Järjetön globalisaatio

Anonyymi

Koronavirusepidemia on hyvä esimerkki siitä, että ihmisillä ei missään tapauksessa pitäisi olla nykyisenkaltaista (tarkoitan aikaa ennen epidemiaa) mahdollisuutta liikkua lähes täysin vapaasti maasta toiseen. Vapaa liikkuvuus tuo mukanaan hyviäkin asioita mutta samalla siitä aiheutuu myös todella suuria ongelmia. Yksi tällainen ongelma virusepidemian lisäksi on eräs toinen nykypäivän vitsaus, eli elintasopakolaiset.

Rajojen sulkeminen vähentäisi varmasti huomattavasti kaikenlaista turhaa maasta toiseen matkustelua. Nykyään jokaisen tuttavapiirissä on takuulla ainakin yksi sellainen henkilö, joka käy ulkomailla monta kertaa vuodessa ilman mitään oikeaa syytä. Turhan (lentokoneella) matkustelun väheneminen olisi myös ekologinen teko. Suomessakin voi matkustella ja täällä on itse asiassa todella hienoja maisemia. Jos ei kuitenkaan viihdy Suomessa niin sitten olisi parempi yrittää muuttaa sellaiseen maahan jossa viihtyy.

Iso ongelma on myös se, että ihmiset halutaan tunkea samalle alueelle mahdollisimman tiiviisti (kaupungit. täällä eritoten eteläinen Suomi). Tällaisilla alueilla kaikki kulkutaudit leviävät kulovalkean tavoin, kuten myös kaikki muutkin negatiiviset asiat. Kunhan tämä pandemia on selätetty niin kaikkien maiden tulisi alkaa vakavasti miettimään asioiden uudelleenorganisointia.

Jonkilaisena johtopäätöksenä sekavalle pohdinnalleni voisin kertoa, että maapallolla on aivan liikaa ihmisiä tällä hetkellä ja heistä erittäin huomattava elelee aivan liian tiiviisti.

1

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisiä on liikaa ja sehän tiedetään. Ymmärrykseni mukaan pallomme toimii siten että mikäli jokin eläinkunta saa liiaksi valtaa, katastrofi seuraa.

      Pitää kuitenkin muistaa globalisaation hyöty mikä nostaa ihmisiä köyhyydestä ja kasvattaa koulutusta. Näillä syillä on nähtävissä syntyvyyden lasku mikä näkyy länsimaissa ja nyt Kiinassa. Mielestäni elintason ja koulutuksen kasvua pitäisi voimistaa kaikin keinoin jolla syntyvyys kääntyy laskuun.

      Korona epidemian viimeiset kuolleisuusprosentti on 0,7 paikkeilla. Yli 80 vuotiailla 7,8. Eli ei se niin paha ole verrattuna aiempiin epidemioihin, media vain rummuttaa kaiken etusivulle ja ympäri planeetan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      17
      2427
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      169
      2288
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1907
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      152
      1839
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      480
      1423
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1225
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1021
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      427
      961
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      931
    10. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    Aihe