Ilmestyksen profetiassa kerrotaan nykyajasta, joka koskettaa syvästi tätäkin kirkkoa.
Lue Ilmestyksestä 16:12; 18:2, 9, 11; 17:15 ja vertaa lukemaasi Jeremian 50:38; 51:11, 30 ; Jesaja 13:17-19 ; 44:27 ; 45:1.
Kreikkalainen historioitsija Herodotos selittää, että Kyyros johti Eufratin vedet toisaalle ja "teki vanhan uoman ylikuljettavaksi sen kautta, että joki oli laskeutunut". Vihollissotilaat siis marssivat yöllä pitkin joenuomaa ja pääsivät kaupunkiin porteista, jotka oli huolettomasti jätetty auki.
Lue Ilmestyksestä 16:12; 18:2, 9, 11; 17:15 ja vertaa lukemaasi Jeremian 50:38; 51:11, 30 ; Jesaja 13:17-19 ; 44:27 ; 45:1.
Kreikkalainen historioitsija Herodotos selittää, että Kyyros johti Eufratin vedet toisaalle ja "teki vanhan uoman ylikuljettavaksi sen kautta, että joki oli laskeutunut". Vihollissotilaat siis marssivat yöllä pitkin joenuomaa ja pääsivät kaupunkiin porteista, jotka oli huolettomasti jätetty auki.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mainituissa Ilmestyskirjan kohdissa sanotaan:
>>Ja kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille.>> Ilm.16:12
>>Ja hän huusi voimallisella äänellä sanoen:"Kukistunut, kukistunut on suuri Babylon ja tullut riivaajain asuinpaikaksi ja kaikkien saastaisten henkien tyyssijaksi ja kaikkien saastaisten ja vihattavien lintujen tyyssijaksi". Ja maanpiirin kuninkaat, jotka hänen kanssansa ovat haureutta [uskonnollista haureutta] harjoittaneet ja hekumassa eläneet, itkevät ja parkuvat häntä, kun näkevät hänen palonsa.
Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun ei kukaan enää osta heidän tavaraansa.>>Ilm.18:2, 9, 11.
>>Ja hän sanoi minulle: "Vedet, jotka näit, tuolla, missä portto [uskonnollinen avionrikkoja] istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä.>> Ilm. 17:15
Kuulin, että kirkosta on viimevuonna eronnut peräti 40000 henkeä.
Viimevuosien 250000 ihmisen kirkosta eroaminen - vedet kuivuvat "Vedet, jotka näit, tuolla, missä portto [uskonnollinen avionrikkoja] istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä" - "Ja kuudes enkeli vuodatti maljansa suureen Eufrat-virtaan, ja sen vesi kuivui, että tie valmistuisi auringon noususta tuleville kuninkaille"
Voimme lukea yllä mainituista Jeremian ja Jesajan kirjoista, että, kun vedet olivat kuivuneet, antoi se tien Kyyrokselle ja hänen johtamilleen sotajoukoille vallata Babylonin ja madollisuuden tuhota sen vallan, vaikutusvallan ja ryöstää sen rikkaudet. Ja kuten tiedämme, Babylonin maailmanvaltaa ja loistoa ei enää ole.
Ilmestyskirjan profetian toteutumisen myötä nyt uskonnollisen avionrikkojan,suuren Babylonin, vedet (= sen kansat, väkijoukot, kansanheimot ja kielet) kuivuvat. Ihmiset "pakenevat" ulos kirkoista. Joten on odotettavissa, että kun vedet ovat kuivuneet määrättyyn määrään asti, on tie kuninkaille auki, suuri Babylon on valloitettavissa, ryöstettävissä ja poltettavissa. Miksi tuo valloitus, ryöstö ja polttaminen tapahtuu. Ilmestyskirjan profetia vastaa siihenkin. joten lue se Raamatustasi: Ilmestys 17: 15 -17.
Yllä mainitussa Ilmestyksessä lukee KR-38 mukaan seuraavasti:
>>ja hän sanoi minulle: "Vedet, jotka sinä näit, tuolla, missä portto istuu, ovat kansoja ja väkijoukkoja ja kansanheimoja ja kieliä.
Ja ne kymmenen sarvea (= kuninkaita vrt. Ilm. 17:12), jotka sinä näit, ja peto, ne vihaavat porttoa ja riisuvat hänet paljaaksi ja alastomaksi ja syövät hänen lihansa ja polttavat hänet tulessa.">>Ilmestys 17:15, 16
MIKSI ?
>>"Sillä Jumala on pannut heidän (kymmenen sarven) sydämeensä, että he täyttävät hänen (Jumalan) aivoituksensa, yksimielisesti, ja antavat kuninkuutensa pedolle, kunnes Jumalan sanat täyttyvät.">> Ilmestys 17:17
Ja uskonnollisen avionrikkojan, porttojärjestön loppu on raju! Voi lukea siitä Ilmestyksen profetiasta 17 ja 18 luvusta. Porton lopun rajuudesta voit lukea Ilmestys 18:21.
Ja hän huusi voimallisella äänellä sanoen:"Kukistunut, kukistunut on suuri Babylon ja tullut riivaajain asuinpaikaksi ja kaikkien saastaisten henkien tyyssijaksi ja kaikkien saastaisten ja vihattavien lintujen tyyssijaksi".
Kun vertaamme yllä olevaa kirjoitusta alla olevaan kirjoitukseen, ymmärrämme samankaltaisuudet:
Roomalaisille 1: 18 - 32, joka kuuluu seuraavasti:
18) Sillä Jumalan viha ilmestyy taivaasta kaikkea ihmisten jumalattomuutta ja vääryyttä vastaan, niiden, jotka pitävät totuutta vääryyden vallassa,
19)sentähden että se, mitä Jumlalasta voidaan tietää, on ilmeistä heidän keskuudessaan; sillä Jumala on sen heille ilmoittanut.
20) Sillä hänen näkymätön olemuksensa, hänen iankaikkinen voimansa ja jumaluutensa, ovat, kun niitä hänen teistansa tarkataan, maailman luomisesta asti nähtävissä, niin etteivät he voi millään itseänsä puolustaa,
21) koska he , vaikka ovat tunteneet Jumalan, eivät ole häntä Jumalana kunnioittaneet eivätkä kiittäneet, vaan ovat ajatuksiltansa turhistuneet, ja heidän ymmärtämätön sydämensä on pimentynyt.
22) Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet
23) ja ovat katoamattoman Jumalan kirkkauden muuttaneet katoavaisen ihmisen ja lintujen ja nelijalkaisten ja matelevaisten kuvan kaltaiseksi.
24) Sentähden Jumala on heidät, heidän sydämensä himoissa, hylännyt saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa,
25) nuo, jotka ovat vaihtaneet Jumalan totuuden valheeseen ja kunnioittaneet ja palvelleet luotua enemmän kuin Luojaa, joka on ylistetty iankaikkisesti, amen.
26) Sen tähden Jumala on hylännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
27) samoin miespuoletkin, luopuneet luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuoliset miespuolten kanssa, riettautta ja villintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
28) Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia.
29) he ovat täynnä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä;¨
30) ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia,
31) vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta;
32) jotka vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavathyväksymistä niille, jotka niitä tekeävät."
Luettuasi yllä olevat kirjoitukset, ymmärrät sen, miksi 'Jumala on asialla'. Joten pakene ajoissa !
Mikä on pappien kanta homouden harjoittamiseen? Torutteko saarnoissanne, vai annatteko hiljaisen hyväksymyksenne? Minkä esimerkin annatte muille omalla käytöksellänne, elämäntavallanne?
"26) Sen tähden Jumala on hylännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
27) samoin miespuoletkin, luopuneet luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuoliset miespuolten kanssa, riettautta ja villintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti"
32) jotka vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavathyväksymistä niille, jotka niitä tekeävät."
Aivan oksettaa, minä häivyn täältä
Tuo tekstisi laittaa ajattelemaan. Todellakin kirkkomme kuivuu. Monet Raamatunvastaiset opit ovat vallanneet sen viime aikoina, kuten juuri tuo homous-asia.