuleville matuille heh heh.
Hallitus on kadettava ja asetettava
tautiepidemian ajaksi väliaikainen
hallitus.Jos voitetaan tauti niin sitten
vaalit.Saa toimia viisaasti.
Helsinki keskeisyys näkyy ,taudin
levinneisyys ajattelussa ,koska
muualla Suomessa tautia voitaisiin
kontrolloida ,mutta lyödään hanskat
tiskiin kun Helsingistä on tulossa
ruumisröykkiö.Todennäköisesti pääministeri veti liipasimesta ja se
tarkottaa ,että vanhuksien karanteeni
on myös se yks ja sama ,kun lapsetkin.
Tauti ei tule iskemaan Suomeen kuolettavasti. Tai sitten on palvelutalon edessä jono mustia mersuja. Suomen kehnot (heikot vanhukset) ovat laitoksissa, palvelutaloissa. Suomi on laitostunut maa, ja laitoksen ala-aulassa on käsidesiautomaatti (joita jotkut joskus nyysivat juomiksi).
Tauti iskee sinne, missä vanhukset asuvat perheissa, kuten on Espanjassa ja Italiassa. Tämä on hiukan surullista, sillä se on tavallaan herkkää miten ne pitävät perheenä huolta vanhoistaan.
Suomi on mm. Saksan kelkassa. Sielläkään ei ole koronaan kuolleita.
Italialainen ja Espanjalainen terveydenhuoltosysteemi on altis koronaviruksen tapaiselle epidemialle. Vanhuksista iso osa asuu kotona, ja on tekemisissä lasten ja kaikkien kanssa, jotka levittävät virusta. Italiassa ja Espanjassa on vielä nykyäänkin ollut tapana, että vanhukset asuvat usein kotona, lääkärit tekevät kotikäyntejäkin, mittaavat verrenpainetta, ja määräävät reseptejä.
Vastuuton tyyppi Marin.
Tauti tulee iskemään kuolettavasti Suomeen. Kuolemien lukumäärät lähtevät tyypillisesti nousuun viiveellä. Ensi viikolla Suomessakin on jo 20 kuollutta ja siitä se sitten lähtee nopeasti kehittymään samalla, kun leväperäinen valmistautuminen koronaan alkaa sairaaloissa paljastumaan.
Sanna Marinin päättämätön tempoilu polttaa järjettömät määrät rahaa ja uhraa tuhansia suomalaisia koronalle.
Katsotaan mitä pillukka huomenissa hoksaa.
Koronavirus se ovella kolkuttaa, tervetuloa virus nyt vaan ...
Mutta mitä tekee Sannukka:
Kesärannassa ihanata näkee hän jo unta,
Messuhallin katolla sirppi on ja vasara , eduskunta talossa soi sirmakka.
On kohtalon ivaa, pikkuinen, epävarma myyjätär pääministerinä tällaisessa tilanteessa, jossa tarvittaisiin kokenut vahva organisaattori toteuttamaan välttämättömyydet.
Työttömyys lisääntyy ja rahat valuvat käsistä.
On kohtalon ivaa, että sosialisti yleensä yrittää tarttua vallankahvaan, kun siihen ei ole mitään edellytyksiä.
Iskikö hysteeri ? Taitaa pikkusella myyjätterellä olla enemmän munaa tässä tilanteessa kuin sinulla! EI tuossa virassa kaiken maailman panikoijat pärjää, mutta Sanna pärjää hienosti.
Mitähän välttämättömyyksiä tarkoitat? Kaiken rajoittamisen kuuluu tähdätä vain viruksen leviämisen ehkäisyyn jota nyt Sannan hallitus mielestäni tekee mitä voi. Oikeistolainen tyyppi vain rajoittaisi kaikkien elämän ja jättäisi heidät omilleen kuolemaan vailla mitään ihmisoikeuksia,mutta jos homma olisi nyt täysdiktatuuri oikeistohallituksen ollessa vallassa,siihen alettaisiin puuttua heti ulkomailta ihmisten alkaessa kuolla ei vain koronaan vaan myös nälkään,syrjintään ja muihinkin tauteihin,sieltä ei paljon heruisi sympatioita fasismille enää ,siis homma menisi pahemmaksi kuin Hitlerin ja Stalinin aikoina.
Kaikille tarvitsijoille töitä on nyt mahdoton minkään hallituksen järjestää kun normaalikulutus on hiipunut liikkumusrajoitustenkin takia sekä yleisen epävarmuuden.
Oikeistolle tiedoksi,edes poikkeusoloissa ihmisiä ei voi kohdella miten tahansa,mutta yleensähän nämä sosiopaatit ei siitä välitä peetäkään.
"Jälleen" ?
Antaisi kuvan, että olisi jossain välissä ollut täysjärkinen.
Milloinkahan tuo on ollut ?
Täysjärkisyyttä ei ole tarvittu kassamyyjänä toimimisen jälkeen. Taito ruostunut.
Parisataa miljoonaa euroa olisi riittänyt täystestauttamiseen, jonka avulla olisi vältetty kallis talouselämän pysäyttäminen. Näin tehtiin Etelä-Koreassa.
Jätä huumeet vähäksi aikaa.
Niin siinä käy, kun maata hallitsee tottumaton ihminen.
Kysyisi isältään neuvoja, koska sillä on olemassa isä.
Miksi salaa isänsä, joka on ollut erään lehden haastattelussa.
Mainitsee vaan, että kaksi lesboa sen kasvatti.
VOI VOI KAUPANKASSA TYTTELILLE KAIKKI YLI YMMÄRRYKSEN ON LIIIIAN SUURTA VOI JESSUS PIKKU TYTTELI NEUVOO OPASTAA ITSEÄÄN PALJO VANHEMPIA KOKENEEMPIA TIETO TAITOA OMAAVIA OIKEITA IHMISIÄ. LAITAHAN TYTTELI KAMPPEET KASAAN TOLPPATALON ALTTARILTA JA HÄVIÄ MAISEMAAN DEMARIEN RAUNIOT SAVUAA HAISEE PASKALTA.
Että täällä on tyhmiä ihmisiä. Jos ymmärtämisen taso on tuota sinun luokkaa, niin enpä ihmettele yhtään. Jos et ymmärrä jonkun viisaamman sanomista, niin kysy joltain ennen kuin avaat suusi.
Tyhmästä päästä kärsii koko maa?