Haakon VI, kuningas, kirje / ilmoitus 1362

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f3/Kungaval.jpg/800px-Kungaval.jpg


Mitä tuossa 1300 luvulla kirjoitetussa teksissä kerrotaan ? Kuka osaa suomentaa koko tekstin ?


Haakon oli Norjan ja Ruotsin kuningas
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varmaan kertoo pakenevansa Englantiin vihollisen lähestyessä, kuten siellä tapana on.

Äänestä

Äkkiseltään näyttäisi että vuosiluku on 1662. Eivät ruotsalaiset osanneet juuri kirjoittaa 1300-luvulla.

Äänestä
  • Haakon VI hallitsi Norjaa1343-80 ja Ruotsia 1362-64.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f3/Kungaval.jpg/800px-Kungaval.jpg


Mitä tuossa 1300 luvulla kirjoitetussa teksissä kerrotaan ? Kuka osaa suomentaa koko tekstin ?


Haakon oli Norjan ja Ruotsin kuningas

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu