Eläkeläisten vapaus - Elämän rajoittaminen väärässä kohdin?

HS: Pohjolan intiaanit - Jari Tervo
..
Kommentti I - 22.3. 17:06 - En ole lukenut koskaan Jari Tervon kirjoja. On kuitenkin muodostunut käsitys hänen sanailuistaan Yle' n TV1' n Uutisvuodossa. Mutta nyt Tervo osui kerrasta naulan kantaan - HS-ote: " ... ”Jos olisin saanut nähdä yhdenkin lajitoverini, se olisi tuntunut samalta kuin paluu kuolemasta elämään”, Robinson Crusoe huokaa paratiisisaarellaan, josta yksinäisyys tekee helvetin. ... " | "Kultakolikoillekaan ei löytynyt käyttöä ---"!
.
Korona ojentaa kahdella tavalla käden - korniahan se on näin ilmaista, mutta Koronan myötä elämää nähneitä - kuudenneksen elämästä ollen keskimäärin jäljellä - padotaan heitä ovien taakse, monien osalta yksinäisyyteen. Karanteenilla on ajatuksena heidän turvallisuus. Niinkin, mutta ...!

Ihminen, joka elää kokemuksista todellisista, tietää myös lopullisuuden olevan lähempänä ja asenne on siihen seesteinen. Riski kuolemasta on jo otettu omiin käsiin - syyttämättä ketään.

Kun on keskimäärin kuudennes jäljellä - antaa siinä arvoa omalle vapaudelle tehdä haluamiaan tekoja, varsinkin, kun monet eläkeläiset - yli 70 vuotiaat, ovat olleet hyvinkin sitovissa ja kuluttavissa töissä rakentamassa yhteistä Isänmaata - Suomea ja sille pohjaa, niin hyvässä kuin vähemmän hyvässä, jälkeen jääville - lapsilleen ja heidän lapsilleen.

Nuoremmilla saattaa olla alitajuntapelkona, että iäkkäät valloittavat "liikaa potilaspaikkoja" |* - sillä jo nyt tiedetään, että Korona kohtelee tylymmin juuri iäkkäitä - vähemmän perusterveitä. Mutta! Tämän tiedon elämää nähneet tietävät myös ja riksinotto on heille seesteinen. Seesteiset osaavat yksiä hihaan ja laistaa kohteliaasti muita "turvaetäisyyden päästä".
.
|* Nyt jo lääkärikunnasta puhutaan mahdolliseksi hoitojen priorisoiminen, mitä se sitten tuleekaan tarkoittamaan! >

.
HS: Pohjolan intiaanit - Kommentti II - 22.3. 10:33 - Vapaus on kävellä luonnossa, ja katsoa Elämän kirjoa - sillä nyt on enemmän aikaa tosiasioiden havainnointiin, joista Elämän monimuotoisuus on yksi evoluution ihmeitä. Ehkä eläkkeellä olevat ovat herkempiä aistimaan Elämää - sen monimuotoisuutena ja on halua olla osa sitä ennen kuin käy tie sille viimeiselle portille. Elämä on aikakausituote, jossa "heräävän kevään jälkeen tulee aina lopulta päättävä syksy".

Tervon toteamus "merikelpoisesta veneestä kultakolikoiden sijaan" oli myös täysosuma - sillä se upposi varmaan monien mieliin Elämän katoavaisuutena. Kulta eikä mirhami tuo aitoa Onnea, vaikka meitä väitetään tutkimuksiin vedoten (elinajanodote ja muun muassa bruttokansantuotteen koko!) maailman onnellisimmaksi kansaksi.

Jo tiedämme senkin, että hyvin monet vanhukset ovat yksinäisiä, eivätkä he useiden osalta edes pienen eläkkeensä takaa toivo kultakolikoita, vaan "elämänkelpoista venettä matkalle elämyksiin" kokea vaikkapa meitä kaikkia elättävä luonto.

Linnun laulu täällä Etelä-Suomen varhaistuneessa keväässä ja lehtivihreän esiinpusku voivat tuottaa iloa näkymänä, että Elämä jatkuu ..., eikä siihen tarvita kultakolikoita.

Elämää kokeneet ovat jo tottuneet vähentämään, heille ei maallistunut kulutushokema: "Lisää, nopeammin ja suuremmissa erissä" - ole enää Elämän ja kuoleman peruskysymys. Peruskysymys on jokaisen paljon nähneen ja kokeeen omassa mielessä tienä kohden osallistumisen riemua, kukin tavallansa - ennen pääteasemaa.

On huomioitsemisen arvoista elinajanodotteen ollessa jo naisten kohdilla yli 80 vuotta ja miehetkin jo kirivät omissa vuosissaan! Elämä on. [e]

...
10482

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä lisättävää,täysi ymmärrys.

    • Anonyymi

      Et varmaan ole lukenut juuri mitään muutakaan - jäihän se peruskoulukin kesken.

      • Anonyymi

        Katkera jostain? Avaudu tänne, sinua kuunnellaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katkera jostain? Avaudu tänne, sinua kuunnellaan.

        Avaajan vastaväite kritiikkiin on avauksen tasoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avaajan vastaväite kritiikkiin on avauksen tasoa.

        Katkera jostain? Mitä mieltä olit itse avauksesta ja siihen liittyvästä kommentista. Kerrotko?


