Suomen hallituspuolueiden puheenjohtajat ovat koulutettuja, kieli- ja esiintymistaitoisia nuoria naisia. He ovat Korona-kriisin hoidossa onnistuneet loistavasti. Pääministeri Sanna Marin on noussut varteenotettavaksi ja esimerkilliseksi vastuunkantajaksi. Voisi hyvinkin sanoa, että hänessä on valtiomiesainesta, sellaista, jota Suomen kansa tällä hetkellä tarvitsee.
Mitä kirkko voisi tästä oppia? Kirkko voisi samalla tavalla tuoda vastuunkatajiksi enemmän ja monipuolisemmin koulutettuja ja osaavia naisia. Ortodoksisen kirkon tulisi sallia ensimmäisenä toimenpiteenä piispojen avioliitot. Samalla kirkko voisi pikku hiljaa hyväksyä naiset papeiksi. Siihen ei ole mitään teologista estettä.
Tällä hetkellä valitettavan monet nuoret ja maahanmuuttajataustaiset papit tutkivat enemmän työehtosopimuksia kuin kirkon oppia. Työmoraali ja ammattiosaaminen ovat heikolla tasolla. Papistossa, piispoissa ja kanttoreissa on täysin sopimattomia henkilöitä tehtäviin, joita he hoitavat.
Naisten mukaantulo puhdistaisi kirkon ilmapiiriä ja toisi tervettä maalaisjärkeä arkitodellisuuteen. Samalla nämä kirkon fundamentalistit, joita on kirkkoon liittyneissä valitettavan paljon, joutuisivat etsimään joko uuden hengellisen kodin tai muuttamaan arvomaailmaansa terveempään suuntaan.
Vielä yhtenä Koronan jälkeisenä muutoksena voisi jatkossa ehtoolliskäytännössä palata vanhaan tapaan. Käydään vain kerran vuodessa ripillä ja samalla ehtoollisella. Se on jokaiselle aivan riittävästi.
Koronan opetus
5
129
Vastaukset 5
- Anonyymi
Saanko kysyä, että oletko itse ortodoksi?
- Anonyymi
Kopio somesta:
Salaliittoteoriat koronaviruksen alkuperästä leviävät villinä. TV7:n ohjelmassa Rakkauden kosketus 2.4.2020 jakso 105 Aulikki Hartikainen-Piiponen antoi uskomattoman selityksen koronaviruksen alkuperään. Sen voi katsoa tämän linkin kohdasta 14 min. 45 sek. eteenpäin: https://www.tv7.fi/vod/player/71484/
Aulikki Hartikainen-Piipponen väittää, ettei koronavirus ole lähtenyt liikkeelle eläimistä, vaan se on Bill Gatesin rahoittaman koronavirustutkuksen salajuoni, jossa yritetään rekisteröidä ihmiset ja asentaa rokotteen avulla ihmisen sisälle mikrosiru, joka Hartikainen-Piipposen mukaan on pedon merkki. Mikrosirun avulla voitaisiin myös kontrolloida ihmisen mieltä ulkopuolelta, jolloin kiltistä ihmisestä tulee nappia painamalla ihmispeto.
Alan tutkijat ovat voineet kumota tämän salaliittoteorian ja todistaa, että koronavirus on lähenyt liikkeelle eläimistä: https://yle.fi/uutiset/3-11276930
Aulikki Hartikainen-Piipposen selitys asiasta on järkyttävää eksytystä ja valemediaa. Bill Gatesin rahoittamalla rokotetutkimuksella ei sellaista juonta, että ihmiset samalla saataisiin sirutettua pedon merkillä. Gatesin hankkeen tarkoitus on tuottaa yksi uusi hyödyllinen rokote koronavirusta vastaan eikä mitään muutta.
Pedon merkki on ihan eri asia, mikä liittyy Antikristuksen palvontaan. Pedon merkissä on pedon nimi tai sen nimen luku 666, kuten Ilmestyskirjan luvut 13 ja 14 kertovat. Pedon merkki asennetaan joko oikeaan käteen tai otsaan. Rokotuksia ei tehdä otsaan vaan monet rokotteet annetaan pakaralihakseen, joten sellainen rokote ei voi olla pedon merkki.
Petri Paavolan ja Aulikki Hartikainen-Piipposen salaliittoteoriat ovat vaarallista kansan pelottelua, minkä tarkoitus on aiheuttaa kansassa levottomuutta ja haluttomuutta ottaa koronavirukseen mahdollisesti kehitettävä rokote. Tällä hetkellä ei ole mitään sellaista tietoa, että kulkutauteja vastaan annettavissa rokotusohjelmissa olisi Ilmestyskirjan mainitsemat tunnusmerkit pedon merkistä.- Anonyymi
Kysymys kuului siis "Saanko kysyä, että oletko itse ortodoksi?"
Tälle palstalle on eksynyt näköjään joku väittelijä, joka ei ymmärrä että tällä palstalla keskustellaan ortododoksiseen kuuluvia asioita.
Voisitkohan kunnioittaa sen verran palstan ortodokseja, että et tulisi paastoaikana selvittelemään ihan muuta.
Suomi24 :ssä on oma linkki salaliittoteorioille.
On myös muita yhteisöjä joita sinun esittämäsi aiheet kiinnostavat.
Tämä ei ole TV7: kanava!
Mene sinne ja keskustele siellä.
Anna tämän palstan olla rauhassa, tämä EI OLE VÄITTELYPALSTA.
Kiitos! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysymys kuului siis "Saanko kysyä, että oletko itse ortodoksi?"
Tälle palstalle on eksynyt näköjään joku väittelijä, joka ei ymmärrä että tällä palstalla keskustellaan ortododoksiseen kuuluvia asioita.
Voisitkohan kunnioittaa sen verran palstan ortodokseja, että et tulisi paastoaikana selvittelemään ihan muuta.
Suomi24 :ssä on oma linkki salaliittoteorioille.
On myös muita yhteisöjä joita sinun esittämäsi aiheet kiinnostavat.
Tämä ei ole TV7: kanava!
Mene sinne ja keskustele siellä.
Anna tämän palstan olla rauhassa, tämä EI OLE VÄITTELYPALSTA.
Kiitos!Politiikkaan ei viitsi edes osallistua, syy tiedossa.
Kiitos. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Politiikkaan ei viitsi edes osallistua, syy tiedossa.
Kiitos.Elä osallistu, voit kuitenkin vastata kysymykseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081275
- 45891
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50716- 70656
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123632- 67606
- 53587
- 55535
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93463Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 34437
- 51435
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?113434Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?19430- 49427
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e82417- 52403
- 42390
Veikkauksen asiamiehen provikat?
Minkä verran peliautomaatin pitäjä saa peliautomaatin tuotosta?28379