Aapio valehteli poliisin tiedotustilaisuudessa, että poliisi muka tarkistaa kaikki juna- ja bussimatkustajat, sekä yksityisautoilijat, jotka yrittävät ylittää Uudenmaan rajan. Just joo: ikään kuin poliiseja riittäisi ihan joka paikkaan näin laajalla alueella. Kiäh kiäh kiäh
Lasse Aapio valehtelee silmät päästään
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Jos junassa on 2000 matkustajaa, niin jokaiselta erikseen matkustamisen syytä kysyttäessä aikaa vierähtää, ennen kuin juna pääsee jatkamaan matkaa. Mihin ne ihmiset joutuvat joiden matka junassa tai linja-autossa tyssää Uudenmaan rajalle ?
Siitä vaan tossua tossun eteen ja lompsimaan takaisin! Mitäs lähti?
Juuri sitä samaa olen miettinyt!
Kuskataanko heidän heti pian vain "rajan taakse" ja jätetään sinne omin neuvoinensa!? Vai putkaan Helsinkiin vai minne?
Perkele että on saatana tyhmä äijä tuo aapion apina rikollonen sen paikka ei mm. ole poliisissa vaan vankilassa kollegoineen!
Heille kirjoitetaan sakot. Valtio tarvitsee massa rahoitusta kansalaisilta valtionvelan paikkaamiseen.
Kohta tulee tsaarin ohranat ne on tehokkaita ja vie suoraan Sibirijaaaan
Täällä voi tarkistaa kuinka paljon on ihmisiä pyrkimässä pois uudeltamaalta. minusta näyttää hyvin kiltiltä touhulta.
https://www.liikennetilanne.fi/kelikamerat/Uusimaa/Mäntsälä/tie-4/vt4_Mäntsälä
Hämeenlinnan ja Lahden väylillä on selvästi ruuhkaa pohjoiseen päin. Lännestä ja turun suunnalta taas ruuhkaa uudellemaalle ehkä ihmiset tulevat jo valmiiksi rajan yli töiden, tms takia.
https://www.liikennetilanne.fi/kelikamerat
Koko Uudenmaan eristäminen perustuu kansalaisten omaehtoisuuteen eikä valvontaan. Suomessa luotetaan kansalaisiin ja heidän oikeisiin ratkaisuihin. Pelkästään Loviisasta Orimattilaan olevalla rajalla on n, 300 tietä tukkitiet ja kylän raitit mukaan lukien josta voi rajan ylittää joten tollokin tajuaa, että jos joku haluaa tulla niin se tulee aivan helposti Uudellemaalle ja täältä pois.
Varuskunnissa kyllä porukkaa riittää, ei mitään ongelmaa.
Poliisin tiedotus tilanteessa puhuttiin tie-rautatiesuluista ja taisi yhden kerran Aapio mainita sataman, mutta ei mitään mainintaa tai puhetta meren suunnasta tulevasta pienliikenteestä eli miten etelä rajaa valvotaan? Lisäksi metsäalueiden kautta pääsee kävelemällä mennen tullen yli, ei mainintaa partiotoiminnasta maastossa.
Viime aikaiset tapahtumat poliisissa huomioiden olisi oltava myös taho, joka seuraa paremmin kuin aikaisemmin poliisin toimia. Pukki kaalimaan vartijana ajat ovat menneet, kansalaiset ovat valveutuneita ja tieto kulkee aivan eri tavalla nyt kuin aikaisemmin, vuosikymmeniä sitten, jolloin poliisilla oli mahdollisuus olla ns. herra ja hidalko huonossa merkityksessä, ne "kulta-ajat" ovat nyt teiltä poliisit ohi. Kameroita ynm. on myös asiakkailla ja he myös niitä aktiivisesti käyttävät eli todistusaineistoa saadaan poliisin rikkomuksista, rikoksista, muusta sopimattomasta, laittomasta käytöksestä nyt helposti.
Kehoitan kansalaisena poliisia noudattamaan Suomen lakia omassa työssään ja jättämään kieron toiminnan pois, jonkalaisesta on viimevuosina saatu paljon näyttöä ja jopa oikeus, vankeus asioita.
tulossa 50 000 miestä varuskunnista. Voivat tarkistella papruja ja ei tarvita kuin pari poliisia per piste joille annetaan epäselvät tapaukset.Sotapoliisejakin muuten tulossa ja heille tulee poliisin valtuudet kun niillä on jo koulutus.
Onko niillä kovat piipussa
Totta kai on. Mikäs sotilas se muuten on?
Poliisihan ei myöskään saa tartuntaa ja tule koskaa kipeäksi? ;)
Käytetään naispoliiseja. Niihin ei pysty mikään
Aapio on varsinainen pupun puhuja. Miten hyllytetty paskanpuhuja poliisi yleensäkään voi antaa konkreettisia tulkintoja laitoksen puolesta.
Kolehmaiselta näyttää mopot karanneet jo ties monta kertaa ja tapulit lepakot taitaa lennellä tapulissa jo sitä vauhtia ettei miehestä ole enää kommentoimaan laitoksen puolesta niin sitten pannaan toinen sirkusmies antamaan lausuntoja turvallisuudesta
Lissukka Aapio tottunut valehtelemaan.
Rehellistä Lissua ei Suomessa ole, vaan kaikki valehtelevat ja pettävät
hahahahaha
tämä on jo hauskempaa kuin katsoisi uusintana "Uuno armeijassa"
Nyt kannattaa tehdä rikoksia muualla kun poliisit on valjastettu noin typerää asiaa valvomaan.
Ei valehdellut. Jätti vaan sanomatta, ettei resurssit tosin riitä kaikkien tarkastamiseen.
Puhumattakaan, että alkaisivat vartioida patikointireittejä Uudeltamaalta naapurimaakuntiin.
Turha siis potea mitään ahtaanpaikankammoa Uudenmaan eristämisestä. Reipas ihminen voi vaikka patikoida naapurimaakuntaan, jos oikeasti tulisi tarve päästä naapurimaakunnan puolelle.