Verbaali lahjakkuus on ateistien ilo!

Anonyymi

Ateistit ovat tunnetusti erittäin lahjakkaita verbaalisesti. Monet kirjailijat ja etenkin tieteiskirjailijat (science fiction) ovat taitavia sanaseppiä, mutta eivät uskontoja ja uskovia kritisoivat tiedemiehet kauaksi heistä jää. Ajattele vaikka Esko Valtaojaa tai Kari Enqvistiä! Mahtavia populaarikirjallisuuden edustajia ja best sellerien tuottajia!

USAssa genren parhaita edustajia on Bart D Ehrman, joka on saanut monet luopumaan uskostaan asiapitoisilla kansan tajuntaan purevilla raapustuksillaan.

"Jos tonttuja on olemassa, niin sitten on jumaliakin!" :)

8

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ”On vain vähän asioita, jotka ovat vaarallisempia kuin synnynnäinen uskonnollinen varmuus.” (Bart D Ehrman)

      • Ja tämä pätee myös ateismiin, sillä ateismi perustuu uskoon - ei tietoon!


      • Anonyymi
        G5G kirjoitti:

        Ja tämä pätee myös ateismiin, sillä ateismi perustuu uskoon - ei tietoon!

        Vain osittain. Ateismi on sitä ettei usko uskovaisten paapatuksia jumalistaan. Tämä uskomattomuus taas perustuu varmaan tietoon siitä että jumaluskovat valehtelevat jumalistaan.


    • Anonyymi

      Kuka debiili sen raamatun kirjoitti.

    • Anonyymi

      Kuten sanoin, G4G käyttäytyy kuin robotti. Ei mitään luovuutta näissä hänen jutuissa enää. Pelkkää saman toistoa kaksi vuotta ja samat valheet joita hän hokee. Hän palvoo Valhetta ja siksi tekee olkiukkoja koska tietää että hän ei ikinä pärjäisi rehellisessä väittelyssä.

    • Anonyymi

      Konemainen toisto on G4G:n ominaisuus. Ehkä hän on ollut luova joskus, mutta ei enää, aina toistaa samat jutut siksi jää valheistaan aina kiinni.

    • Anonyymi

      > Ateistit ovat tunnetusti erittäin lahjakkaita verbaalisesti.

      Valitettavasti yhtään todistetta asialle ei ole nähtävissä.

      • Anonyymi

        > Valitettavasti yhtään todistetta asialle ei ole nähtävissä.

        Jumalasta siis


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11208
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1685
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1275
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1096
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe