Korona nopeuttaa perinnön saantia

Hoivakodit muuttuneet kauhujen taloiksi.
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Järkyttävää luettavaa mitä hoivakodeissa tapahtunut.

Äänestä

Nyt suuret ikäluokat siirtyy autuaammille metsästysmaille. Aiai, kuinka jälkeläiset selviävät siitä hirmuisesta omaisuusmäärästä joka heille jää?

Äänestä
  • Nyt hallituksen pitäisi funtsia nopeasti perintöverojen korotusta. Sieltähän sitä verotuloa tulisi tuutin täydeltä.

    Äänestä

  • Tuskinpa siitä niin suurta ongelmaa tulee, kyllä ne pullamössö pojat ja tytöt kuluttamisen osaa. Ja pyöriipä ne varat talouselämässämme, tosin rahat häipyvät helposti ulkomaille uusien autojen ja lomamatkojen myötä. Pysyisi vaan korona voimissaan hiukan pitempää, hallituskin saa ottaa velkaa oikein "luvalla" ja tyttöhallituksemme voi loistaa julkisuudessa hyväntekijänä. Valitettavasti ne velat tulevat maksuun. Eipä tartte meidän suurten ikäluokkien siitä huolta kantaa!

    Äänestä

  • Kyllä nuo kuolleet olivat sitä edellistä sukupolvea, ei vielä suurta ikäluokkaa. Suurin ikäluokka syntyi kai 1946, joten on nyt siis 74 vuotias. Ei vielä missään nimessä vanhus.

    Äänestä

Ei kannattaisi hoivakotinen antaa lyspettävien lehmien kuolla, mistä sitten ryöstävät rahansa kun vanhukset kuolee?

Äänestä
  • Koronan jälkisairauksista kärsivistä tietenkin.

    Äänestä

  • Ei näissä laitoksissa pelaa mikään, näkee näistä suojavarusteiden puutteista sen, ettei siellä ole minkäänlaista järkiperäistä organisaatiokykyä asioista. Asukkaan tulee olla melko lailla omatoiminen että näissä voi asua. Yksityiset laitokset maxivoivat aina vain voiton,

    Äänestä

  • No, kun meillä on nyt sosialisoitu tuo kapitalistinen yritysmeininki sen omasta pyynnöstä, niin eiköhän sieltä aina jotain kivaa keksitä.

    Äänestä

Kauniiden ihmisten kykypuolueen ja leskustan agenda.

Äänestä

Itserakas aprikoi mitä maailmassa on sitten minulle.

Äänestä

Hitsi kun olisi itse aikoinaan keksinyt tämän murhakartanotoiminnan,olisi tehnyt hyvää tiliä...

Äänestä

Moni hakenut noista tappolaitoksista omaisensa jo kotiin.

Äänestä

No sen mummon papan oli aika mennä jo kävi niin kalliiksi yhteiskunnalle

Äänestä
  • Typeryys sustakin ehkä tulee vanha! Ellet delaa ennen sitä..Pitäs jättää henkinen perintö jälkipolville.Masnpäällinen helvetti on koettu,kokekaa tekin.

    Äänestä

Nyt pääsee viimeinkin perintöön käsiksi, meillä on jo jaettu osuudet 2 vuotta aiemmin...

Äänestä

Siinä mielessä holhouslaitos pitkää päivää lukemalla puhuvine johtajineen pitääkin kutinsa.

Äänestä

Kiva varmaan olla noin kyyninen. Vai mitä aloittaja?

Äänestä

Ne on aina kauhujen taloja kun sinne mennään viettämään viimisiä päiviä eihän ne mitään kuntoutuskesuksia ole mistä lähdetään omin jaloin pois.

Äänestä

Hoitokodit pitävät kyllä taksoillaan huolen siitä, että perittävää ei jää.

Äänestä

Nähtiin tässä Kiuruveden tapauksessa, että hoivakotienkin henkilöstö on ihan pihalla. Uusi asukas tulee taloon ja voi siellä hoivalla kävellä ihan vapaasti ilman, että kenelläkäään kävisi mielessä, että "tätä ihmistä emme tunne, saattaa olla koronapotilas".
Miksi ei laitettu tulijaa 2 viikon huonekaranteeniin?
Jokaisella asukkaalla on siellä neliseinäinen huone, jonka yhdellä seinällä on ovi, jonka saa lukkoon.
Niinhän me "vapaana olijatkin" pelätään jokaista tartuttajaksi, jota me ei tunneta.

Äänestä

Mä teen kyllä ennen sitä itsarin jos alkaa tuntua siltä että hoitokotia loppu elämäkseni tarvisin jos vain vielä tautien jälkeen voimia riittää.

Äänestä
  • Jaa harkitseppas vielä kolmatta vaihtoehtoa nimittäin avovankila siellä on täys palvelu 24/7 et jää sänkyyn kusivaipassa vuorokudeksi siellä kuten hoivakodeissa käy.

    Äänestä

Suomessa kuolee 150 ihmistä joka päivä. Suurin osa heistä on vanhuksia.

Jos hyvin käy, niin kuollaan vasta vanhoina.

Äänestä

Harmi vaan että asuntojen arvon romahtaminen romahdutti perinnöt

Äänestä

Vai muuttuneet kauhujen taloiksi. Miten niin "muuttuneet" ?

Äänestä

Kuolema korjaa satoa piiittkääännn

Äänestä

perilliset juhlii

Äänestä

Yksityiset "hoivakodit" = 2020 luvun tuhoamisleirit. KZ Kiuruvesi tähän asti tuhovoimaisin.

Äänestä

Onko Pirkkalassa yksityistä virusten jo riivaamaa hoivakotia? Pirkkala kääntyy aikas kivuttomasti "Birkenau:ksi". Hakekaa hyvät omaiset äkkiä vanhuksenne/omaisenne pois näistä tuhoamisleireistä!

Äänestä
  • ...entäpä Asikainen...Auschwitz, Kouvola...Kulmhof, Sobibor...Somero....Hyi kun inhottavaa menoa Suomessa 2020. Eikö tällaisille korkeamaksuisille ikäihmisten tuhoamisleireille saada heti loppua. Miksi vanhukset pitää altistaa pakkolopetukselle ensimmäisen? Mitä hallitus on tehnyt, eli vaikka ei ole tehnyt mitään, niin eikö joku viranomainen voi viheltää vanhusten kiduttamista ja tuskallisten kuolemien ketjua poikki nyt heti?!?!?!

    Äänestä

Miksi hallitus virkamiehineen yhtäkkiä on huolissaan 70-vuotiaden hyvinvoinnista kun ei se tähän päivään saakka ole kiinnostanut ketään. 2018-2019 vuoden vaihteessa rävähti silmille vanhusten laitoskaltoinkohtelut ja epämääräiset kuolemat hoivalaitoksissa - jolla saatiin mukavasti Oulun lapsiin kohdistuva systemaattinen seksuaalirikollisuus siivottua maton alle.
Vanhusasia oli framilla muutaman kuukauden kunnes helmikuussa 2019 media aloitti ilmastonmuutos-vaalimainonnan vihervasemmiston hyväksi ja kituvat mummot unohtuivat sen siliäntien.

Olen nähnyt 2020 alkuvuodesta yksi tai kaksi uutista miten mikään ei ole vanhushoivaosastoilla muuttunut, mutta se siitä. Nyt ollaan järkyttyneen kauhuissaan kun muutama vanhus kuolee viruksen aiheuttamaan keuhkokuumeeseen. Niille vanhuksille se on pelastus.

Kotihoidon maskittomuus on superuutinen vaikka täysin dementoitunut, housuihinsa paskova vanhus asustelee yksinään kodissaan, ja jos hän sattumalta osaa avata oven ja pääsee pihalle haukkaamaan happea niin eipä tuo enää muista oman asuntonsa sijaintia että pääsisi takaisin kotiinsa. Siellä se taata köpöttelee pyjamassa pitkin parkkialuetta ja hallitus on niin kovin huolissaaan hengitysmaskeista ja kieltää omaisia katsomasta vanhuksen perään.

Äänestä

Rahantuloa ei voi estää

Äänestä

Asunnon arvon voi laittaa verottajalle nyt alakanttiin. Sitten kun asunnon pitää ja myy muutaman vuoden päästä, kylpee rahassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hoivakodit muuttuneet kauhujen taloiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu