Ruotsissa koronasta päättää yksi mies

Ruotsin johtava epidemiologi Anders Tegnell ohjaa yksin täysin päinvastaista toimintalinjaa Ruotsissa koronaviruksen leviämisen suhteen kuin WHO:n organisaatio jonka palveluksessa on 8500 työntekijää ja tutkijaa eri maissa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kustannustehokasta toimintaa Ruottin maalla.

Äänestä

Swedut on niin päteviä verrattuna esim. suomalaisiin,toivotaan ettei ole psykopaatti.

Äänestä
  • Ilmeisesti on, niinkuin ilmeisesti ovat monet Ruotsin johtavat poliitikotkin.

    Äänestä

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/3164d168-be5c-42ff-8eb6-06a0eb4f0149

Rotututkija ryösti suomalaisten hautoja todistaakseen, että ruotsalaiset ovat puhtain rotu - Ruotsilla on synkkä historia rotuopin johtomaana
08.12.2018 klo 18:19 (muokattu 08.12.2018 klo 18:28)
”Ruotsalaiset ovat antropologisesti huomattavan homogeeninen kansa, puhtain kaikista germaanikansoista”, päätteli Ruotsin arvostetuin rotututkija runsaat sata vuotta sitten.
Rotuprofessori Gustaf Retzius työssään ottamassa mittoja saamelaismiehen kallosta.Rotuprofessori Gustaf Retzius työssään ottamassa mittoja saamelaismiehen kallosta.
Rotuprofessori Gustaf Retzius työssään ottamassa mittoja saamelaismiehen kallosta. NORDISKA MUSEET / WIKIMEDIA COMMONS
Ruotsalaisen rotututkimuksen juurien sanotaan periytyneen 1700-luvulla vaikuttaneen luonnontukija Carl von Linnén lajinluokittelusta.

Varsinaiseen rotubiologian ja kallotutkimuksen alullepanija oli Suomeen suuntautuneen haudankaivuumatkan johtajan Gustaf Retziuksen isä, vuonna 1796 syntynyt Anders Retzius, Karoliinisen instituutin professori.

Poika Gustaf jatkoi ja kehitti edelleen isänsä viitoittamaa tutkimussuuntaa. Hän vertasi muun muassa Suomesta kaivettuja pääkalloja tuhansien ruotsalaisen asevelvollisen mittatietoihin. 1800-luvun loppuvuosina hän tuli siihen johtopäätökseen, että Ruotsin väestö on ”huomattavan yhtenäinen ja puhtain kaikista germaaninkielisistä kansoista”.

Gustaf Retzius esitelmöi tutkimustuloksistaan vuonna 1909 Lontoon Royal Academyssä. Hän esitti, kuinka ero lahjattomien lyhytkalloisten ja lahjakkaiden pitkäkalloisten välillä oli selvä. Hän myös korosti tutkimuksillaan olevan suurta merkitystä valtioiden tulevaisuudelle rotujen kehittämisessä tai ainakin rotujen rappeutumisen ehkäisemisessä.

Retziuksen kuoleman jälkeen vuonna 1922 perustettiin Ruotsiin ensimmäisenä maailmassa valtiollinen rotubiologian tutkimuslaitos, Statens institut för rasbiologi. Sen tehtävänä oli muun muassa selvittää perimän merkitys eli perimmäiset syyt ”rikollisuuteen, pahatapaisuuteen, alkoholismiin ja mielisairauteen” sekä luoda ”vahva teoreettinen pohja täsmälliselle rotuhygienialle ja tehokkaalle väestöpolitiikalle”.

Itsenäisenä toiminut laitos lakkautettiin vuonna 1958. Sen korvasi yliopistoon liitetty lääketieteen ja genetiikan tutkimuslaitos Institutionen för medicinsk genetik.

Vaikka rotubiologia on hylätty epätieteellisenä tutkimuslajina, siihen perustuvat pakkosterilisaatiot jatkuivat Ruotsissa aina vuoteen 1976 saakka. 40 vuotta voimassa olleen lain nojalla ehdittiin steriloida 63 000 henkilöä.

Arviolta vähintään puolet steriloinneista tehtiin vastoin potilaan tahtoa. Valtaosa heistä oli heikossa asemassa olevia mielenterveysongelmista kärsiviä naisia.

Iltalehti uutisoi aiemmin, ettei Suomesta vietyjä kalloja ole vieläkään palautettu omaisten pyynnöistä huolimatta.

Äänestä

Päätötösten teossa on mies paikallaan.

Äänestä
  • Ainakin rumasti tekee rumihia. Pohjalaiset varmaan ihailevat vanhusten tappatajaa. Lapsiahan siellä tapattavat siihen erikoistuneet virkamiehet.

    Äänestä

Ruotsi menee talous edellä. Taudin jälkeen talous on kunnossa. Suomi on valinnut toisin. Me pitkitämme tautia, ja samalla tuhoamme talouden.

Äänestä
  • Juotuuko suomalaiset auttamaan tuhoutunutta ruotsia koronaurhrien hautauksessa?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ruotsin johtava epidemiologi Anders Tegnell ohjaa yksin täysin päinvastaista toimintalinjaa Ruotsissa koronaviruksen leviämisen suhteen kuin WHO:n organisaatio jonka palveluksessa on 8500 työntekijää ja tutkijaa eri maissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu