Lappi seuraavana :(

https://yle.fi/uutiset/3-11281009

Ehkä 2kk päästä teinityttöhallituz saa tuonkin kiinni? https://yle.fi/uutiset/3-11281009

ARMEIJAN ON AINA OTTAA VALTA, NIINISTHÖLLE.
17<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kannatetaan, länsirajat kiinni koko Lappia myöten

Onhan hiihtokeskuksissa juhlijatkin jättäneet sinne "omat jälkensä".

Äänestä
  • Lapissa ensimmäisiä Ruotsista saatuja koronatartuntoja – Infektioylilääkäri Markku Broas ehdottaa: työmatkaliikenne rajan yli pitäisi keskeyttää
    https://yle.fi/uutiset/3-11281009
    Sisäministeri Maria Ohisalo ei ota vielä kantaa rajan tilanteeseen. Ratkaisuja tehtäneen alkuviikosta.

    Äänestä

  • Miksei länsiraja ole VIELÄKÄÄÄN KIINNI????

    Äänestä

Ruotsi ei välitä leviääkö korona, joten länsiraja umpeen ja äkkiä.

Äänestä
  • Työmatkailu on ainoa sallittu nyt. Ehkä sekin pitää lopettaa.

    Äänestä

  • Heja grabbar frisk humor

    Sano ruotsalainen rajalla ja yskäisi kerran

    Äänestä

  • Stefan Löfven on saanut jo uuden tittelin: Mr. Death .

    Äänestä

Tuolla on kuusi eri rajapaikkaa, josta korona leviää.

Nyt ei ole aikaa levittää Ruotsista koronaa!

Äänestä

Pienimunaisten ainoa kritiikki hallitusta kohtaan tuntuu olevan se, että ovat naisia. Sipiläkö tämän olisi paremmin hoitanut? No ei todellakaan.

1Äänestä
  • Ei se naiseudesta ole kiinni vaan teoista.

    Äänestä

Suomen Lapissa ei ole tehohoitopaikkoja!

Nyt ne rajanylityspaikat HETI KIINNI, Ohisalo!

Äänestä

Ohisalo, pliis!

Laita nuo rajat kiinni!

Äänestä

Vapaan liikkuvuuden kannattajat vallassa väärään aikaan.

Äänestä

Suomen lapista ei ole ollut ennen coronaakaan muuta kuin harmia ja kustannuksia muulle Suomelle.

Äänestä

Poistha tämä! Antthi makhaa kuolleena jänkhällä.

Äänestä

On se jännä että maan sisällä voidaan parissa päivässä pistää rajat kiinni, ja eristään oman maan kansalaiset yhdelle alueelle liikkumiskieltoon. Työmatkalaistenkin on uusimaan rajalla selvitettävä poliisille, että ovat oikeilla asioilla.

Kuitenkin muista maista on edelleen ihan OK saapua Suomeen. Tallinnasta tulee laivoja päivittäin Helsingin satamiin. Ruotsistakin työmatkailu edelleen sallitaan.

Miten voi olla mahdollista että rajat ovat Suomen sisällä tiukemmin valvotut kuin ulkorajoilla? Tuntuu todella absurdilta.

Äänestä

Toivottavasti poroisännät eivät tartuta sitä poroihin sukupuoliteitse.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://yle.fi/uutiset/3-11281009

Ehkä 2kk päästä teinityttöhallituz saa tuonkin kiinni? https://yle.fi/uutiset/3-11281009

ARMEIJAN ON AINA OTTAA VALTA, NIINISTHÖLLE.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu