Lasse Aapio valehtelee silmät päästään

Aapio valehteli poliisin tiedotustilaisuudessa, että poliisi muka tarkistaa kaikki juna- ja bussimatkustajat, sekä yksityisautoilijat, jotka yrittävät ylittää Uudenmaan rajan. Just joo: ikään kuin poliiseja riittäisi ihan joka paikkaan näin laajalla alueella. Kiäh kiäh kiäh
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Jos junassa on 2000 matkustajaa, niin jokaiselta erikseen matkustamisen syytä kysyttäessä aikaa vierähtää, ennen kuin juna pääsee jatkamaan matkaa. Mihin ne ihmiset joutuvat joiden matka junassa tai linja-autossa tyssää Uudenmaan rajalle ?

Äänestä
  • Siitä vaan tossua tossun eteen ja lompsimaan takaisin! Mitäs lähti?

    Äänestä

  • Juuri sitä samaa olen miettinyt!
    Kuskataanko heidän heti pian vain "rajan taakse" ja jätetään sinne omin neuvoinensa!? Vai putkaan Helsinkiin vai minne?

    Perkele että on saatana tyhmä äijä tuo aapion apina rikollonen sen paikka ei mm. ole poliisissa vaan vankilassa kollegoineen!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri sitä samaa olen miettinyt!
    Kuskataanko heidän heti pian vain "rajan taakse" ja jätetään sinne omin neuvoinensa!? Vai putkaan Helsinkiin vai minne?

    Perkele että on saatana tyhmä äijä tuo aapion apina rikollonen sen paikka ei mm. ole poliisissa vaan vankilassa kollegoineen!

    Heille kirjoitetaan sakot. Valtio tarvitsee massa rahoitusta kansalaisilta valtionvelan paikkaamiseen.

    Äänestä

Kohta tulee tsaarin ohranat ne on tehokkaita ja vie suoraan Sibirijaaaan

Äänestä
  • Hämeenlinnan ja Lahden väylillä on selvästi ruuhkaa pohjoiseen päin. Lännestä ja turun suunnalta taas ruuhkaa uudellemaalle ehkä ihmiset tulevat jo valmiiksi rajan yli töiden, tms takia.

    https://www.liikennetilanne.fi/kelikamerat

    Äänestä

Koko Uudenmaan eristäminen perustuu kansalaisten omaehtoisuuteen eikä valvontaan. Suomessa luotetaan kansalaisiin ja heidän oikeisiin ratkaisuihin. Pelkästään Loviisasta Orimattilaan olevalla rajalla on n, 300 tietä tukkitiet ja kylän raitit mukaan lukien josta voi rajan ylittää joten tollokin tajuaa, että jos joku haluaa tulla niin se tulee aivan helposti Uudellemaalle ja täältä pois.

Äänestä

Varuskunnissa kyllä porukkaa riittää, ei mitään ongelmaa.

Äänestä

Poliisin tiedotus tilanteessa puhuttiin tie-rautatiesuluista ja taisi yhden kerran Aapio mainita sataman, mutta ei mitään mainintaa tai puhetta meren suunnasta tulevasta pienliikenteestä eli miten etelä rajaa valvotaan? Lisäksi metsäalueiden kautta pääsee kävelemällä mennen tullen yli, ei mainintaa partiotoiminnasta maastossa.
Viime aikaiset tapahtumat poliisissa huomioiden olisi oltava myös taho, joka seuraa paremmin kuin aikaisemmin poliisin toimia. Pukki kaalimaan vartijana ajat ovat menneet, kansalaiset ovat valveutuneita ja tieto kulkee aivan eri tavalla nyt kuin aikaisemmin, vuosikymmeniä sitten, jolloin poliisilla oli mahdollisuus olla ns. herra ja hidalko huonossa merkityksessä, ne "kulta-ajat" ovat nyt teiltä poliisit ohi. Kameroita ynm. on myös asiakkailla ja he myös niitä aktiivisesti käyttävät eli todistusaineistoa saadaan poliisin rikkomuksista, rikoksista, muusta sopimattomasta, laittomasta käytöksestä nyt helposti.
Kehoitan kansalaisena poliisia noudattamaan Suomen lakia omassa työssään ja jättämään kieron toiminnan pois, jonkalaisesta on viimevuosina saatu paljon näyttöä ja jopa oikeus, vankeus asioita.

Äänestä

tulossa 50 000 miestä varuskunnista. Voivat tarkistella papruja ja ei tarvita kuin pari poliisia per piste joille annetaan epäselvät tapaukset.Sotapoliisejakin muuten tulossa ja heille tulee poliisin valtuudet kun niillä on jo koulutus.

Äänestä
  • Onko niillä kovat piipussa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko niillä kovat piipussa

    Totta kai on. Mikäs sotilas se muuten on?

    Äänestä

Poliisihan ei myöskään saa tartuntaa ja tule koskaa kipeäksi? ;)

Äänestä
  • Käytetään naispoliiseja. Niihin ei pysty mikään

    Äänestä

Aapio on varsinainen pupun puhuja. Miten hyllytetty paskanpuhuja poliisi yleensäkään voi antaa konkreettisia tulkintoja laitoksen puolesta.

Kolehmaiselta näyttää mopot karanneet jo ties monta kertaa ja tapulit lepakot taitaa lennellä tapulissa jo sitä vauhtia ettei miehestä ole enää kommentoimaan laitoksen puolesta niin sitten pannaan toinen sirkusmies antamaan lausuntoja turvallisuudesta

Äänestä

Lissukka Aapio tottunut valehtelemaan.

Rehellistä Lissua ei Suomessa ole, vaan kaikki valehtelevat ja pettävät

Äänestä

hahahahaha

tämä on jo hauskempaa kuin katsoisi uusintana "Uuno armeijassa"

Äänestä

Nyt kannattaa tehdä rikoksia muualla kun poliisit on valjastettu noin typerää asiaa valvomaan.

Äänestä

Ei valehdellut. Jätti vaan sanomatta, ettei resurssit tosin riitä kaikkien tarkastamiseen.

Puhumattakaan, että alkaisivat vartioida patikointireittejä Uudeltamaalta naapurimaakuntiin.

Turha siis potea mitään ahtaanpaikankammoa Uudenmaan eristämisestä. Reipas ihminen voi vaikka patikoida naapurimaakuntaan, jos oikeasti tulisi tarve päästä naapurimaakunnan puolelle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Aapio valehteli poliisin tiedotustilaisuudessa, että poliisi muka tarkistaa kaikki juna- ja bussimatkustajat, sekä yksityisautoilijat, jotka yrittävät ylittää Uudenmaan rajan. Just joo: ikään kuin poliiseja riittäisi ihan joka paikkaan näin laajalla alueella. Kiäh kiäh kiäh

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu