Ahdistun liian usein

Anonyymi

Onko kellään muulla tällaista? Heräsin hyvin levänneenä tänä aamuna. Laitoin aamupalan ja kaikki ok. Ahdistus alkoi pienesti. Suunnittelin lenkille lähtöä. Ahdistus alkoi suuresti. Ei kiinnostakaan lähteä lenkille, kävelin ihan riittävästi jo eilen. Istun toista tuntia sohvalla.

Yritin etsiä somesta jotain, mikä saisi nauramaan. Ei löydy. Kohta alan tekemään jotain, jotta saisin olotilan, joka lähentelee jo lamaannusta menemään ohi, tai ainakin lievennettyä sitä. Ehkä tämä kirjoittaminen jo auttaa hiukan. Ja selvennys: en halua soittaa, enkä puhua asiasta kenenkään kanssa. Kokemus on siitä, että se ei auta, ahdistaa vaan lisää.

Joskus tuntuu siltä, että en ole yhteydessä mihinkään, enkä kehenkään. Todella yksinäinen olotila. Nyt olotila on aika maksimissa. Olen kyllä sosiaalinenkin ja kaipaan enemmän kuin mitään, yhteyttä johonkin. Minulla on diagnoosinakin a-sosiaalinen persoona, vaikka tuskin sitä ihmiset niin näkee. Kävin vielä vähän aikaa sitten päivätoiminnassa, se auttoi pitämään pahaa oloa loitolla ja saamaan hetkittäin olon, että kuulun johonkin. Se oli toisaalta helppoa, kun sai olla kuten halusi siellä, ihmissuhteita sopivasti, pikku puuhastelua myös.

Yksinäisyys on ollut "kaverini" aina, tunnen toisinaan ihmisten seurassa olevani enemmän yksin kuin missään. Mutta kyllä tämä eristys rassaa, olen voinut luovia tuolla ihmisten parissa välillä oman sosiaalisuuteni ehdoilla. En koe olevani ihmisvihaaja, rasitun vain seurasta. Kun joku soittaa minulle, on hetken aikaa ihan kiva lörpötellä. Mutta aika äkkiä alkaa ahdistamaan ja mietinkin, miten saan lopetettua nätisti puhelun.

Hetkittäin olen tuntenut yhteyden joidenkin ihmisten kanssa ja se on tuntunut mielettömän hyvältä. Mutta todellista, syvää yhteyttä, joka jatkuisi pidempään, en koe juuri koskaan. Tuntuu lisäksi siltä, että ihmiset luovat hyvin pintapuolisesti käsityksen siitä millainen olen. Sen seurauksena alan tahtomattani toteuttamaan tuota roolia, jonka he minulle tavallaan antavat. Haluaisin ehkä tavata ihmisen, jolla on riittävästi samankaltaista herkkyyttä ja elämänkokemusta, sekä kiinnostusta ja kärsivällisyyttä johonkin syvempään yhteyteen.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ahdistus iskee kun herää, vie voimat täysin. Kaikki vaan kasaantuu, kiitos ällö ihmisten.

      Itse en sitä olisi halunnut, paha on olemassa sen oppii teologiasta.

      Minne käy ilmassa tuulen tie...kerrotko sen.

    • Anonyymi

      Minullakin on vähän vastaavia tuntemuksia. Olisi kyllä kiva jutella ja koittaa auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      27
      1630
    2. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1147
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1130
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1097
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1019
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      960
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      942
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      114
      878
    10. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      877
    Aihe