"Käsidesiä kähvelletty pullotolkulla keskussairaalasta Joensuussa"

Anonyymi

Silmäilin "yle.fi/uutiset/tuoreimmat" verkkosivuja ja siellä tuo otsikko kiinnitti huomioni.
Luin artikkelin jossa tuon kähveltämisen lisäksi käytettiin sanoja vohkittu, pihistetty ja näpistetty. Kerran sentään käytettiin sanaa varastettu (ehkä kirjoittaja ei muistanut "nyysiä" verbiä:). "Varastettu" olisi minun mielestäni ollut sopivin sana otsikkoon ja miksei koko juttuunkin. Juridisessa mielessä teot taitavat olla näpistyksiä, sekin ok., mutta nyt olisi mielestäni voinut reippaasti sanoa suoraan, että varastettu on. Toki keventely ja huumorin sävyiset sanavalinnat mahtuvat ja sopivat useimpiin uutisiin, myös korona-aiheisiin juttuihin, mutta tällä kertaa jostain syystä kuitenkin pisti silmään.
Yleensäkin minua enimmäkseen ärsyttää turha kaunistelu, lieventely, kiertoilmaisujen käyttö, lässytys ja lepertely, ylikorrekti kiertely ja kaartelu ja sensellainen, useimmiten siksi, että se on minusta epäkohteliasta.

Mitä mieltä sinä olet, onko käsidesipullot kähvelletty, vohkittu, pihistetty, näpistetty vai varastettu?

Bessie

12

56

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en osaa sanoa.
      Minulla kun ei desiä ole ollut.
      Tai siis...noh.
      Desiä käytetään niin moniin tarkoituksiin.
      Myönnän auliisti, on kämmenistä valunut joskus runsaasti ylikin.
      Aamulla tosin kaupassa piti ensin levitellä kämmeniin kirkasta, viilentävää Geeliä.
      -
      Maatamme hallitsevat nyt teini-tytöt.
      Joten sanailu on sen mukaista.
      Varsinkin ottaen huomioon erilaiset johtajat keskusteluissa YLE:ssa.
      Tyttösiä ovat hekin.
      -
      Jospa he imuttelevat?

      H.

      • Anonyymi

        Jonkin verran on tullut kuunneltua teinityttöjen sanailua, lapsenlapsieni ja heidän kavereidensa. Sinun teksteistäsi päätellen väitän, että et pystyisi ymmärtämään heidän sanailuaan. Vaikka he kiltteinä ja fiksuina ihmisinä ottaisivat sinut huomioon ja säätäisivät "sanailunsa" sinun tasollesi niin siltikään et ymmärtäisi.

        Bessie


    • Anonyymi

      Kaikenlaista yrittäjyyttä se korona näemmä tuottaa ....Viranomaiset ovat varoittaneet näistä jotka tulevat oven taakse ja sanovat tekevänsä koronatarkastuksen ...poliisi ekä mikään muukaan viranomainen tällaista tee...
      mimmimum-..mi

    • Anonyymi

      Varastamista tuo on, täyttää varmaan tuntomerkit. Näpistys tuntuu liian pieneltä sanalta ottaen huomioon tilanteen vakavuuden ja sairaalaympäristön, ei useampi pullo edes näpeissä helposti kulje. Raskauttavana seikkana siihen voi liittyä vielä epäilys eteenpäin myynnistä mustanpörssin hintaan. Nyysiminen, vohkiminen, puhaltaminen, pölliminen ja senkaltaiset ilmaukset eivät kuulu asiayhteyksiin. Anastus ja ryöstö ovat virallisia ilmauksia, mutta pulloja ei kai sentään väkivaltaisesti keneltäkään riistetty.

      Varastaminen on melkoisen suosittu, mutta ainakin minua ärsyttävä ilmaus huomion kiinnittämisestä , kun esitellään vaikkapa kuninkaallisten valokuvia tyyliin : taaperoikäinen Leonore varasti kaikkien huomion vilkkaudellaan pikkusisarensa ristiäisissä.

      Varastetaanhan sydämiäkin, vaikka eikä valloitus kuulostaisi reilummalta ?

      Ramoona

      • Anonyymi

        "Varastaminen on melkoisen suosittu, mutta ainakin minua ärsyttävä ilmaus huomion kiinnittämisestä , kun esitellään vaikkapa kuninkaallisten valokuvia tyyliin : taaperoikäinen Leonore varasti kaikkien huomion vilkkaudellaan pikkusisarensa ristiäisissä."

        Olen joskus ajatellut itsekin vastaavia lukiessani, että miten niin varastettiin, keneltä muka varastettiin. Se huomio minkä mainitsemasi Leonore sai, se kuului hänelle, siitä ei ole epäilystäkään. Muistaakseni hän päätti pistää ristiäisissä huolella ranttaliksi eli hän vain otti oman osansa vapaasti jaossa olevasta huomiosta, ei siis varastanut vaan otti, omansa.

        Valloitus tosiaan kuulostaa reilummalta. Jos joku ei halua antaa minulle sydäntään niin enhän minä sitä mitenkään pystyisi varastamaan. Jos taas joku haluaa antaa sydämensä minulle, niin enhän minä silloin ole sitä varastanut, vaan jollain muulla (rehellisellä?) tavalla saanut.

        Bessie


    • Anonyymi

      Onkohan siellä huomattu, että käsidesia on joka paikassa sairaaloissa nyt tarjolla
      nyt, kulutus on suurta, jospa ei olekaan vohkittu ?

    • Kyllä kaikki luvatta ottaminen on varastamista.
      Just tänään kävin apteekissa, joku mies kysyi käsidesiä, sanoivat että ei ole, eikä tiedä koska saavat. Ei sitä silti pidä varastaa. Jos on baarikaapissa Wisky tai Konjakkipullo niin käyhän sekin käsidesistä.

      • Anonyymi

        Ainoa Alkosta saatava 60% alkoholi on Koskenkorva 60% pienissä 20 cl pulloissa. Sekin oli lopussa monista myymälöistä, kahdesta kävin ohikulkeissani itsekin kysymässä vaikka ei ollut erityisempää tarvettakaan. Sanoivat, että 19 päivä (tätä kuuta) tulee. Kävin sitten 19 pv joskus puolen päivän jälkeen lähikauppakeskukseni myymälässä. Ei ollut enää kovin montaa pulloa ainakaan siinä telineessä jäljellä, ehkä tusina. Neljä ostin.

        Bessie


    • Anonyymi

      Yletetty
      ylen anti on ylenantia

    • Anonyymi

      Saippua ja vesi on ykkös-käsidesi. Tehokkaampi kuin käsidesi.

    • Anonyymi

      Eikö sitä käsidesiä voisi valmistaa riittävästi ja nopeasti,että kaikille riittäisi.
      Voisi jakaa ilmaiseksi,olisi parasta torjuntaa,eikä tarvitsisi varastaa.

    • Anonyymi

      Höpöä
      Viruksen pinnalla on rasvakerros
      Saippua on rasvaa
      Sotkemalla fairylla viruksen pinnan se kuolee
      Vesi kuljettaa sen viemäriin
      Yle hössöttää, ylevero pois yletv maksukanavaksi se tilaa joka haluaa radio veroista ja vain se

      Virusongelma poistumassa Euroopasta
      Usa keskuksena nyt

      Virustilanne sunnuntai. Kolme latinomaata laskukäänteessä johtaa terveyttä: Italia "selvä" enintään lineaarinen nousu, Espanja "todennäköinen", Ranska "lähes"

      Keltit seuraavat parantuen
      Saksa, Englanti

      Puuhamaa USA on jäljessä, viruskeskus ja vallitseva uutisissa, siksi pelkotila vallitsee

      Sunnuntai. ViivotinENNUSTE TÄMÄN PÄIVÄN LOPPUUN. Jos mennään parempaan suuntaan, ILLALLA, siis keskiyöllä ei saisi ylittyä, ta = tuplausaika päiviä, iso on hyvä

      1. Italia 98400, ta = 9,6
      2. Espanja 80700, ta = 5,3
      3. Ranska 42800, ta = 5,2
      4. Saksa 66400, ta = 4,7
      5. Englanti 20 000, ta = 3,6
      6. USA 150000, ta = 3,4

      Englannin ja USAn huonouteen vaikuttaa vapaan yhteiskunnan haluttomuus aloittaa rajoituksia alussa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1729
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1102
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 74
      611
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      464
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe