Valmistuukohan Olkiluoto 3 enää ajallaan

Kun tuli koronahässäkkä entisten vaikeuksien lisäksi? Nyt kun koskaan pitäisi saada sähköä, jolla saadaan viruksia tappavat ionisaattorit toimimaan.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei valmistu. Olkiluodon nettisivuilla on uutinen että reaktorin 3 valmistuminen siirtyy 9 kuukautta ilmoitetusta ja sähköntuotanto alkaa aikaisintaan kesällä 2022. Tämä tieto ei jostain syystä ole ylittänyt enää edes valtamedian uutiskynnystä.

Äänestä

Jos olisi valmistunut 2009 niin silloin olisi ollut ajallaan. Siis on myöhässä.

Äänestä
  • Mahtaa olla kasvanut hämiksen verkkoja...ja teräspainekammiot vähä korrodoituneet..

    Äänestä

On sentään onni kun on vakuudet niihin Kokoomuksen Kataisen Kreikkaan antamiin lainoihin.

Äänestä

Valmistuu, jos fransmannit tulevat Olkiluotoon koronaa pakoon. Ei kai niillä parempaakaan bisnestä ole.

Äänestä

Sielläkin on varmasti huippuosaajia hommissa?

Äänestä

Ydinvoimala on turvallinen paikka. Kilometrin säteellä kuolevat kaikki virukset.

Äänestä

Sellainen vaara on olemassa. https://yle.fi/uutiset/3-11299321

"Voimalaa rakennuttava Teollisuuden Voima kertoo, että polttoainetta ei asenneta reaktoriin laitostoimittaja Areva-Siemensin aiemmin ilmoittamassa aikataulussa kesäkuussa. Areva-Siemens on luvannut päivittää aikataulua, kun koronaviruspandemian etenemisestä ja vaikutuksista saadaan lisää tietoa."

1Äänestä

TVO:n laitostoimittajalta saaman tiedon mukaan polttoainetta ei asenneta reaktoriin laitostoimittajan aiemmin ilmoittaman aikataulun mukaisesti kesäkuussa 2020 ja on mahdollista, että myös säännöllisen sähköntuotannon aloittaminen siirtyy vastaavasti. Areva–Siemens-konsortio päivittää OL3 EPR -laitosyksikön projektiaikataulua, kun tieto koronaviruspandemian etenemisestä ja vaikutuksista selviää.

https://www.tvo.fi/ajankohtaista/tiedotteetporssitiedotteet/2020/tvojattiol3epr-laitosyksikonpolttoaineenlatauslupahakemuksen.html

Äänestä

Antaa olla koko olkiluoto 3 voimalan, se edustaa jo vanhentunutta teknologiaa ja pitäisi jo tehdä määräaikais ym huollot. samantekevää aloittaa jo suoraan laitoksen purkaminen ja rakennetaan siihen tilalle uusi modernimpi ydinvoimala.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun tuli koronahässäkkä entisten vaikeuksien lisäksi? Nyt kun koskaan pitäisi saada sähköä, jolla saadaan viruksia tappavat ionisaattorit toimimaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu