Sivistynyt maailma loppui 2019 vuoden loppuun. Tämä mitä nyt tapahtuu, on uuden arjen alku. Muutoksia, kaaosta ja äkkinäisiä rytminmuutoksia koko maailmalle, niitä on tarjolla seuraavat 30 vuotta. SARS-CoV-2 on vasta alkua.
Miten sinun arkesi sujuu? Asennoidu siihen, että paluuta entiseen "köllöttely-yhteiskuntaan" ei ole. Mitä aiot tehdä 5 vuoden päästä? Tai 5 vuotta on liian pitkä aika, koska muutokset ovat nopeita. Mitä aiot tehdä vuoden päästä? Ota miettiessäsi huomioon, että virus on suomessa seuraavat 5 vuotta ja rokote on nyt amerikkalaisten käsissä, hinta tulee olemaan n 500€ per rokotus.
Minä myön pari viikkoa sitten kiinteän omaisuuteni ja ostin Keskon osakkeita, ruokakauppa kun on ainoita varmoja asioita tulevaisuudessa, jokaisen on syötävä edelleen, olivatpa vallalla kommunistit, natsit, jidahistit tai kuka tahansa.
Tämä uusi maailmanjärjestys on nyt alkanut muokkaamaan yhteiskuntaamme. Rahamiehet pärjäävät edelleen. Koska heitä ei voi voittaa, pitää liittoutua heidän kanssaan. Siksi perustin yrityksen, itse asiassa kaksi, toinen myy ja toinen kuljettaa. Siinä on minun tulevaisuuteni, niillä aion selvitä uudessa arjessa.
TÄMÄ ON UUSI ARKI
4
160
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän suomi24:n lukijat mitään tulevaisuutta suunnittele. Tyhjäntoimittajia ja yhteiskunnan elättejä. Meillä on työpaikalla ollut mm pari vuotta sääntö, että jos jollain työnhakijalla on esim suomi24.fi-sähköpostiosoite, häben työhakemusta ei edes avata vaan tuhotaan välittömästi.
- Anonyymi
Aika typerää on lähettä esim. nykyisen työnantajan sähköpostista työhakemus toiseen työpaikkaan?
Turha v1ttu1lla suomi24.fi sähköpostista, siitä pääsee helposti eroon vaikka periaatteessa se osoite vielä toimii, posti menee mailbox.org:lle.
Tuhosin oman sähköpostitilini, kun olin ensin siirtynyt mailbox.org käyttäjäksi.
Vanha posti on tallessa mailbox.org:ssa.
Sinne voi perustaa alias-tilin (tai useammankin).
Sitten aliaksen pystyy vaihtamaan pääsähköpostitiliksi. Vanha suomi24-sp-osoite muuttuu aliakseksi. Sitten tuhotaan alias. Jopa loppui roskapostin tulemiset!
Gmail on junttien ja avuttomien sähköposti.
Mailbox.org on maksullinen, 1€/kk. Sähköpostitilaa on 2 Gb. Jonkilainen lähinnä demokoon (300 Mb) pilvipalvelukin siellä on, ja valikossa on nopeasti saatavana MS-Officen kaltaisia ohjelmia käytettäviksi selainkäyttöliitännällä. Pilvitilaa saa lisää jos ostaa kalliimman paketin. Eiköhän valokuville ja muillekin tiedostoille voi saada ilmaista pilvitilaa? Itse en ole erikoisemmin harrastanut noita tiedostopalveluita "pilvessä".
- Anonyymi
Kun köyhyys kasvaa niin alkaa kaaos missä ei millään ole mitään väliä.
Porvari voi sanoa ihan mitä vaan mutta silloin ei ole kuin viidakon lait voimassa. - Anonyymi
" Ota miettiessäsi huomioon, että virus on suomessa seuraavat 5 vuotta ja rokote on nyt amerikkalaisten käsissä, hinta tulee olemaan n 500€ per rokotus. "
Rokote ei ole amerikkalaisten käsissä. Rokotteen kehittämiseksi on käynnissä ainakin 70 projektia. Suomessakin pari.
Ikävä mahdollisuus on, että rokote, laumasuoja ja immuniteetti ovat vain optimistista haihattelua. Ihmisen koronaviruksia on 7. Neljä niistä aiheuttaa 10-30 % joka talvisista vilustumisista kuumeineen. (Suurimman osan aiheuttaa rhinovirukset).
Vilustumiseen ei ole immuniteettia. Ei SARSiin tai MERSiin. Influenssarokotteet ovat aina myöhässä, sillä virus mutatoituu liian nopeasti. Sama tämän sars-cov-2-viruksen kanssa. Jo tammikuussa 109 virusnäytettä sisälsi 149 pistemutaatiota. Nyt viruskannat on jaettu kolmeen pääryhmään. Alaryhmiä voi olla kymmeniä.
Mutta joo. Tämä kiertää maailmaa mahdollisesti vuoteen 2024 asti Harvardin virologien ennusteiden mukaan. Maailma ei palaa ennalleen ja tämä on uusi normi. Poliittisesti ja taloudellisesti tämä muuttaa maailmaa arvaamattomilla tavoilla, mutta jo nyt näyttää selvältä, että Kiinan kansainvälinen asema vahvistuu samalla kun USA vetäytyy kuoreensa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751461
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411039Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14660
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577