Suomessa muka hyvä valmius eikä maskeja puutu?
https://www.nytimes.com/2020/04/05/world/europe/coronavirus-finland-masks.html
https://www.nytimes.com/2020/04/05/world/europe/coronavirus-finland-masks.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sanallakaan ei tietenkään vihjaistu NY-Timesin reporttereille, että oikeasti noista suojavarusteista on myös Suomessa huutava pula.
Sosisaliministeri Pekonen sanoi telkakrissa että "Lisää hengityssuiojaimia on jo tilattu Valtion Kauppakeskus Hanselin toimesta". Tietenkin niitä on tilattu, kun 180 muutakin maata ovat niitä tilanneet.
Mutta milloin suojaimia Suomeen oikeasti SAADAAN? Ihan yhtä pahassa jamassa Suomi itsekin on, vaikka oli ne Huoltovarmuuskeskuksen, osin pilaantuneet varastokamat meillä varastoissa.
NY Timesille ei sanottu puolta sanaa tästä asiasta. Kunhan kiilloteltiin naishallituksen (olemattomia) saavutuksia taas.