Tässäpä se taas nähdään, kallis auto, kalliit ongelmat:
https://www.youtube.com/watch?v=H6sPc9dFsGw
Ja tämä on koko kansan mallilla.
Sähköautojen kalliit korjaukset
9
70
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä niin mutta kun se mataluus on niin kaunista. Toinen on tuon auton ylitehoisuus kun vanteet pitää olla tietyn kestävyiset. Profiilia lisää niin kestää vaikka höyrykäyttöisen vanteet ja renkaat. Tiemäärärahaa lisää pakolaisiin vähemmän. Politiikkan vähemmän rahaa ja koko suomen kunnon tiet ei ole mahdotonta tahto vaan puuttuu ja vihreä puolue on iso jarru ja sdp sekä kokoomus.
- Anonyymi
Ei ole mikään pakko ostaa teslan performance-versiota, missä on kovin ohuelti kumia vanteen ja maan välissä.
Se että ajaa maantievauhdilla tiessä olevaan kuoppaan ja siinä hajoaa kaksi vannetta ja rengasta ei mielestäni kauheasti liity juuri nimenomaan sähköautoon, nuo vastaavat renkaat/vanteet voisivat olla missä tahansa isommassa ja kalliimmassa autossa (koko oli 235/35/20), esimerkiksi BMW ja Mercedeksen isompien mallien rangastukseksi saa valita samaa kokoa olevaa rengasta. Ja niihin uudet vanteet ja renkaat maksavat ihan samalla lailla kuin Teslaankin.
- Anonyymi
Onko jotakin faktatietoa, miksi nykyautoissa on moiset vaaralliset renkaat ? Jotenkin ne näyttääkin samalta kuin trukin umpikumirenkaat ja ovat aika rumat muutenkin.
- Anonyymi
Hyvä huomio, periaatteessa ei liity sähköautoon. Mutta miksi liittyy kuitenkin sähköautoon, on kuten otsikko sanoo; kallis auto, kalliit ongelmat.
Sähköauto samalla toimintamatkalla kuin tavallinen auto on huomattavasti hintavampi.
Tuossa hintaluokassa valmistaja lisää autoon kaiken näköistä turhaa varustetta, mikä lisää auton kompleksisuutta tarpeettomasti ja nostaa huoltokustannuksia.
Ei päde ainoastaan renkaisiin, sama ongelma tulee vielä isommin vastaan Teslan tyylisen auton tapauksessa mm. elektroniikan osalta, erikoiset ovet, jne.
Auto on täynnä kaikenlaista älyelektroniikkaa ovia myöten, mitkä eivät ole standardiosia, ja mitkä eivät ole yksinkertaisia osia, eli niiden saatavuus tarvikeosina tulee olemaan heikko. Käytännössä tällä tehdään autosta vielä enempi kertakäyttötuote, mitä se jo ennestään on, vaikka teoriassa sähkövoimansiirrolla olisi ollut mahdollisuus huomattavasti parantaa auton luotettavuutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä huomio, periaatteessa ei liity sähköautoon. Mutta miksi liittyy kuitenkin sähköautoon, on kuten otsikko sanoo; kallis auto, kalliit ongelmat.
Sähköauto samalla toimintamatkalla kuin tavallinen auto on huomattavasti hintavampi.
Tuossa hintaluokassa valmistaja lisää autoon kaiken näköistä turhaa varustetta, mikä lisää auton kompleksisuutta tarpeettomasti ja nostaa huoltokustannuksia.
Ei päde ainoastaan renkaisiin, sama ongelma tulee vielä isommin vastaan Teslan tyylisen auton tapauksessa mm. elektroniikan osalta, erikoiset ovet, jne.
Auto on täynnä kaikenlaista älyelektroniikkaa ovia myöten, mitkä eivät ole standardiosia, ja mitkä eivät ole yksinkertaisia osia, eli niiden saatavuus tarvikeosina tulee olemaan heikko. Käytännössä tällä tehdään autosta vielä enempi kertakäyttötuote, mitä se jo ennestään on, vaikka teoriassa sähkövoimansiirrolla olisi ollut mahdollisuus huomattavasti parantaa auton luotettavuutta.Enpä olisi tuota voinut paremmin sanoa.
- Anonyymi
Täälläkin jo hinausautoille jo tuttua kun sillpua turha paukkupullolla paikata.
- Anonyymi
Ostin 1800eur golfin ja ajan sillä joka päivä.
Edullista ajoa ja autossa kiinni 1800eur.
Talvi ja kesärenkaat oli uusittu 2 vuoden sisällä ja 5-10tkm ajetut. Alustasta ei kuulu mitään kolinoita ja epämääräisiä ääniä.
Tätä ei kannata myydä enää eteenpäin kun niin hyvä.
Joo kyllä maksatte sähköautoilusta moninkertaisia kuluja myös korjauksissa ja joka kuukautinen autonlyhennys 300-500eur, sama koskee uuden skoda octavian ostajaa. Kallista auton omistamista.
Katselen enemmin olohuoneen pöydälle 20 000eur tai 50 000 eur setelinippua jonka voin käydä heti nostamassa.
Niin ja minulla alkaa kesäkuun 1 päivä kesäloma ja työt vieraalla jatkuu syyskuussa. Tälläinen käytäntö sovittu minun aloitteesta. On aikaa lomailla ja tehdä omia töitä- Anonyymi
No, entäs sitten, kun noita pinoja on tarpeeksi, ei tosin olohuoneen pöydällä, mutta ulkomaisten pankkien tileillä, josta ne kotoutuvat kutsusta päivässä omaan pankkin käytettäviksi, itse en halua ajaa moisella rottelolla, sähköllä mennään, ja noita kasoja on siellä pankeissa, tosin ei 50 000 isokasa ole jollet pikkuseteleinä ota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581091Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11820Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83573Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36494Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36476