Vanhainkodin kustannukset 85% eläkkeestä?

Joku sanoi että tämä 85% eläkkeestä pätee vain niihin joilla ei ole omaisuutta. Jos omaisuutta on, hinnat rustataan yläkanttiin. Kunta on vänkeämässä 89v isääni hoitokotiin ja omistaa metsää. Eläke 1100 kuussa. Jos metsä on myytävä vanhainkotiasumisen rahoittamiseksi niin tälläisenä aikana menisi tosi pilkkahintaan.
9208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se+85%+lasketaan+kaikista+tuloista.+Siis+jos+on+talletuksia,++niin+se+laskettaisiin+korkosummasta+se+85%,+ei+pääomasta.+Eli+rahaa+saa+olla,+mutta+siitä+tulevasta+tuotosta++joutuu+maksamaan.

Äänestä

Jos aloittaja haluaa isänsä metsän omistukseensa, niin voit ostaa sen joko halvalla tai kalliilla. Ongelmia voi vain tuoda se kuka on isäsi edunvalvoja. Jos se on esim. Maistraatti, niin myynti ei tule onnistumaan.

Äänestä
  • edunvalvonta tekee vuosittain maistraatille tilipääätöksen hoidettavansa asioista ja jos joku nyt viitsii maistraatissa sen enempiä perehtyä loppusilaukseen kun luottaa eduvalvojan tilinpäätökseen niin kun olet hyvää pataa eduvalvojan kanssa niin voit tehdä ihan kauppoja tosta vaan kunhan saat isäsi allekirjoituksen ja hyväksynnän , katos kun sillä isälläs kumminkin vaikka oliskin joku yleinen eduvalvonta itsemääräämisoikeuslaki puolellaan.

    Äänestä

Onko vielä vanhainkoteja jossain. Pääasiassa taitavat olla asumispalveluyksiköitä. Siihen kun itse ostetaan lääkkeet, vaatteet, hygieniatuotteet ja pyykkipalvelut niin saattaapi olla ettei eläke riitä.

Äänestä
  • Ei riitä. Koko eläke menee ja lisäksi pitää hankkia WC-paperit, shampoot, pesunesteet, omat vaatteet, perusvoiteet ja lääkkeet, jotka voivat olla kalliita, jos on esim. verenohennushoitoon muu kuin Marevan. Vaipat voi saada kunnalta, jos on todettu pidästyskyvyttömyyssairaus. Omat vuodevaatteet ja kalusteet, mattoja ei saa olla, TV ja radio, puhelin jos asukas pystyy käyttämään. Apuvälineet esim. Rolla pitää anoa kunnalta. Talosta saa sen huoneen ja WC, suihku, pieni keittiö, jossa ei hellaa, jääkaappi, ruokailu yhteistilassa ja hoivahoito, joka tarkoittaa asukkaan avustamista pesussa, ruokailussa, pukemisessa, lääkkeen jako jne. Tämän tasoista ei ole ehkä kaikissa hoivissa, mutta uusissa ehkä parempikin varustus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei riitä. Koko eläke menee ja lisäksi pitää hankkia WC-paperit, shampoot, pesunesteet, omat vaatteet, perusvoiteet ja lääkkeet, jotka voivat olla kalliita, jos on esim. verenohennushoitoon muu kuin Marevan. Vaipat voi saada kunnalta, jos on todettu pidästyskyvyttömyyssairaus. Omat vuodevaatteet ja kalusteet, mattoja ei saa olla, TV ja radio, puhelin jos asukas pystyy käyttämään. Apuvälineet esim. Rolla pitää anoa kunnalta. Talosta saa sen huoneen ja WC, suihku, pieni keittiö, jossa ei hellaa, jääkaappi, ruokailu yhteistilassa ja hoivahoito, joka tarkoittaa asukkaan avustamista pesussa, ruokailussa, pukemisessa, lääkkeen jako jne. Tämän tasoista ei ole ehkä kaikissa hoivissa, mutta uusissa ehkä parempikin varustus.

    Tuo pitää paikkansa.Minun läheiseni.jonka asioita hoidan ei voi ymmärtää,muistisairas vanhus kun on,että tilillä olevat säästöt hupenevat pikkuhiljaa,kun menot ylittää tulot.Meiilläpäin maksetaan pienen kaksion vuokra,ruoka,pyykinpesu,siivous,kylvetys,vaipat,ja hoitajien käynnit.Itse huolehditaan vaatetuksesta,wc-ja talouspaperit,shampoo,roskapussit,astianpesuaine.Apteekki laskun maksaa asiakas.

    Äänestä

Vanhat ei jouda kuolemaan kun omaisuus jää tänne. Perilliset vinkuu hoitomaksuista ja vanhuksen vessapaperin käytöstä kun perintö uhkaa huveta.

Äänestä
  • Pitkä ikä oli tavoitteena! Eiks vaan?

    Äänestä

Työkaverin isä Ruottissa vanhainkodissa , vei kunta eläkerahat , ei jäänyt ukolle edes lantteja nuuskaan :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joku sanoi että tämä 85% eläkkeestä pätee vain niihin joilla ei ole omaisuutta. Jos omaisuutta on, hinnat rustataan yläkanttiin. Kunta on vänkeämässä 89v isääni hoitokotiin ja omistaa metsää. Eläke 1100 kuussa. Jos metsä on myytävä vanhainkotiasumisen rahoittamiseksi niin tälläisenä aikana menisi tosi pilkkahintaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu