Ilta-Sanomat siirtyi 100% sikalinjalle

https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000006459484.html

Uskomatonta. Oikeistolaista. Paskaa.
35<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Tottahan tuo on.Luuletteko te vihervassut ja demut oikeasti että Suomivoi ikuisesti elää velkarahalla ja ottaa miljardeja lisää lainaa ? Tekö ne lainat maksatte ?

Äänestä
  • Laitappa sinä korkki jo kiinni

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laitappa sinä korkki jo kiinni

    Se kirjoitetaan laitapa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Laitappa sinä korkki jo kiinni

    Loppuun kuuluu laittaa piste.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Loppuun kuuluu laittaa piste.

    aivan sama

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    aivan sama

    No eihän se nyt se ja sama voi mitenkään olla. Et kai peruskoulun kesken jättänyt persu sentään ole ?

    Äänestä

  • Setä-Kokoomuksen media pääoman asialla.

    Äänestä

  • Osinkoja jakaville yrityksille ei nyt sovi antaa sossutukia se on vissi. Jopa kokoomusporvaripresidentti on sitä mieltä, tosin varmaan ainoana kykypuolueessaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No eihän se nyt se ja sama voi mitenkään olla. Et kai peruskoulun kesken jättänyt persu sentään ole ?

    aivan sama

    Äänestä

  • Tyhjiksihän ne firmat on jo valmiiksi kupattu jos jo 3 viikon päästä pitää olla auttamassa.

    Äänestä

  • Älkää unohtako että raha on vain paperia jos nyt nykyään sitäkään!
    Rahaa saadaan lisättyä painamalla tai näpsäyttämällä sopivasti tietokoneella
    EKPn pääkonttorissa!
    Raha ei lopu !Jos se joskus on päässytkin loppumaan on syylliset huonot rahanmyyjät ja pankkien vanhakantainen kirstunvartijan kituliaisuus!

    Äänestä

  • Työ ei tekijää kiitä
    On yksi ryhmä joka ei koskaan ansaitse mitään; työntekijät -vaikka he tekevät nämä johtajien palkat ja sijoittajien osingot mahdollisiksi. Ulkopuoliset keräävät voitot ja työntekijät elävät köyhyydessä ja asumistukien varassa.

    Äänestä

  • Ei sellaiselle yritykselle, joka maksaa osinkoja, pidä jakaa ilmaista tukirahaa. Tuki tulee suunnata vain niille, jotka sitä oikeasti tarvisevat.

    Äänestä

Olen aina sanonut ja aina ollut oikeassa. Kokoomus-SYÖPÄ tulee hävittää Suomesta kaikin mahdollisin keinoin ja mahdollisimman nopeasti. Mitä nopeammin syöpä poistetaan, sitä parempi mahdolllsisuus on potilaalla toipua.

Äänestä
  • Enemmän tuollainen velkaantuminen maata kalvaa kuin kokoomuslaisten yritykset .

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enemmän tuollainen velkaantuminen maata kalvaa kuin kokoomuslaisten yritykset .

    Kokoomuksen veronkiertät eivät ole oikeita yrittäjiä. Helppoheikkejä joiden bisnekset on valtiolta rahan lypsämistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enemmän tuollainen velkaantuminen maata kalvaa kuin kokoomuslaisten yritykset .

    Kokoomus ON SYÖPÄ. Tässä vain yksi esimerkki sadoista:

    ”Miljardiluokan investointi valtiolliseen kaivosyhtiöön ei ole pääministeri Kataisen mielestä perusteltua.”

    https://yle.fi/uutiset/3-6136813

    ”Noin 20 miljoonaa euroa maksanut Pampalon kaivos työllistää tällä hetkellä noin 75 ihmistä”

    https://yle.fi/uutiset/3-5319666

    ”Pampalon viime vuoden kultatuotannon arvo oli noin 35 miljoonaa euroa.”

    https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pampalosta-nousi-kultaa-35-miljoonaa-euroa/c155b2de-2090-39c7-a0b5-438f236490e0

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kokoomus ON SYÖPÄ. Tässä vain yksi esimerkki sadoista:

    ”Miljardiluokan investointi valtiolliseen kaivosyhtiöön ei ole pääministeri Kataisen mielestä perusteltua.”

    https://yle.fi/uutiset/3-6136813

    ”Noin 20 miljoonaa euroa maksanut Pampalon kaivos työllistää tällä hetkellä noin 75 ihmistä”

    https://yle.fi/uutiset/3-5319666

    ”Pampalon viime vuoden kultatuotannon arvo oli noin 35 miljoonaa euroa.”

    https://www.kauppalehti.fi/uutiset/pampalosta-nousi-kultaa-35-miljoonaa-euroa/c155b2de-2090-39c7-a0b5-438f236490e0

    Copy and paste.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enemmän tuollainen velkaantuminen maata kalvaa kuin kokoomuslaisten yritykset .

    Mikä velkaantuminen?
    Velkaantuminen on seurausta valtion huonosta
    inanssipolitiikasta.
    Valtioiden velat hoidetaan oikealla inanssipolitiikalla
    sallimalla sopiva rahan arvon aleneminen,eli inflaatio!

    Äänestä

Jos vaikka yksi saa 40000 euroa kuukaudessa pääomatuloja, tai sama summa jakautuu palkkatuloina 20 työntekijän kesken, niin kumpi tuottaa lopulta enemmän verotuloja, kulutus mukaan lukien, ja työttömyyskorvaukset huomioiden? Osaisiko joku arvioida laskemalla?

Äänestä

Suomen työtätekevät! Kerätkäämme kolehti rikkaiden auttamiseksi. Kysykää itseltänne:

Tarvitseeko perheeni ulkomaanmatkan? - Ei tarvitse, olkoon se rikkaiden etuoikeus.

Tarvitseeko lapseni harrastuksen? - Ei tarvitse, olkoon se rikkaiden etuoikeus.

Täytyykö minun tulla toimeen palkallani? Ei täydy, olkoon se rikkaiden etuoikeus.

Älkäämme olko ahneita ja omahyväisiä, vaan antakaamme rikkaille se, mikä rikkaille kuuluu. Rahamme.

E. K. Kokkari, saarnamies

Äänestä

Valtio kuitenkin tukee näitä ja muita yrityksiä n 4 miljrd.€ vuodessa jo ennen koronatukiakin. Tuet pois niin voivat sitten rauhassa jaella osinkojaan.

Äänestä

Johan oli pääkirjoitus. Pitäiskö valtion vielä ehkä hieman tukea toimitusjohtajia palkallisesti että tulis lisää tuloveroa ja lisätä yritystukea että saisi sitten enemmän osinkotuottoa?

Äänestä

Osinko on sellaista rahaa, mitä yritys ei halua käyttää toimintansa kehittämiseen. Se on myös osakkaille maksettu korko sijoitetulle pääomalle.

Mutta tämä pätee lähinnä normaalitilanteessa. Vakavaraisen yhtiön pitäisikin nyt käyttää ylijäämärahojaan työntekijöiden lomautusten ja irtisanomisten vähentämiseen sekä toiminnan kehittämiseen. Toimettomat työntekijät voisivat tehdä yritysten vuosihuoltoja ym.

Kun yhteiskunta tarjoaa tukea yrityksille koronaongelmista selviämiseen, niin tällaista tukea ei ole syytä jakaa, jos henkilökuntaa lomautetaan tai irtisanotaan.

Äänestä

Kyllä voisi leikata johtajien palkkoja, ihan hyvin! Sitten sillä rahalla palkattaisiin lisää väkeä hommiin! Työ ei lopu tekemällä, mutta johtajien nostamilla isoilla palkoilla kylläkin.
Eikä tarvi pelätä, että hyvät lähtee ulkomaille hommiin. Siellä on vähän muitakin hakemassa niitä paikkoja. Ja sitten niille kelpaa pienempikin palkka täällä Suomessa! (Hjalliksen sanoin) !

Suurin osa näistä pomoista on järjestellyt veronmaksunsa niin ettei ne verottajalle kilahda vaan veroparatiisiin. Tosi huono ja jeesusteleva pääkirjoitus.

Äänestä

Täysin väärä ajatus

Höpö höpö. Kuten on jo nähty, omistajat korjaavat vain osingot liiveihinsä ja tavallinen kansa nykyisin ja tulevaisuudessa maksaa tämän talouselämän "pelastamisen" on ihan turhaa kenenkään väittää muuta. Ja kaikesta tuesta huolimatta väkeä painetaan pellolle sen minkä ehditään. Lisäksi EKP näyttää avanneen piikin euromaiden yrityksille ja kriisivaltioille. Senkin maksavat loppupeleissä tavalliset kuluttajat, eivätkä poliitikot edes uskalla tästä puhua.

Äänestä

Niin, paitsi varakkain väestönosa on enemmän kuin tunnettu ja tiedetty aktiivisuudestaan välttää keinolla millä hyvänsä verojen maksamisensa. Monesti puolirikollisesti, vähintään täysin moraalittomasti, haetaan porsaanreiät ja "laki"miesten mahdollistamat veronkierrot.

Toinen juttu on sitten se että jos alemman tason työntekijöitä potkitaan surutta pihalle, miten millään voi oikeuttaa että vastaavat toimet eivät millään lailla koske suurituloista johtoporrasta, ihmisiä jotka eivät joudu minkäänlaisiin ongelmiin vaikkeivat vuosikausiin saisi rahaa mistään.

Äänestä

Harkinnanvarainen vero käyttöön.
Ehdotan että valtio ottaa käyttöön hakinnanvaraisen veron korona pandemian kulujen kattamiseksi.
Ajatuksena että raha otetaan niiltä joilla sitä eniten on.Suomessa on upporikkaita
firmoja ja yksityishenkilöitä joilta voidaan harkinnanvaraisesti verottaa muutamia miljardeja.

Robin Hood vero

Äänestä

"Ei ole omistajienkaan etu kupata koronakriisin takia vaikeuksiin joutunut yhtiö tyhjäksi."
Johan se on nähty moneen kertaan, kun johtaja vie firman vaikeuksiin, hän saa lähtiäislahjaksi kultaisen kädenpuristuksen ja kaverit ovat jo etsineet uuden hyväpalkkioisen pomonpaikan. Miksei muka tällaiset omaa etuaan ajaisi, kun itselle käy aina hyvin kävi firmalle miten kävi?

Äänestä

Ttänä vuonna ei taida kovin kummallisia tuloksia syntyä josta voisi maksaa osinkoa ensivuonna koronan vuoksi, jos valtio joutuu tukemaan yritystä silloin ei saa osinkoa eikä rojaltteja johdolle maksaa, rahoitustuki pitäisi sitoa ettei osinkoa ja johdon boonuksia makseta ,jos maksetaan vastaava määrä maksetaan heti valtiolle takaisin.

Äänestä

Jotaja on aina palkkansa ansainnut. AINA.

Erityisesti vaikeina aikoina.

Äänestä

Jokainen tietää kuka kirjoituksen kirjoitti Ilta Sanomien toimituksesta.

Äänestä

Ei tuo nyt ihan täysin puppua ole. Tuo on ikävä tosiasia talouden toimintaperiaatteista. Jos ei halua kieltää yksityisomistusta niin noin se menee. Itse asiassa yritys maksaa aika paljon veroja valtiolle ja/tai kunnille jo ennen kuin omistaja nostaa yrityksestä tuloa itselleen.

Jotenkin tuota järjestelmää voisi korjata kuitenkin. Esim. niin, että pääomatulo on huomattavasti matalampi silloin, kun yrityksen omistajat ovat itse henkilökohtaisesti taloudellisess vastuussa yrityksen veloista. Esim. pörssiyhtiöissä osakkeen omistajat eivät ole henkilökohtaisesti vastuussa yrityksen veloista, joten heille konkurssin aiheuttama riski on huomattavasti pienempi. Siksi heillä pitäisi olla pääomatuloille korkeampi verotus kuin niille, joiden ovelle ulosottomies tulee koputtelemaan, jos yritys ei saa lainoja maksettua.

Äänestä

Tuo pääkirjoitus ei tullut ihmisen sormista vaan sian sorkista. Epäilen Timo nöf-nöf Haapalaa.

Äänestä
  • Vihreiden psykoosiketju taas vauhdissa kirjoittelemassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000006459484.html

Uskomatonta. Oikeistolaista. Paskaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu