Ahdistun liian usein

Anonyymi

Onko kellään muulla tällaista? Heräsin hyvin levänneenä tänä aamuna. Laitoin aamupalan ja kaikki ok. Ahdistus alkoi pienesti. Suunnittelin lenkille lähtöä. Ahdistus alkoi suuresti. Ei kiinnostakaan lähteä lenkille, kävelin ihan riittävästi jo eilen. Istun toista tuntia sohvalla.

Yritin etsiä somesta jotain, mikä saisi nauramaan. Ei löydy. Kohta alan tekemään jotain, jotta saisin olotilan, joka lähentelee jo lamaannusta menemään ohi, tai ainakin lievennettyä sitä. Ehkä tämä kirjoittaminen jo auttaa hiukan. Ja selvennys: en halua soittaa, enkä puhua asiasta kenenkään kanssa. Kokemus on siitä, että se ei auta, ahdistaa vaan lisää.

Joskus tuntuu siltä, että en ole yhteydessä mihinkään, enkä kehenkään. Todella yksinäinen olotila. Nyt olotila on aika maksimissa. Olen kyllä sosiaalinenkin ja kaipaan enemmän kuin mitään, yhteyttä johonkin. Minulla on diagnoosinakin a-sosiaalinen persoona, vaikka tuskin sitä ihmiset niin näkee. Kävin vielä vähän aikaa sitten päivätoiminnassa, se auttoi pitämään pahaa oloa loitolla ja saamaan hetkittäin olon, että kuulun johonkin. Se oli toisaalta helppoa, kun sai olla kuten halusi siellä, ihmissuhteita sopivasti, pikku puuhastelua myös.

Yksinäisyys on ollut "kaverini" aina, tunnen toisinaan ihmisten seurassa olevani enemmän yksin kuin missään. Mutta kyllä tämä eristys rassaa, olen voinut luovia tuolla ihmisten parissa välillä oman sosiaalisuuteni ehdoilla. En koe olevani ihmisvihaaja, rasitun vain seurasta. Kun joku soittaa minulle, on hetken aikaa ihan kiva lörpötellä. Mutta aika äkkiä alkaa ahdistamaan ja mietinkin, miten saan lopetettua nätisti puhelun.

Hetkittäin olen tuntenut yhteyden joidenkin ihmisten kanssa ja se on tuntunut mielettömän hyvältä. Mutta todellista, syvää yhteyttä, joka jatkuisi pidempään, en koe juuri koskaan. Tuntuu lisäksi siltä, että ihmiset luovat hyvin pintapuolisesti käsityksen siitä millainen olen. Sen seurauksena alan tahtomattani toteuttamaan tuota roolia, jonka he minulle tavallaan antavat. Haluaisin ehkä tavata ihmisen, jolla on riittävästi samankaltaista herkkyyttä ja elämänkokemusta, sekä kiinnostusta ja kärsivällisyyttä johonkin syvempään yhteyteen.

2

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahdistus iskee kun herää, vie voimat täysin. Kaikki vaan kasaantuu, kiitos ällö ihmisten.

      Itse en sitä olisi halunnut, paha on olemassa sen oppii teologiasta.

      Minne käy ilmassa tuulen tie...kerrotko sen.

    • Anonyymi

      Minullakin on vähän vastaavia tuntemuksia. Olisi kyllä kiva jutella ja koittaa auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3398
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1919
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1839
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1774
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1624
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      348
      1589
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1439
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1288
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1185
    10. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1182
    Aihe