Vanhustenhoito menot tippua kovasti kun tämä epidemia menee ohi. Omaisille kova suru mutta joskushan sitä on lähettävä
Italiassa taisi
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oliko se Espanja jossa sanottiin että epidemia alkoi vanhusten hoitokodissa. Eli joku vei taudin sinne tarkoituksella.
Se lienee siis aito kiitosaihe että Suomen hallituksen vai oliko se vain SOTEn päätös sulkea hoitokodit jo heti oli hyvä päätös. Näin hoitokodit suojattiin jo ennen kuin "viisaat" lääkärit toi taudin Suomeen.
Tutkimus+influenssan+vaikutuksista+kaiken+ikäisten+kuolleisuusluvun+lisääntymiseen+Italiassa+viime+vuosina:+
Talvikausina+2013–2014+...+2016/17+Italiassa+tapahtui+arviolta+5+290+000+ILI-tapausta.+Tutkimuskaudella+arvioitiin+yli+68+000+influenssaepidemioista+johtuvia+kuolemia.+Italiassa+esiintyi+korkeampi+influenssaan+liittyvä+kuolleisuusluku+verrattuna+muihin+Euroopan+maihin,+etenkin+vanhuksilla:+https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(19)30328-5/fulltext
Eli.+tutkimus+kattoi++4+vuotta.++Josta+saadaan+että+Italiassa+tapahtui+tutkimusaikana+keskimäärin+17000+kuolemaa+vuodessa+jotka+kirjattiin+aivan+tavallisen+influenssaan+syyksi.
Koronaan+on+Italiassa+tähän+menessä+kirjattu+kuolleeksi+6077+ihmistä.+Siis+tällä+hetkellä+noin+35+%+siitä+mitä+aivan+tavallinen+kausiflunssa+_keskimäärin_+aiheuttaa:
Tämä+aivoton+paniikki+aiheuttaa+myös+sen+että+nyt+jokainen+kuolemantapaus+kirjataan+kaikkialla+maailmassa+hyvin+herkästi+koronan+aiheuttamaksi,+vaikka+pääasiallinen/merkittävin+kuolemansyy+olisikin+esim+hyvin+hauras+yleiskunto+tai+jokin+vakava+sairaus.
Niin. Ehkä se paniikin aiheuttaja on oikeasti taudin vauhti? Jos normaalisti influenssaan kuolee 10 000 monen kuukauden kuluessa niin nyt kuolee sama määrä parissa viikossa?
Vauhti,+tai+"yleinen"+käsitys+vauhdista,+varmaankin+on+yksi+tekijä.+Siis+se+vauhti+kuinka+ankarasti+tämä+kausiflunssa+verottaa+riskiryhmää,+joka+aina+ja+kaikkialla+on+vanhukset,+verrattuna+muihin+kausiflunssiin.+
Erityistä+eroa,+tällä+hetkellä+saatavilla+olevan+tiedon+perustella,+ei+ole+paljon,+mutta+netti+mahdollistaa+kouhottajien+palopuheet+rajoituksetta.+++
Toinenen+tekijä+nyt+on+netti/somekouhotus.+
Kolmas+tekijä+on+Kiinan+toimet,+tai+Kiinan+suunnittelemat+toimet.+Lyhyen+hetken+ne+koskettivat+luokkaa+1%+Kiinan+kansalaisia.+Ja+saivat+aikaan+paniikin+joka+tuhoaa+täysin++lännnen+talouden+luokkaa+sadoiksi+vuosiksi.
Niinhän siinä varmast on käynyt. Olikohan Sanna Marin ajatellut samaa, kun sanoi ei taudin leviämistä ole tarkoituskaan estää.