Ja paskaa tilataan Kiinasta. Hyvä suomen johtajat!

Anonyymi

5

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huomenna iltapäivällä tulee taas se hallituksen komedia ohjelma. Kannattaa katsoa.

    • Miten on mahdollista, ettei suomessa pystytä valmistamaan edes suojamaskeja. Kaikki tuotanto on valunut kiinaan ja aasian maihin. Nyt olisi työvoimaakin vapaana. Miten olisi sota-aikakin selvitty ilman omaa tuotantoa. Viimevuosina on ollut joku ihme muoti siirtää kaikki tuotanto pois ja keskitytty vaan palveluihin, jotka vaan kierrättävät rahaa, muttei sitä tuota. Kyllä tuotanto pitää saada takaisin suomeen ja suomalaiseen omistukseen. Nyt maksetaan ylihintaa kelvottomista maskeista ja ansiosidonnaista suurelle määrälle työttömiä. Eikö päättäjät osaa laskea.

      • Anonyymi

        Eihän tuolle mahda mitään. Myyjä kehuu että priima tavaraa on, mutta ovatkin vain katukäyttöön tarkoitettuja pölysuojia. Pitää vaan ostaa sokkona ja toivoa että edes joku lentokoneellinen olisi kunnollista tavaraa. Suomi on niin pieni ostaja ettei se kiinnosta asiallisia myyjiä, mm. USA ostaa valtavasti enemmän ja maksaa niistä hyvin.

        Äsken näytettiin vilaukselta kiinalaista tehdasta jossa tehtiin noita suusuojia. Kone sylki sellaista vauhtia suojaimia ettei edes silmä pysynyt perässä. Tällaisia koneita ei ole Suomessa, täällä jouduttaisiin tekemään käsityönä eikä siinä päästä niin suuriin volyymeihin mitä sairaalat ja muu hoitohenkilökunta tarvitsee, saatika tavallinen kansa ulkona kulkiessaan.


    • Anonyymi

      Suomessa ei voida valmistaa näitä, koska se lisäisi ilmastonmuutosta...

      Ne täytyy valmistaa ulkomailla.

    • Anonyymi

      Kiinan valtio sekä ulkomailla asuvat kiinalaiset herjasivat suomalaiset ovat keinottelijoita. He asettavat 100% vastuusta suomalaisille. Itse asiassa vääriä naamioita valmistetaan Kiinalaiset.
      Tammikuussa ja helmikuussa he ostivat kaikki naamarit ympäri maailmaa, sitten lähetetään Kiinaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      120
      10316
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5030
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1402
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      25
      1010
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1001
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe