Nyt ei ole aikaa hidastella! Maakuntien rajoja on suljettava pikaisesti. Ihmiset ryntää maaseudulle ja levittää koronaa joka päivä kaikkialle. Teletiedot kertoo totuuden. Sodassa ei ole aikaa viivytellä!
Viikonlopun odottaminen Uudenmaan sulkemisille on myöhäistä. Paikkakuntien sairaanhoitokapasiteetti ei riitä heitä hoitamaan. Olemme pian kaaoksessa koko maassa.
Viikonlopun odottaminen Uudenmaan sulkemisille on myöhäistä. Paikkakuntien sairaanhoitokapasiteetti ei riitä heitä hoitamaan. Olemme pian kaaoksessa koko maassa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vai että perjantaina vasta rajoitukset tulevat voimaan? Hidastelua hidastelua...
Jos persut olisivat päättämässä ne jäisivät riitelemään ja möykkäämään keskenään huutoäänestyksensä jälkeen torikokoukseensa ja tuloksena olisi pyöreä NOLLA persukouhotuksen täytäntöönpanon suhteen. Oppositiosta on turavallista persujen huudella kun ei tarvitse kantaa vastuuta mistään.
Ei ne sulje kuin yhden rajan.
Mutta silläkin on hintansa. On arvioitu että uudenmaan sulkeminen aiheuttaa miljardin euron tappiot viikossa. Kova hinta kun ottaa huomioon että hallitus otti juuri huikeat 15-miljardia velkaa koronavahinkojen paikkaamiseen ja nyt aiheutetaan miljardi per viikko lisää velkaa. Tätä maksetaan ainakin seuraavat 20-30 vuotta jos edes silloinkaan saadaan maksettua. Lisäksi on tulossa täysin velkarahalla ostettavat hävittäjät 10-miljardia lisävelkaa.
Jos luulet että sinulla on jo nyt korkeat verot, niin valtio tulee käymään veronmaksajien kukkarolla tiheästi ja isolla kouralla seuraavat vuosikymmenet!
Voi+olla+että+tulee+tasainen+50%+vero+kaikille+moniksi+vuosiksi+eteenpäin+palkan+suuruudesta+riippumatta.
odottakaa kun verottaja ja pankit aloittavat velkojensa perinnän .... ei ole maksajia
tulee totaalinen nollaus tällä menolla, jenkeissä hiffasivat jo jutun
Koita pidättää hengitystä tai laita naamari tiukemmalle. Perjantaina se on ohi ja voit taas vetää syvään keuhkoihisi lannanhajuista maalaisilmaa.
Hitaita on herrojen kiireet.
Itse olisit jo laatikossa jos sulla olisi vastuu kriisinhoidosta.
Uudenmaan sulkemisella ei tule olemaan yhtään mitään vaikutusta mihinkään. Tautia on jo koko maassa.
Mutta kesämökin omistajien kiusaaminen sekä massiiviset taloudelliset menetykset, eniten tietysti näille mökkipaikkakunnille ja niiden yrityksille, aiheuttavat harmia vielä vuosien päähän.
Valtio joutuu vielä korvaamaan tämän kaiken. Ja jos ei vapaaehtoisesti halua, niin oikeudessa tullaan käsittelemään tuhansia korvausvaateita ja sen jälkeen valtio maksaa, plus tuhannet oikeudenkäyntikulut.
Eli toisin sanoen nykyiset ministerit ovat jo eläkkeellä kun veronmaksajat vieläkin maksavat korkojen kera tämän hallituksen kuluja kansalaisille ja yrityksille.
Päätöksiä on helppo tehdä kun ei pelata omilla rahoilla.
Vielä ehtii lähteä mökille.
Ihmisten pitäisi tajuta mitä tässä yritetään ja noudattaa ohjeita. Valvonta on työlästä, kallista ja jos tästä tulee kissa-hiirileikki, niin siitä ei hyödy kukaan. Nyt ei pidä ajatella, että enhän minä sairastu enkä minä voi levittää tautia. Tärkeämpää kuin Uudenmaan rajaviiva on että ihmisten asenne olisi kohdallaan. Nyt ei näytä olevan.
Uudenmaan rajoja ei voida mitenkään valvoa suraavia kahta - kolmea kuukautta vedenpitävästi 24h vuorokaudessa. Ihmisiä myös asuu läänien rajalla, jossa "rajaliikennettä" tulee väkisin. Poliisilla tai armeijalla ei ole rekistereitä, josta näkyy jokaisen työpaikka ja kotikunta jne. Edes tiet eivät "kunnioita" maakuntien rajoja vaan joskus suorin tai jopa ainoa reitti Uudeltamaalta Uudellemaalle voi viedä naapurimaakunnan kautta.
Onpas outo yhteensattuma:
https://youtu.be/Vm1-DnxRiPM
Viime lokakuulta. Vaikka on vähän pitkä, niin kannattaa jokaisen katsoa.
Mutta ompa kyllä "outo yhteensattuma", että joulukuussa lorahti sitten tollanen viirus liikenteeseen ja tänä vuonna täysi rähinä päällä.
Tämähän näyttäisi menevät justiinsa niin kuin lokakuussa skriptattiin.