Ateistit ovat tunnetusti erittäin lahjakkaita verbaalisesti. Monet kirjailijat ja etenkin tieteiskirjailijat (science fiction) ovat taitavia sanaseppiä, mutta eivät uskontoja ja uskovia kritisoivat tiedemiehet kauaksi heistä jää. Ajattele vaikka Esko Valtaojaa tai Kari Enqvistiä! Mahtavia populaarikirjallisuuden edustajia ja best sellerien tuottajia!
USAssa genren parhaita edustajia on Bart D Ehrman, joka on saanut monet luopumaan uskostaan asiapitoisilla kansan tajuntaan purevilla raapustuksillaan.
"Jos tonttuja on olemassa, niin sitten on jumaliakin!" :)
Verbaali lahjakkuus on ateistien ilo!
8
103
Vastaukset 8
”On vain vähän asioita, jotka ovat vaarallisempia kuin synnynnäinen uskonnollinen varmuus.” (Bart D Ehrman)
- Anonyymi
G5G kirjoitti:
Ja tämä pätee myös ateismiin, sillä ateismi perustuu uskoon - ei tietoon!
Vain osittain. Ateismi on sitä ettei usko uskovaisten paapatuksia jumalistaan. Tämä uskomattomuus taas perustuu varmaan tietoon siitä että jumaluskovat valehtelevat jumalistaan.
- Anonyymi
Kuka debiili sen raamatun kirjoitti.
- Anonyymi
Kuten sanoin, G4G käyttäytyy kuin robotti. Ei mitään luovuutta näissä hänen jutuissa enää. Pelkkää saman toistoa kaksi vuotta ja samat valheet joita hän hokee. Hän palvoo Valhetta ja siksi tekee olkiukkoja koska tietää että hän ei ikinä pärjäisi rehellisessä väittelyssä.
- Anonyymi
Konemainen toisto on G4G:n ominaisuus. Ehkä hän on ollut luova joskus, mutta ei enää, aina toistaa samat jutut siksi jää valheistaan aina kiinni.
- Anonyymi
> Ateistit ovat tunnetusti erittäin lahjakkaita verbaalisesti.
Valitettavasti yhtään todistetta asialle ei ole nähtävissä.- Anonyymi
> Valitettavasti yhtään todistetta asialle ei ole nähtävissä.
Jumalasta siis
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 981274
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1031029- 61877
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k38850Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi54842- 3798
Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.127794- 62641
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant46569Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa33536