tunnen oloni niin ulkopuoliseksi uskovaisten keskellä..en tiiä mikä mahtaa olla vikana..ei minua oo tainnu koko Jumala huoliakaan,vaikka oon koittanu sille itteäni kaupata...
helluntaikokouksissa varsinkin oon ulkona kuin lumiukko...olen ollu uskossa lapsesta asti...mutta silti jään tässä porukassa kosketusta vaille..vaihdan puljua,koska en kuulu tänne..ei tää voi olla pitempään
mun koti - kiitos--ja hyvästi!!
helluntaikokouksissa varsinkin oon ulkona kuin lumiukko...olen ollu uskossa lapsesta asti...mutta silti jään tässä porukassa kosketusta vaille..vaihdan puljua,koska en kuulu tänne..ei tää voi olla pitempään
mun koti - kiitos--ja hyvästi!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
... nyt löytänyt Jumalan. Ei usko ole missään porukassa eikä kirkossa. Se on omassa sydämessä. Käyskentele vaikka luonnossa, sitä parempaa kirkkoa ei olekaan!
Aitoa uskoa saa helareitten, eritoten nuorten, keskeltä hakemalla hakea. Siellä klikkydytään niin tiiviisti omien ystävien piiriin, että miltei mahdotonta sinne on nk. ulkopuolisen päästä mukaan, ellet sitten omaa joitain ihmekykyjä, joitten varjolla pääset arvoon arvaamattomaan.
sinä oot lähteny?
Kun omistaa oikean rakkauden Kristukseen ,ei etsi omaansa ja vikoja seurakunnasta niin innokkaasti.
Et tule tässä ajassa löytämään täydellistä seurakuntaa.
Taas jos tahdot vajavaisia rakkaudessa tukea saat kyllä itsekin kokea tukea.
Rakkaus meitä yhdistää eikä puutteet.
Tämän ajan viiruksia ovat ylpeys ja oma hyvä.
Kellään ei tunnu olevan aikaa ja ilman korvausta ei tehtäs mitään.
Pyhää Henkeä odotetaan,vois myös odottaa talkoo henkeä.
Puhujia löytyy vaan ei julistajia,saatikka ruumiillisen työn tekijöitä heti kun siivoamaan pyydetään niin aikaa ei enää löydy.
Kullä jos esiintymään pyydetään nii alkaa kinttuihin vipinää löytyä.
Vaan tää kaikki kun rakkaudessa kestetään niin kyllä Herra saa ihmeitä aikaan.
SEURAKUNTA ON ELIN TÄRKEÄ JA RAAMATULLINEN.
Miksi piti taas syyllistää kun toinen purkaa pettymystään?
Viisas on hiljaa silloin, kun ei ymmärrä oikein vastata.
Ymmärrän, eikä sitä ole vain nuorten helluntalaisten keskuudessa vaan vanhojenkin.
Sisäpiiri pyörii ja sinne ei niin vain hyväksytä, jollei statukset ole riittävät.
Eronneita naisia syrjitään ja pidetään, ei toisen luokan kansalaisina vaan kolmannen.
Nuoret on niin kieroon kasvatettuja, ettei voi muuta kuin ihmetellä, miltä planeetalta?
Kaljaa juodaan salaa omissa pileissä, mutta seurakunnassa ollaan niin pyhää.
Vanhemmistoveljet sitten niin kehuu näitä pieniä yhteiskunnan helmiä.
Yököttää ja kaikki tämä kasvatus tulee niiltä helluntaivanhemmilta:Tekopyhyys.
viisas olis pitäny turpansa kiinni.
Onneksi minä en kuulu viisaisiin
ETTÄ KYLLÄ NE NUORET ON PIRULLISIA ONNEKSI EN KAIT OLE NUORI
Tuttua on tuo josta kirjoitit.Helluntaiseurakunnassa on vaikeaa päästä ns.sisäpiireihin mukaan.Siinä tuntee itsensä ulkopuoliseksi. Ainakin pienellä paikkakunnalla jos käy helluntaiseurakunnan tilaisuuksissa jossa kaikki tuntee toisensa ja joku muualta muuttanut tulee helluntaiseurakuntaan niin tuntee itsensä orvoksi.
Minä olen ratkaissut asian siten kun seurakunnassa tutustu ihmisiin helposti niin voi ainakin käydä kuuntelemassa Jumalan sanaa ja kaunis hengellinen musiikki jota saa kuunnella tilaisuuksissa,kun ei liikoja toivo niin ei sitten pety liikaa ihmisiin,vaan saan kuulla Jumalan sanaa ja saan uutta voimaa vaeltaa uskossa eteenpäin.
Mutta jos koet ettei helluntaiseurakunta ole sinun paikkasi ja tunnet itsesi siellä yksinäiseksi niin mene rohkeasti muihin seurakuntiin tutustumaan muihin uskoviin.
Jeesus on sinun kanssasi ja Hän johdattaa sinua.