Tehdäänpä se oletus että Ruotsi kulkisi koronassa yhden viikon Suomen edellä. Siispä katsahdus millainen oli Ruotsin tilanne viikko sitten.
2.huhtikuuta Ruotsissa oli kuollut 308. Väkilukuun suhteutettuna se vastaa noin 160 kuollutta Suomessa. Suomella kuolleita tämän päivän ilmoituksen perusteella yhteensä 42. Näin ollen Ruotsin suhteutettu tilanne on 4 kertaa huonompi kuin Suomella.
2.huhtikuuta Ruotsissa oli kuollut 308. Väkilukuun suhteutettuna se vastaa noin 160 kuollutta Suomessa. Suomella kuolleita tämän päivän ilmoituksen perusteella yhteensä 42. Näin ollen Ruotsin suhteutettu tilanne on 4 kertaa huonompi kuin Suomella.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tanska on taatusti vähitäin samalla taudin kehittymisprosessissa ja sillä 237 kuollutta. Väkilukuun suhteutettuna Tanskassa kuollut vain puolet Ruotsin lukemasta.
Norja tuskin on paljoa Ruotsia jäljessä ja sillä väkilukuun suhteutettuna vain 1/4 Ruotsin lukemista.
Pohjoismaiden parhaimmat:
1) Norja
2) Suomi
3) Tanska
4) Ruotsi
Ruotsin heikkoudet. Rappeutunut entinen kansankoti ja typerä "laumasuoja"-strategia.
Ruotsin strategia oli järkyttävän typerä.
Ei voi vielä täysin ennustaa, miten tässä käy. Nk. Kiinan toinen aaltokin vielä odotuttaa itseään. Eli jos hoitopaikat ovat ylikuormitettuja tai niitä ei ole, kuolee enemmän ihmisiä, kuin että jokainen tarvittava saisi hoitoa. Kuitenkin niin kauan kuin rokotetta tms hyvää hoitoa ei ole, infektio tappaa esim. huonokuntoisia laitospotilaita. Eli eiköhän korona jatka pitkäaikaisosastoilla tappamistaan, vaikka etenisikin Ruotsia hitaammin.
Mahdollinen nk. ylimääräinen kuolleisuus näkyy vasta viiveellä. Onhan se rankkaa, jos vuoden kuolemat tapahtuvat kuukaudessa tai parissa. Noin yleisesti esim. laitoksen vanhusasukkaan elinaikaennuste ei kovin pitkä ole. Eli elinvuosissa mitattuna ei elinaikaa olla menetetty paljoa, jos ihminen olisi joka tapauksessa kuollut pian johonkin. Etenkin kun koronakuolleisuus korostuu iäkkäissä.