Vaatiiko Potilas- Lääkärisuhde ainoastaan tapaamisen

Anonyymi

Kokemuksieni perusteella ainakin lääkärissä juoksutettiin mielestäni turhaan, sillä useat käynnit olisi voitu hoitaa myös nykyisen tiedonvälityksen avulla.
Kokemukseni on, että lääkäriä ei saa kiinni puhelimitse. Pikku asia, joka hoituisi ilman käyntiä tyssääntyy, koska nykyisin lääkäriä ei saa mitenkään kiinni, jotta asia voisi hoitua ilman käyntiä. Ajan varauskin on tehty niin vaikeaksi, että takaisin soitto tulee milloin sattuu, ajanvarauksen muuttaminenkin on tosi hankalaa.
Taantumuksen aika on jo mennyt, joten olisiko terveyspalveluidenkin aika jo luopua turhasta byrokratiasta ja valjastaa henkilöstö palvelemaan joustavammin asiakkaitaan.

7

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikös niiden buranoiden ja vastaavien määrääminen voi tapahtua ihan sähköisesti? ilman ajanvarauksia ja käyntejä, joissa saa kertoa vain sen yhden oireen kerrallaan!

      • Anonyymi

        Miksi lääkkeitä ei voisi vaan ostaa apteekista ilman reseptiä. Jos tiedät mitä tarviit niin lääkärihän on vaan turhaa byrokratiaa, rahastusta ja verovarojen hukkaamista.


    • Anonyymi

      Koronan ansiosta lääkäriin pääsee enää, jos tekee kuolemaa koronan vuoksi. Ja tämän takia jatkossa kaikki varmaan hoidetaankin netin tai puhelimen kautta. Lääkkeissä tulee olemaan iso saatavuuspula, kun protektionismi kukoistaa koronan vuoksi. Eli mitä ei Suomessa itse tehdä, sitä ei myöskään tulevaisuudessa saa. Suuri riski, että Suomi taantuu sotia edeltävään kehitysmaan asemaan takaisin.

      • Anonyymi

        "Eli mitä ei Suomessa itse tehdä, sitä ei myöskään tulevaisuudessa saa."

        meillä toisin, Orionin lääkkeissä ollut jatkuvasti ongelmia, jo syksystä alkaen sai vain 30 kpl määriä, vasta helmikuussa normaalin 100.
        Nyt sama toisella lääkkeellä, saa vain 30 kpl, elokuussa luvataan suurempi määtiä.

        Ratiopharma on mielestäni paras, hoitelen omat ja molempien vanhempien lääkkeet, aina on 1-2 lääkepakettia tulossa postissa.


    • Anonyymi

      Lääkärin vastaanotto, käynti tai puhelu, riippuvat kai aika paljon siitä mitä asia koskee.
      Kaikkia vaivoja ei tutkita ja hoideta puhelimitse.
      Nyt koronan aikaan kaikki mitä voidaan niin yritetään hoitaa puheluiden tai netin välityksellä.

      Ilman koronaakin ajan myötä yleistyy etävastaanotot, siihen suuntaan ollaan oltu menossa jo jonkin aikaa.

    • Anonyymi

      Näin vanhana 70v ja vanhemmat yli 90v olen melkoisesti eri mieltä.

      Etävastaaotolla vaikuttaa potilaan ajatukset sairaudesta usein aivan liikaa.

      Etävastaanotolla lääkäri ei näe potilaan kuntoa ja monasti vastuu on pienempi. Ite olin etänä hoitamassa autonvakuutuksia, kolaritapauksia. Silloin luin vakuutusyhtiön puolesta ehdot, kyllä usein kävi sääliksi asiakkaita. Sen takia pääsinkin 53v eläkkeelle , kun en saanut nukuttua öitäni.

      Meillä on kyllä pikkukaupungissa loistava lääkäri ja hän kirjoittaa useita lääkkeitä , viimeksi puudutusgeeliä , pelkällä puhelinsoitolla. Hän tuntee kaikki 1500 potilastaan melko hyvin. Hän on paikallinen 50v terveyskeskuksesa , on paljon asiallisempi huin Kimiinkkinen .

    • Anonyymi

      Usein olisi hyvä ottaa muutama verikoe, sitä määrätään etänä huomattavasti vähemmän, koska etälääkäri on usein vain "ohikulkija" ja päivystää useilla paikkakunnilla samaan aikaan.

      Monet verikokeethan ei paljoa maksa, usein kustannus vai 5-8 euroo per koe, tietysti lisäksi hoitajan kulut. Samat yksityisellä 20 e ylöspäin ja usein 5 e verikoe maksaa yksityisellä 35 e. Määrät on niin pieniä ja lähettävät usein kaikki johonkin sen takia on hurjaa hintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4696
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2159
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1698
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      178
      1669
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      165
      1537
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      278
      1372
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      198
      1219
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      87
      1152
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      204
      1136
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1094
    Aihe