Miksi näistä Koronan takia työpaikkansa menettäneistä nyt on tällainen haloo?
Onhan maassa jo ennestäänkin laskutavasta riippuen vähintään 200 000 työtöntä ja ei heistä kovinkaan moni ole ollut OIKEASTI huolissaan!
Täällä palstallakin on lähinnä vain "neuvottu" ottamaan töitä vastaan ja menemään töihin - Eikös tämä sama neuvo nyt päde tähän nykyiseenkin tilanteeseen?
Onhan maassa jo ennestäänkin laskutavasta riippuen vähintään 200 000 työtöntä ja ei heistä kovinkaan moni ole ollut OIKEASTI huolissaan!
Täällä palstallakin on lähinnä vain "neuvottu" ottamaan töitä vastaan ja menemään töihin - Eikös tämä sama neuvo nyt päde tähän nykyiseenkin tilanteeseen?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minäkin olin hetki sitten yksi harvoista vakituisen työpaikan lopulta saaneista pitkäaikaistyöttömistä. Nyt odottelen ilmoitusta irtisanomisesta tai lomautuksesta.
Ei ole vielä tullut edes työssäoloehto täyteen eli puuttuu pari kk. Harmittaa siirtyä takaisin toimeentulotuen varaan.
Taloista aletaan kerätä asukkaita pihoille rymiin, ilmoitettuna syynä turvaan evakoiminen.
Erikoisrakenteiset bussit vahvoine panssarilaseineen tulee noutamaan ryhmän yksi kerrallaan. Hesalaiset ihmettelevät hetken autoon noustessaan, miksi kuljettaja istuu omassa eristetyssä kopissaan, mutta kait se on joku suojautumis juttu. Auton ollessa täysi, sen ovet lukitaan ja matka kohti määränpäätä alkaa. Samalla sitä alkaa tulla autoon, kaasua! Kukaan ei pääse pois, lasit kestäisivät vaikka ampua ja ovet ovat tiukasti kiinni. Kuljettajankaan ilme ei edes värähdä, vaikka jyskytys väliseinään on melkoinen.
Lopulta ollaan määränpäässä, lämpölaitoksella, ja auton lastikin on hiljentynyt. Lasti vain puretaan polttoon meneväksi ja bussi lähtee noutamaan uutta ryhmää.
Mistäkö tämän tiedän ennakkoon? Minä ajan yhtä noista autoista. On ilo päästä eroon hesalaisista.
Sattuu nyt olemaan mediaseksikästä!
Kermaperseille eri kohtelu.
23+%+firmoista+ilmoittaa+jo+nyt+ennen+varsinaista+epidemian+leviämistä+maksuvaikeuksista.
Näiden+firmojen+pitäisi+kestää+käytänmössä+ilman+tuloja+loppuvuoteen+asti.+Ei+tarvitse+olla+kummoinen+talousnero+hoksatessaan,++että+huonosti+käy.+Nyt+annetaan+suurieleisesti++valtion+tukea+15+miljardia+euroa,+mutta+annetaanko+loppuvuodesta?
Koronaepidemian+huippu+on+Uudellamaalla+touko-kesäkuussa,+mutta+muualla+Suomessa+myöhemmin.+Siellä+muualla+on+ne+tuotantolaitokset+ja+vientisatamat.
Sitten+tulee+toinen+aalto+kuin+tsunamissa.
Firmansa+menettäneitä+tulee+pilvin+pimein.
Siinä+ohessa+tulee+vielä+enemmän+työpaikkansa+menettäneitä.
Mitä+sanoo+silloin+demarihallitus?
Ihan niinkuin muissakin maissa rahakoneet käyntiin ja uusia sileitä isoja seteleitä kaikille.
Onhan noita kommentoijia ollut ennenkin kun Myllypurossa köyhät saivat kassinsa siinä seisoo porukka joka ei ees halua töihin on ihan hyvä että tulee näille tuleville työttömille PERSPEKSTTIIVIÄ...
Nyt tulee kerralla sellainen määrä väkeä lisää kortistoon ettei valtiolla riitä resurssit auttaa kaikkia. Siitä haloo.
Miksi työttömistä pitäisi olla huolissaan? Toivotaan että mahdollisimman moni saa koronan että päästään sohvalla makaajista eroon.
Itse ainakin naatiskelen eristyksestä ainakin ensi syksyyn. Turpaani en julkisilla paikoilla ennen ensi syksyä näyttele. Kerran kuussa täytän netissä liitonpäivärahahakemuksen kassaan.