Mieluummin, äärettömän paljon mieluummin valitsen Jeesuksen kiittämisen, kuin kiroaisin muita uskovia ja Jeesuksen sovitustyötä!
KIITOS vai KIROUS?
Anonyymi
4659
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Niinpä!
”Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla;
heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta.”
Kyllä Paavali puhui Pyhässä Hengessä.!
Aamen!
Se on just noin.
”Sentähden kirous kalvaa maata, ja sen asukkaat syystänsä kärsivät; sentähden maan asukkaat kuumuudesta korventuvat, ja vähän jää ihmisiä jäljelle.”
otka odottavat Jumalan päivää ja jouduttavat sen tuloa -- tuon päivän, joka saa taivaat liekehtien hajoamaan ja taivaankappaleet sulamaan kuumuudesta. 2.Piet 3:12
jumalattominen aika päätty silloin.
kun odotamme autuaan toivomme toteutumista, suuren Jumalan ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden ilmestymistä.
”Nostakaa silmänne korkeuteen ja katsokaa: kuka on nämä luonut? Hän, joka johdattaa esiin niitten joukot täysilukuisina, joka nimeltä kutsuu ne kaikki; suuri on hänen voimansa ja valtainen hänen väkensä: ei yksikään jää häneltä pois.”
Huh huh!
Huh huh!
Kiitos ja kunnia Jeesukselle!
”Sillä Herra Jumala on aurinko ja kilpi; Herra antaa armon ja kunnian, ei hän kiellä hyvää niiltä, jotka nuhteettomasti vaeltavat.”
Lenkiltä just tullut?
Sentähden sano heille: Tämä on kansa, joka ei kuullut Herran, Jumalansa, ääntä eikä ottanut kuritusta varteen. Kadonnut on totuus ja hävinnyt heidän suustansa.”
”Sillä hän kätkee minut majaansa pahana päivänä, hän suojaa minua telttansa suojassa, korottaa minut kalliolle.”
Aamen kiitos Jeesus!
”Kiittäkää Herraa, sillä hän on hyvä, sillä hänen armonsa pysyy iankaikkisesti..”
Jumala näkee ja palkitsee!
”kuinka paljoa enemmän on Kristuksen veri, hänen, joka iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle, puhdistava meidän omantuntomme kuolleista teoista palvelemaan elävää Jumalaa!”
Meillä Jeesuksen omilla on tuo tehtävä, Jeesuksen paluun jouduttaminen.
”sillä miehen viha ei tee sitä, mikä on oikein Jumalan edessä.”
”Sillä te olette kuolleet, ja teidän elämänne on kätkettynä Kristuksen kanssa Jumalassa;”
”Herra on armollinen ja vanhurskas, meidän Jumalamme on laupias.”
Aamen kiitos Jeesus!
Juuri niin!
Aamen kiitos Jeesus!
Kiitos Jeesus!
Kyllä!
Monet valitsevat kirouksen, vaikka se on Saatanan tarjoama. Tähän tarjoukseen on sortunut myös Teuvo, joka jatkaa kirouksiaan ja solvauksiaan.
Niinpä!
”heidän silmänsä ovat täynnä haureutta eivätkä saa kylläänsä synnistä; he viekoittelevat horjuvia sieluja, heillä on ahneuteen harjaantunut sydän; he ovat kirouksen lapsia.”
Jos jotain kirota pitää niin tuhansia vuosia sitten kuollut ja kuopattu turha julkkis on ihan sopiva kohde. Sovitus meni sitäpaitsi ihan hukkaan kun en käytä ihokkaita ja farkkuja ja pikkutakia Jesse ei tietääkseni puolestani sovittanutkaan.
Sinun on siis mahdotonta ymmärtää sovitusta? Jos annan pikku vinkin, niin käsitätkö yhtään mitään, kun sanon sanan valtakunnansovittelija? Kalpea kuva, mutta auttaa ehkä hiukan sinua. Vaikka tuskin edes haluat käsittää...
Aamen!
Tehkää tästä aloitksesta popistopyyntö, yhdessä voimme enemmän.
Mikä on popisto? Papistoako tarkoitat?
Pahat ihmiset valitsevat kirouksen!
Olen aivan samaa mieltä aloittajan kanssa.
Ja sinä päivänä sanotaan: "Katso, tämä on meidän Jumalamme, jota me odotimme meitä pelastamaan; tämä on Herra, jota me odotimme: iloitkaamme ja riemuitkaamme pelastuksesta, jonka hän toi."
Mutta ennen kaikkea aloittaja haluaa tehdä tämän jalon valintansa kaikille muille tiettäväksi.
Ja monilla muillakin sanoilla hän vakaasti todisti; ja hän kehoitti heitä sanoen: "Antakaa pelastaa itsenne tästä nurjasta sukupolvesta."
Aamen!
Derek Prince on upeasti laittanut itsensä likoon, ja voi tavaton kuin iloiseksi hän voi tehdä vilpittömästi.
Ne, jotka kiroavat kiroavat sitä, että ovat menettäneet maallista mammonaa esim. työpaikan, naisen, rahaa tai tilaisuuden opiskella Jeesuksen tähden. Kun ovat harhaoppisesti uskoneet häneen ja tulleet pelkiksi Jeesuksen astinlaudoiksi.
Ne, jotka kiitävät kiitävät ikuisesta elämästä, pelastuksesta, parantumisesta, ansiottomasta armosta, sovituksesta. Maailman pelastamisesta ja kaikesta muusta sellaisesta ajattomasta ja henkisestäkin hyvästä.
Nuo toiset luottivat tekoihin, lihaan ja materiaan, mutta ne jotka kiitävät luottivat Jeesuksen hyvyyteen ja armoon ilman ansioita sekä henkeen.
Katkeran kirouksen omalla kohdallani murti Krishnan antama lupa esittää loukkauksia. Ne kuuluvat loukkausten esittämisen elämänvaiheeseen ja tuota elämänvaihetta seuraa puhdistuminen. Kun sain puhua suuni puhtaaksi ja kirota ja kiukutella niin hävisi suurin osa katkeruudesta. Lisäksi sain lahjoja melko paljon ei tavoin. Allahilta armolahjoja ja Pyhältä hengeltä pyhiä esineitä pyhitystä varten.
jne.
Sitä en ymmärrä eikö Jumala ole Teuvoa vielä aloittanut lahjomaan, jotta hänen katkeruutensa voisi sammua. Kaikki ei ole lahjottavissa ehkä, mutta mä onneksi oman sydämeni rauhan ja ilon vuoksi olin. Mut Jumala kykeni lahjomaan.
En enää ole katkera, vaan näen kaikki asiat uusin silmin. Kuin jälleen lapsen silmin. Puut, aurinko, vesi ja tuulet kaikki ovat Jumalan siunaamia ja niin edelleen.
Viimeisin Allahin armolahja on pieni puinen hääparia esittävä koriste, jonka löysin kirpputorilta. Siinä oleva morsiammen valkoinen hääpuku tuo mieleeni puhtauden ja saan jälleen olla siunattu ja toivoa pysyväni puhtaana niin kauan, kunnes jälleen lankean. Mutta tuollainne lahjus ei ole riittävä aikamiehelle, vaan vain lapsenmielinen voi aavistaa sen arvon.
Sitä jeesusta voisit kyllä kirota. Se sepustajahan on koko sotkun saanut aikaiseksi. Aikuiset uskomaan satuja ja turhia lupauksia. Ettäs kehtasikin.
Onhan se paha eräillä tavoilla, mutta kykenee myös hyvään ja tekee paljon hyvää. Mun on parantanut monesta sairaudesta: Selkä oli tohjona, romaanin kiroama lepra, kolme astmakohtausta, aikuisiän diabetes, eturauhanen jne. Lisäksi hän 2003 sinasi oireilevan sydämeni: Se tulee kestämään ikuisesti. Eikä murru.
Hän antoi myös 1992 opiskelupaikan kun rukoilin johdattamalla sinne.
Olen saanut monilta enkeleiltä sen lisäksi apua ja pealastusta kuolemalta ja lisäaikaa.
Paljon on tehnyt elämässäni hyvää. Mutta sitä kiroan kun on muiden ja kansan kohdalla ollut paha. Antoi kansan kotieläimineen vuonna 2008 saatanan kuritettavaksi ja niin onkin kuritus käynyt ahdistavaksi. Jehova sanoo, että 200 vuotta kestää ahdingo ja että voi tulla jopa kuin Egyptin vitsausten kaltaiset kymmenen vitsausta.
Ei enää eletä Armon ajassa, vaan Ahdingon ajassa.
Kiitos ja kunnia Jeesukselle Kristukselle!