Tällaisia viestejä on jo kuultukin kentällä . Ehkä Pirkanmaan jälkeen menee Varsinais-Suomikin. Eihän tämä korona nyt vaan Uuteenmaahan jää. No se hyvä puoli tässä ainakin on, jos ei toivottu- haittamaahanmuutto pystyttäisiin estämään.
Pirkanmaa menee kiinni seuraavaksi
Anonyymi
1179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaiki tsadilaiset lähti jo pakoon karanteenalueelta. Eduskunta vetkutti ja vatkutti asiaa. Tamperelaiset on niin kotiseuturakkaita, ettei niitä varten tarvita mitään tiesulkuja, eihän täältä kukaan mihinkään halua lähteä.
Tällaiset uutiset pistää kyllä miettimään.
16-vuotias perusterve kuoli Ranskassa ja homma eteni nopeasti.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/8f75b7b0-c722-4b66-b040-9eee6ab3713a
Ei siis kukista pelkästään vanhoja tai perussairaita, vaan myös nuoria ja perusterveitä.
Martin Scheini kritidoi Uudenmaan sulkemista.
Saamattomia ovat meidän ministerit, kana on kana, kyllä sen arvaskin sateenkari jälkeläisiltä ei voi muuta odottaakkaan.
Juujuu. Jos ei oltaisi rajoitettu liikkumista, niin syytettäisiin saamattomuudesta. Kun rajoitettiin, niin taas joku aukoo päätään.
Tosin karanteenin toteuttamisessa munattiin, kun asiaa vetkuteltiin monta päivää, niin kaikki ihmiset ehtivät lähteä karanteenialueelta pakoon muualla maahan. Nyt he ovat pienempien paikkakuntien riesana levittäen sinne virusta ja siten kuormittavat pienten terveyskeskusten henkilökuntaa.
Tulin juuri lielahden prismasta, oli paljon vanhuksia varmasti yli 70 vuotiaita?? viereisellä kassa jonossa oli varmasti yli 70 vuotias joka yski aivan solkenaan oli valkoinen kuin lakana, ja se mikä laittoi silmään oli ihmisten kova hipelöinti tavaroihin. Olin jonottamassa kassa jonossa , edessäni oli keski-ikäinen mies henkilö joka hyperteli käsillään vieressä olevia tavaroita otammatta niitä itselleen, ei tarvitse ihmetellä jos taudit leviävät.
Kaikki voivat olla tartuttajia, eivät yli 70 vuotiaat enempää kuin muut. Lomille tulevat sotilaat ovat iso riski. Kasarmeissa tarttuvat taudit varmasti
Sinultakin on mennyt ohi miksi säädökset koskevat vanhuksia, vaikka sitä on toitotettu joka mediassa.
Ohjeita ja tiedoituksia tulee jatkuvasti, mutta joukossa on aina niitä piittaamattomia jotka vaarantavat oman ja muiden terveyden.
Kaikkien räkätautisten kannattaisi käyttää saatavilla olevia kauppapalveluja eikä lähteä kauppoihin yskimään.
Onko täältä lisää tartuntoja?
Monet homot ei käsitä häkin pudonneen päällensä.