Pilkkaaja raivostuu

kun häntä varoitetaan.
Pilkkaaja vain hurjistuu entisestään.
14177
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Siksi, pitäisikö vain antaa pilkkaajan pilkata. Kyllä se tuomio kuitenkin vielä tulee. Ja mitä haittaa siitä pilkasta loppujen lopuksi on? Pilkkaajahan tekee vahinkoa vain itselleen. Näin se menee.

1Äänestä
  • Ei mua ainakaan haittaa pilkka. Eikä se vaikuta kotiutukseen mitenkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei mua ainakaan haittaa pilkka. Eikä se vaikuta kotiutukseen mitenkään.

    Niinpä! 😁

    Äänestä

Ihminen, joka pohtii tuollaista asiaa viittaamatta pohdinnoillaan itseensä, on joko hivenen vajaaälyinen tai moraaliltaan kovin puutteellinen.

1Äänestä
  • Niinpä!

    Äänestä

  • ” Jumalattomat peräytyvät tuonelaan, kaikki pakanat, jotka unhottavat Jumalan.”

    Äänestä

Se on just noin.

1Äänestä
  • ”sillä miehen viha ei tee sitä, mikä on oikein Jumalan edessä.”

    Äänestä

SE kyllä nähtiin, millä raivolla totuutta poistettiin.

1Äänestä
  • Jeesus on Herra!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jeesus on Herra!

    Herran kekkuleihin on syytä suhtautua aina varauksella.

    Äänestä

”Mutta pahat ihmiset ja petturit menevät yhä pitemmälle pahuudessa, eksyttäen ja eksyen.”

Äänestä

Jumala on asettanut meidät Kristukseen. Tämä tapahtui melkein 2000 vuotta sitten, kun koko aadamillinen ihmissuku yhdistettiin Jeesukseen Kristukseen hänen ristillään, minkä jälkeen ihmissuku kuoli yhdessä Kristuksen kanssa ja haudattiin hänen kanssaan, ja kolmen päivän kulutttua Jeesus Kristus heräsi kuolleista uuden luomakunnan ja ihmiskunnan Päänä. Meidät on toisin sanoen uudestisynnytetty HÄNEN KUOLLEISTANOUSEMISENSA KAUTTA, ei mitään muuta kautta (esim.uskoontulon kautta tai kasteen kautta).
Kristuksessa oleminen merkitsee sitä, että ns. vanha ihmisemme hävitettiin ristillä ja Kristuksen haudassa. Jeesus Kristus kuoli synnille kerta kaikkiaan ja Hänessä myös me. Ja nyt me olemme tismallleeen yhtä eläviä Jumalalle kuin Hän, koska me olemme Hänessä ja Hän on meissä; yhteys tai pikemminkin YHTEYS on täydellinen.
Tällä hetkellä me olemme taivaallisissa Jeesuksessa Kristuksessa Isän oikealla puolella. Tämä on meidän nykyhetkinen todellinen ja peruuttamaton hengellinen olotilamme ja asemamme.
Siksi kristityn on mieletöntä pyöritellä esim. jotakin seksuaaliseen suuntautumiseen liittyvää asiaa, koska Jeesuksessa Kristuksessa ei ole meistä eikä naista, vaan me olemme Hänessä YKSI ja sen tähden toinen toistemme jäseniä. Kristitty, joka kuvittelee siveytensä ja heteroutensa takia olevansa jotenkin turvatummassa asemassa kuin vaikkapa homokristitty, on käsittänyt täysin väärin oman Kristuksessa olemisensa. Sellainen kristiitty ei itse asiassa ole käsittänyt oikeastaan vielä edes Kristuksessa olemisen alkeita. Mutta SEKÄÄN ei tee hänestää yhtään vähemmän Kristuksessa olevaa, vaan hän on Kristuksessa yhtä peruuttamattomasti kuin kuka tahansa muu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kun häntä varoitetaan.
Pilkkaaja vain hurjistuu entisestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu