"Neljän suomalaisen tutkimustahon alustavat tutkimustulokset kertovat, että koronavirusta kantavat aerosolihiukkaset voivat säilyä ilmassa luultua pidempään. Tutkijoiden mukaan vilkkaiden julkisten sisätilojen välttäminen on tärkeää."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006465875.html
Samaan lopputulemaan on päädytty nyt jo niin monta kertaa ja monen eri tutkijaryhmän toimesta, että asia on syytä uskoa ja hyväksyä.
Mitä se tarkoittaa arjen kannalta? Kaupassa käyminenkään ilman hengityssuojainta ja suojalaseja ei ole turvallista - sitä se valitettavasti tarkoittaa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006465875.html
Samaan lopputulemaan on päädytty nyt jo niin monta kertaa ja monen eri tutkijaryhmän toimesta, että asia on syytä uskoa ja hyväksyä.
Mitä se tarkoittaa arjen kannalta? Kaupassa käyminenkään ilman hengityssuojainta ja suojalaseja ei ole turvallista - sitä se valitettavasti tarkoittaa.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Jos virus on ilmassa aerosolina, se tulee normaalin hengityssuojaimen läpi.
Epänormaalit suojaimet käyttöön. 🙄
Mutta ei 100-prosenttisesti, jolloin altistus vähenee. Ei ole todistettu mutta on todennäköistä että altistuksen määrä vaikuttaa sekä sairastumisen todennäköisyyteen että taudin vakavuuteen.
Voi, voi, sitä aerosolia ei ole ilmassa jos kaikilla on ne maskit kasvoilla, se maski estää sairastuneiden puheen, yskäisyjen ja aivastusten aerosolien pääsyn ilmaan aivan kuin nenäliina tai hiha. Näin ilmassa ei ole taudinaiheuttajia eikä niitä pääse ilmasta laskeutumaan myöskään pinnoille tai menemään terveiden maskien läpi. Ne jää maskiin ja kun maskin pesee 90 asteessa niin ne häviää. Useita maskeja kun vaihtelee niin ei tarvitse edes pestä ja kuivata päivittäin, laittaa vain pesuaineveteen likoamaan ja ottaa uuden käyttöön.
Suojamaskin ei siis tarvitse suojata ilmassa olevilta aerosolipisaroilta kun se estää niiden pisaroiden pääsyn ilmaan ja sitä kautta pinnoille.
Suojamaskit, desinfiointiainepumppupullot sekä saippua ja vesi, siinä koronaepidemian tuho!
Miten muuten kukaan uskaltaa ostaa ruokaa jonka joku toinen on valmistanut, sillä kokillahan voi olla oireeton korona ja ruoka saattaa olla korona-saastunut?
Niin. Tätä samaa olen itsekin sanonut.
Miten newyorkilaisessa eläintarhassa tiikeri sai koronatartunnan? Tartunta lienee peräisin hoitajalta. En usko että hoitaja on ollut lähelläkään tiikeriä, mutta on tuonut sille ruokaa.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/02c0e2f0-8903-4a83-a3b3-7d513f1d387a
Joo, et ei aivan ylenmääräisesti velkaa pidä ryhtyä tekemään koronan vuoksi. Meinaan vaan se rahan voima nääs, se semmonen et laittaa veret kiertämään.
Tarkoittaa tätä:
Älä vietä aikaasi julkisissa liikennevälineissä, kaupoissa tai missään julkisissa sisätiloissa yhtään hetkeä pidempään kuin on pakko. Kun käyt tuollaisissa tiloissa niin käytä hengityssuojaimia sillä pienikin apu voi estää juuri sinun sairastumisesi.
Jos on vain heppoinen hengityssuoja, se ei riitä, virusta voi päätyä silmiin ja sen voi saada tavaroista, joita kantanut kotiin, hiuksista, vaatteista.
Pitää olla suojalasit ja mahdollisimman tiivis hengityssuoja. Tavanomaisilla materiaaleilla varmaan täytyisi olla mielellään sellainen, joka jo haittaa hengittämistä jonkin verran, jotta se suodattaisi pois mahdollisimman paljon viruksia. Hattu tai mieluummin huppu pitäisi olla päässä, ja kaupassa päällä olleet ulkovaatteet pitää kotona poissa kosketuksista muiden esineiden kanssa. Suihku kaupasta tultaessa hyvä ajatus.
Jos pakastaa leipätuotteet, leikkeleet ym, poistaako se viruksen? Entä valmisruoan kuumentaminen mikrossa?
pakastaminen ei tapa virusta.
Koronavirus nauttii pakkasesta.
Kylmätavara on vähän ongelma kun jääkaapissa ja pakkasessa virus säilyy pidempään tartuntakykyisenä. Lämmintavaran voi antaa "jäähtyä" huoneessa niin että virukset kuolee.
Jos on pakko heti käyttää niin pyyhkii purkkien pinnan pesuaineella.
Sen verta sitkee sissi tuo korona et ties vaikka lennelyt ilmojen mukana suoraan kiinasta tänne onko meidän ilmahiukkasten tutkia tätä selvittäneet jospa sitä leijailee tuollakaupungin yllä pilvissä.
Siksi koronan leviäminen on paljon hitaampaa maissa joissa kaikki käyttävät kasvomaskeja liikkuessaan julkisilla paikoilla.
Niinpä. Jos perheessä on ompelukone niin nyt on aika kaivaa se esille. Maskien ohjeita on netissä...
Voiko kangasmaskin steriloida mikrossa?
On ollut tiedossa aina koska kiinassa levisi niin nopeasti. Millään muulla tavalla ei voi levitä toisiin niin helposti, kaupunkien rakennusten tuulikaapeista, metroissa, lukuisissa tiloissa. Yksi yskäisee ja pilvi leviää kauas
En ymmärrä, mitä ihmeen tutkimista tuossakin on. Minusta on täysin selvää, että hengityksen mukana leviävät näkymättömät ötäkätkin, kun savu ja pierukin haisevat koko kämpässä siinä missä ruokakin.
THL:n arvion mukaan influenssakaudella 2017–2018 influenssan aiheuttama ylikuolleisuus olisi ollut n. 1 000 henkeä.
Suomessa kausivirus tappoi siis virallisesti n.1000 ihmistä v 2018 . Nyt uusi virus on tappanut vain n 25 vaikka on monen asiantuntijan mukaan liikkunut jo yli 6 kk.
Koronahysteria tulee tappamaan enemmän ihmisiä kuin korona.
Mutta:
Geneettinen materiaali koronassa on sama kuin exosomissa.
Koronatartunnat tutkitaan geneettisen materiaalin testeillä.
Exosomia luullaan koronaksi.
Lyhyesti:
• Ensimmäiset korona-viruksen epäillyt tartunnat havaittiin Wuhanissa, Kiinassa Wuhan on ensimmäinen laajan mittakaavan 5G-verkkoa hyödyntävä älykaupunki.
• Havaintojen perusteella selvitettiin sairastumisten syytä, sillä oireet olivat influenssalle tyypillisiä (yleiset oireet, vakavammat oireet, harvinaiset todella vakatat oireet)
• Suoritettiin tartuntatestejä, joissa tutkittiin exosomin tapaista virusta, jolle annettiin nimitys Covid-19 korona-virus.
• Covid-19 on annetuilta määritelmiltään täysin vastaava exosomin määritelmän kanssa.
◦ Geneettinen sekvenssi eli geneettinen koodi on vastaava kuin exosomin.
▪ Covid-19 geneettisen koodin lähteet: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
▪ Exosomin geneettinen koodi ja tutkimuksia exosomin toiminnasta immunijärjestelmässä: 8, 9, 10, 11, 12
◦ Exosomin ja Covid-19:n geneettisten koodien määritelmät ovat vastaavanlaiset.
◦ Exosomin rooli: kehossamme muodostuu exosomeja stressin tai myrkytyksen oireena
• Myrkytyksen syitä ja kehoamme rasittavia tekijöitä: myrkytys vieraasta aineesta, allergiat & allergisoivat tekijät, huumeet, alkoholi, sähkömagneettinen säteily, lääkeaineet, röntgensäteily, stressi.
◦ Myrkytyksen myötä keho pyrkii puhdistamaan itsensä, joten oksennus, ripuli, huonovointisuus, nuha, yskä, lisääntynyt virtsauksen tarve ovat kaikki kehon luonnollisia tapoja pyrkiä poistamaan myrkytystila.
• Onko exosomin olemassa oleminen sekoitettu Covid-19 korona-virukseen?
• Kaikilla ei muodostu exosomeja, sillä toiset ovat terveitä ja toiset sairaita. Myrkyttävien tekijöiden lisäksi myös syöpä voi laukaista kehon tuottamaan exosomeja. Eri sairauksien myötä kehoon voi muodostua exosomeja.
• Kiina ensimmäisenä maana teki päätöksen Covid-19:n määritelmästä.
◦ Kiina ei kunnioita ihmisoikeuksia. Hong Kongin mielenosoituksen purettiin, syynä korona-virus.
5G ei aiheuta Corona-virusta, mutta voi johtaa myrkytysoireisiin.
◦ 5G myrkyttää ihosoluja, joten myrkytys voi levitä ihosta koko kehoomme, mikäli altistus on tarpeeksi pitkäaikainen tai intensiivinen.
◦ Sähkömagneettinen säteily on sitä haitallisempaa, mitä enemmän henkilöllä on kertynyt raskametalleja kehoonsa.
◦ 4G taajuusalue on alle 6 GHz
◦ 5G taajuusalue 30 – 300 GHz
◦ USA:n armeijan kehittämä ei-tappava ase käyttää taajuusaluetta 95 GHz
• 5G edesauttaa mahdollisen myrkytyksen myötä exosomien muodostumista kehossa, jotka virheellisesti sekoitetaan koronavirukseen.
Lähteet tuolta:
airtext.xyz/blog/uusiaika.id.blockstack/koronavirus-syy-loytyi
Syy koronaan on virallisestikkin epäselvä, mutta siihen liittyvi:
• Suoritettiin tartuntatestejä, joissa tutkittiin exosomin tapaista virusta, jolle annettiin nimitys Covid-19 korona-virus.
• Covid-19 on annetuilta määritelmiltään täysin vastaava exosomin määritelmän kanssa.
◦ Geneettinen sekvenssi eli geneettinen koodi on vastaava kuin exosomin.
▪ Covid-19 geneettisen koodin lähteet & lisätiedot: airtext.xyz/blog/uusiaika.id.blockstack/koronavirus-syy-loytyi
Opiskelu kannattaa aina.
Tuollainen tarkoittaisi ilmateitse tartuntaa.
Sepä olisikin terveydenhoitoalalla aika pommi jos palattaisiin takaisin ilmaeristykseen, sehän oli alkuun mutta sitten kevennettiin pisaratartuntaan. Meillä ei olisi kaiketi kovin hyvin keinoja suojautua hoitoalalla tätä vastaan koska ei ole ffp3 hengityssuojia kuin äärimäiseen tarpeeseen vain.
Julkisissa tiloissa on sikana matuja niille ei mene jakeluun mikään.
Vapaa liikkuvuus tappaa.
Hengityssuojain maskia pitää kastaa sumuttamalla fairiliuokseen niin koronavirus liukenee
Tärkeää muistaa, että kasvosuoja on tarpeeton, ehkä jopa haitallinen ja ettei alle 15 kontakti sairaan kanssa aiheuta tartuntaa. Lähde: THL.
THL perustaakin kaiken tiedon omaan korkeaan tutkimukseen /osaamiseen ympäri maailmaa.