Pääosin se hesalaisten vähäinen työ on aina ollut toistensa palvelemista. Työn tekemisen halvekseminen ja sen välttely on monelle ideologista tai jopa kokonaisen suvun ominaisuus. Nyt karanteeniaikana tuo palvelutyön tekeminen loppunut tai loppumassa. Kielletty on moni asia. Kukaan ei kulje, käy kuppilassa, syö ravintolassa, tapa aikaa, maleksi toreilla ja kuluta saamiaan yhteiskunnan tukeja/avustuksia rihkamakauppoihin. Tuottavaa työtähän ei siellä pahemmin ole ollut. Nyt maakunnista roudataan ruokaa ja tarvikkeita näille eristykseen laitetuille. Mitä hyötyä on ja mihin Suomi tarvitsee pääkaupunkiseutua?
Helsingissä työttömyyttä
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nyt ollaan asian ytimessä
Niin ollaan. Totuus ei pala tulessakaan.
Moni suomalainen on muuttanut maalta Hesaan työn perässä. Jos työt loppuu Hesassa niin moni palaa mielellään takaisin maalle.
Maalla on mukavaa. Aina ei kuitenkaan ole mahdollisuutta valita sitä mukavinta vaihtoehtoa.
Suomi ja maaseutu ei tarvitse Helsinkiä mihinkään. Helsinki tarvitsee ja ei pärjää mitenkään ilman maaseutua ja sieltä saamiaan varoja.
Laivojen ahtaajat taitavat olla niitä harvoja tuottavan työn tekijöitä