En koskaan muuta Helsinkiin

Anonyymi

Oletko sinäkin tullut samaan lopputulokseen?

21

140

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En koskaan muuta Helsinkiin
      Oon. mä en voi flyttaa stadii kun mä oon födannu täällä ja budjannu kans koko ikäni.
      T. 68v

      • Anonyymi

        Niin. Köyhillä ei ole varaa. Ei jatkossakaan.


    • Anonyymi

      Maallepako alkanut. Pitäkää kiirettä talojen hinnat nousussa syrjaseuduilla.

      • Anonyymi

        Mitä minä ennustin tuossa talvella? Tonttien sekä talojen hinnat tulevat nousemaan juuri tämänkaltaisten syiden takia. En silloin puhunut koronasta mitään vaan siitä että hesalaiset pakenee maalle haittamaahanmuuttoa. He pakenee kuten nähdään, muidenkin syiden takia maalle. Mitäs lähtivät yleensäkään sinne betoniseen globalistiseen sillisalaattiin? Impivaara tulee, oletko valmis.


    • Anonyymi

      Helsinki alkaa langeta ääliöiden käsiin
      ja on menetettyä aluetta.
      Kaikki vihreät ja punikki
      äliöt tekee siitä .... kehitysmaan.

      Ei ole järkeä ja uskallusta sen vertaa, että suojaisi muuta suomea
      maanhtuloliikenteeltä.
      HUS? maan prceen reikä.

    • Anonyymi

      En muuttaisi vaikkei mitään koronaakaan olisi. Kokoomuksen grynderit tekevät Helsingin mahdottomaksi asua kantasuomalaisille.

      • Anonyymi

        Hyvä kommentti.


      • Anonyymi

        Siellä taitavat kyllä olla vihreät niskan päällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siellä taitavat kyllä olla vihreät niskan päällä.

        Helsinki on kokoomusjohtoinen.


      • Anonyymi

        Täällä toinen täysin samanmielinen.


    • Anonyymi

      Parempi kun taivastelijat pysyvät ulkopuolella.

      • Anonyymi

        Taivastelen pääkaupunkiseutua täältä landelta.
        Muutin reilu 10 vuotta sitten pois stadista landelle.
        Nyt jälkeenpäin tuntuu käsittämättömältä miksi en muuttanut aikaisemmin.
        Pääkaupunkiseutu on muuttunut jo peruuttamattomasti. Eikä kaikki muutos ole ollut pelkästään positiivista. Kuten ei muuallakaan.
        Itse tein kuitenkin valinnan jota en ole katunut.


    • Anonyymi

      Helsingissä voivat asua vain ökyrikkaat joilla on paljon pääomatuloja joita verotetaan lievemmin kuin palkkatuloja.

    • Anonyymi

      Minä muutan sinne mistä sopivimman duunipaikan saan , kaupungista välittämättä sillä duuni on tärkein mikä pitää elämäni yllä .

    • Anonyymi

      Helsinki on itsekeskeinen. Järki on hiipunut, sen huomaa monessa kohdin.

    • Anonyymi

      Olen koko ikäni asunut pääkaupunkiseudulla. Paljasjalkainen stadilainen. Landella on mukava piipahtaa, mutta moni tarvitsee toimeentulonsa varmistamiseksi työtä ja sitä nyt on vaan yleensä riittänyt pk-seudulla parhaiten. Myös kaikentyyppiset palvelut ovat melkeinpä kävelymatkan päässä. Ei olla yhden tai kahden kaupan varassa ja liikkuminen on vaivatonta.

      Tietysti asunnot ovat kalliita, mikä johtuu siitä, että jengi böndeltakin on koko ajan hakeutunut stadiin. Jos täällä on niin kurjaa, niin miksi koko ajan olette muuttaneet. Varsin landen nuoret naiset ovat ekana lähteneet ja sitten yleensä myös nuoret miehet ellei peräkammarin poikuus ja äidin pullantuoksu houkuta.

      Itse olen vaimoni kanssa jo eläkkeelle ja myös aikuiset lapseni elävät pk-seudulla. Ei ole ainakaan syytä muuttaa pois. Mutta se on tietysti eri kuin muuttaa tänne muualta. Pk-seudun kasvattaminen ei ole mikään itsetarkoitus. Yleensä on vain ollut niin, että uusia yrityksiä eli työpaikkoja perustetaan sinne, missä on ihmisiä eikä pelkkää lakeutta. Mutta jokainen tehköön valintansa sillä edellytksellä, etteivät ruinaa stadilaisia maksumiehiksi niin kuin tähän asti on käynyt valtionosuuksien tasausjärjestelmän muodossa.

    • Anonyymi

      Helsingistä perheet lähtee ja sossuporukkaa tilalle.

    • Anonyymi

      Ei helsinkiin kannata muuttaa se on rannikkokaupunki ja jää meren alle ettekö te ole kuulut reetan ilmastonmuutoksesta?

      • Greta puhuu mitä puskista huudetaan sähköautotehtaiden mannekiini.


    • Anonyymi

      Ja mun ainoa aatteeni on, oonko kypäräni
      Kaikki jo kerännyt
      Vaikken koskaan mene Helsinkiin
      Wandailla parakissa oon herännyt
      Vaikken koskaan mene Helsinkiin
      Monen juntin ja iigorin vierestä oon Seutulassa herännyt

      • Anonyymi

        Asun itse Helsingissä (syntynyt täällä), jota nykyään vihaan. En ymmärrä mikä tässä kaupungissa kiehtoo. Sillit sardiinit purkissa, alepa fillarit, pakokaasut, saastunut meri, tympeää jengiä,autoilua vihataan, mutta lentely balille ok, mihinkään perusasiaan ei puututa/osata, kunnossapito jne retuperällä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      84
      1137
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      942
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      827
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      690
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      180
      613
    6. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    7. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      602
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      596
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      589
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      565
    Aihe