Tarkoitus oli suojata "vapaita markkinoita". Ja nyt tämä ongelma on havaittu oikeusoppineiden ja hallituksen suunnalta. Se on ollut Marininille kaikkein suuri yllätys. Kokoomuksen kupparit tämän hoitelivat suhteillaan oikeisoppineisiin, näihin vapaamuurariveljiinsä.
Stubb ja Katainen vesittivät Valmiuslain 2010-luvun alussa
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lukekaa tämä...
http://www.ristovolanen.fi/118302917/6887832/posting/korona-ja-oikeusideologioiden-törmäys
"1970 -luvun jälkeen Suomen valtiosääntöoikeuden, kansainvälisen oikeuden, ihmisoikeusoikeuksien ylkiopistollisissa tiedekunnissa ovat saaneet vahvan aseman erilaiset "poikeuspositivistiset" ja "post-marxilaiset" suuntaukset, joiden perusidean voi tiivistää Hans Kelsenin sanoin: "Laissa ei ole mitään poikkeusta... laki pysyy voimassa muuttumattomana jos konkreettisessa tilanteessa tosiasiat eivät vastaa normia." Sen vaikutuksesta vuoden 2000 perustuslain toteutus tehtiin vähin äänin sellaiseksi, että maan hallituksen on ilman Valmiuslakia lähes mahdotonta johtaa kriisejä ja Valmisulain oloissakin erittäin vaikeata."
Taitaa olla siis Paavo Lipposen ja Sauli Niinistön aikakaudella.
Risto Volanen:
"Tämän seurauksena Suomen valtion koko kriisijohtamisjärjestelmä on vaarallisen kehittymätön verrattuna useimpiin muihin länsimaihin. Kun sitä on yritetty korjata - kuten vuoden 2004 tsunamin jälkeen - vanhimmat turvallisuusviranomaiset ovat liittoutuneet puolustamaan reviiriään ja estämään sen. Pahimmillaan sama "positivistis-postmarxilainen" oikeusideolginen suuntaus on viime aikoina johtanut demokraattisen valtion ja sen sopimusten yläpuolelta johdetuista oikeusperusteista lähtien valtion suvereenisuuden kokonaan kieltämiseen mm. ulkosuhteiden erityis- ja poikkeustilanteissa. "
Muistakaa eristää itsenne lopullisesti ihmiskunnasta!
T: rotuvirus
Kaiken yllä leijuu tämä suomalaisen eliitin käsittämätön EU-uskovaisuus. Halutaan olla paavia paavillisempia.
Volanen jatkaa....
"Demokraattisessa oikeusvaltiossa on kansalaisten oikeusturvan vuoksi välttämätöntä, etteivät ylemmät valtion tasot puutu yksittäisiin "toimivaltaisten viranomaisten" päätöksiin niiden yhdenvertaisuuden turvaamiseksi. Mutta sitä ei ole tarkoitettu betonoimaan hallinnon yksiköiden virkavaltaa kriisitilanteissa, jolloin parlamentaarisen hallituksen eli valtion johdon tulee johtaa tehokkaasti sekä joskus nopeastikin ja ennakoiden kaikkien viranomaisten yhteistoimintaa kansalaisten turvallisuuden suojaamiseksi."
"MUTTA SITÄ EI OLE TARKOITETTU BETONOIMAAN HALLINNON YKSIKÖIDEN VIRKAVALTAA KRIISITILANTEISSA."
Siitä lähtien kun Suomi liittyi EU:hun on tietetty että "Suomi on luokan kiltein oppilas". Sen sijaan EU:n vanhat (ja uudetkin) jäsenet vetävät omaa etuaan.
Meillä on surkein eliitti.
Suomi ei ole koskaan EU:ssa ajanut omaa etuaan. Katainen on sen itsekin todennut että EU on "arvoyhteisö" joka ei separatismia hyväksy.
Useimmat teistä äänestitte Suomen EU:hun vuonna 1994. Siispä teillä on nimenomaan nyt verta käsissänne.