    • Anonyymi

      Erinomainen kirjoitus, joka huomioi eläkeläiset tasa-arvoisena kansanryhmänä.

    • Anonyymi

      Vapaus on kävellä luonnossa, ja katsoa Elämän kirjoa - sillä nyt on enemmän aikaa tosiasioiden havainnointiin, joista Elämän monimuotoisuus on yksi evoluution ihmeitä. Ehkä eläkkeellä olevat ovat herkempiä aistimaan Elämää - sen monimuotoisuutena ja on halua olla osa sitä ennen kuin käy tie sille viimeiselle portille. Elämä on aikakausituote, jossa "heräävän kevään jälkeen tulee aina lopulta päättävä syksy".

      Tervon toteamus "merikelpoisesta veneestä kultakolikoiden sijaan" oli myös täysosuma - sillä se upposi varmaan monien mieliin Elämän katoavaisuutena. Kulta eikä mirhami tuo aitoa Onnea, vaikka meitä väitetään tutkimuksiin vedoten (elinajanodote ja muun muassa bruttokansantuotteen koko!) maailman onnellisimmaksi kansaksi.

      Jo tiedämme senkin, että hyvin monet vanhukset ovat yksinäisiä, eivätkä he useiden osalta edes pienen eläkkeensä takaa toivo kultakolikoita, vaan "elämänkelpoista venettä matkalle elämyksiin" kokea vaikkapa meitä kaikkia elättävä luonto.

      Linnun laulu täällä Etelä-Suomen varhaistuneessa keväässä ja lehtivihreän esiinpusku voivat tuottaa iloa näkymänä, että Elämä jatkuu ..., eikä siihen tarvita kultakolikoita.

      Elämää kokeneet ovat jo tottuneet vähentämään, heille ei maallistunut kulutushokema: "Lisää, nopeammin ja suuremmissa erissä" - ole enää Elämän ja kuoleman peruskysymys. Peruskysymys on jokaisen paljon nähneen ja kokeeen omassa mielessä tienä kohden osallistumisen riemua, kukin tavallansa - ennen pääteasemaa.

      On huomioitsemisen arvoista elinajanodotteen ollessa jo naisten kohdilla yli 80 vuotta ja miehetkin jo kirivät omissa vuosissaan! Elämä on.

    • Anonyymi

      Onko ihmis-inhimillisesti julma tosiasia kaatumassa käsiin?

      Vanhainkodeissa elävät ne sukupolvet, jotka rakensivat Suomessakin pohjan tälle maailmallemme. Ehkä meillä erityisesti 1950-1980-luvuilla, jolloin suomalaisilla oli isäntä talossa ja toimeliaisuus korkeaa luokkaa - tosin osan piti karata Ruotsiin leveämmän leivän perässä.

      Valtiotalouden suhdanteet olivat aiemmin dynamiikkana rauhallisemmat ja työtä tehtiin, juuri heidän osalta, jotka ovat nyt muun muassa vanhainkodeissa - viettämässä Elämän ehtoota - sen kolmanneksena.

      Iän karttuessa keskimäärin sairaudet lisääntyvät, myös perussairaudet, jotka ovat ehkä osin hankittu elämäntavoista, jotka juontuivat lisääntyneestä kulutuksesta ja syömistavoistamme. Vastaavasti sairauksien hoito on kehittynyt huimasti ja näin elinajanodote lisääntynyt. Vanhainkodeissa ollaan yhä pidempään, mutta millaisella mielialalla - se onkin aivan oman kirjoituksensa arvoinen.

      Vanhukset ovat altiimpia viruksien iskuille, joihin ei ole minkäänlaista immuniteettia, vaikka juuri nuo vanhukset saattoivat käydä läpi huomattavasti ärhäkkäämmät: Aasialaisen 1957-58 ja Hongkongilaisen 1968. Ehkä noiden viruksien myötä immuniteetti on väljähtynyt ja/tai sitten perussairaus ja yleisempi vastustuskyky on alentunut kauttansa.

      Ruotsissa on jo aiemmin tehohoitopaikkojen osalta syntynyt priorisointia*

      Entä nyt, kun ruotsalaisten vapaampi kulkeminen voi lisätä hallitsemattomasti tartuntoja, jolloin tehohoitopaikkojen tarjonta niukentuu siten, että hoidollinen priorisointi saa pakosta vauhtia. Miten tässä käy vanhainkotien vanhuksille?

      Talous edellä miettivät saattavat ajatella sanattomasti tällä kohdin "hyvinkin julmasti", mutta noudattaen evoluution peruskomentoa, jossa 'heikko joutuu vahvan saaliiksi ja näin siirtyy biologiseen kiertoon'.

      Tämä viimeinen kappale oli mielestäni kirjoitettava, koska kriisien vauhkoontuessa myös ihmisten mielet muuttuvat - kahteen suuntaan: Annamme vilpittömästi apua, mutta vaadimme tehokkuutta Elämälle!

    • Anonyymi

      Kerrassaan mainio avaus, lisää näitä. Kirjoittaja omalla nimellä ja kuvalla?

    • Anonyymi

      Entä nyt kun vanhuksia kaatuu kotonaan?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2085
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      330
      1284
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      92
      1189
    4. 149
      1072
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      928
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      919
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      869
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      807
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      23
      796
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      769
    Aihe