Nuvaring ja kuukautisten loppuminen

Onko kenelläkään tyssänneet kuukautiset Nuvaringin käyttöönoton jälkeen?
Hain sen vasta tässä kuussa eli on nyt ensimmäistä kertaa käytössä. Otin sen käyttöön ensimmäisen vuotopäivän aamuna, jolloin kuukautiset olivat ihan normaalit, mutta n. päivässä niukentuivat koko ajan ja nyt kolmantena (ja jo toisena) päivänä on viimeisten päivien tosi niukkaa "epäverimäistä" vuotoa.

Se mikä tässä stressaa on se, että periaatteessa on raskauden mahdollisuus, meillä petti kondomi joskus alkukuusta, jonka jälkeen otin jälkiehkäisypillerit.
Sama vaan sattui tapahtumaan uudestaan saman kierron sisällä pari päivää ennen oletettua kuukautisten alkamispäivää. :< Soitin lääkärille, joka sanoi, että ei suosittele katumuspillereitä uusiksi koska edellisestä kerrastakin on teoreettinen mahdollisuus raskauteen (ja vaikutuksista lapseen ei tietoa) ja sitä ei ilmeisesti hormonimäärän takia (?) suositella toistamiseen saman kierron sisällä.

Toivon että johtuu Nuvaringistä, mutta alkaa hiljalleen paniikki iskeä, tähän tilanteeseen en kaipaa lasta, mutta toisaalta ei inspaa kyllä aborttikaan...
2327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itsellä ei ole noin kyllä renkaan kanssa käynyt, mutta tohon jälkiehkäisy asiaan: olen käsittänyt, että jälkiehkäisyä ei saisi käyttää kuin joku kolme kertaa vuodessa enintään. Kannattaa vaan tehdä raskaustesti. Ei se abortti mikään kiva ole, mutta ei se lapsellekkaan hyväksi ole syntyä "huonoihin" oloihin ja tällä tarkitan esim. että jos opiskelut on kesken, ei taloudelliset asiat järjestyksessä tms.

Äänestä

jos mä nyt oikeen käsitin ni et oo enne käyttäny esim. pillereit ehkäsys? nii nyt kun käytät ni menkat pienenee... ainaki melko varmast! eli jos menkat enne kesti about 5 päivää saattaa ne hyvinki nyt kestää vaan 3 päivää... ihan normaalia... mut teehän kuitenkin se raskaustesti!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stressaa kirjoitti:

Onko kenelläkään tyssänneet kuukautiset Nuvaringin käyttöönoton jälkeen?
Hain sen vasta tässä kuussa eli on nyt ensimmäistä kertaa käytössä. Otin sen käyttöön ensimmäisen vuotopäivän aamuna, jolloin kuukautiset olivat ihan normaalit, mutta n. päivässä niukentuivat koko ajan ja nyt kolmantena (ja jo toisena) päivänä on viimeisten päivien tosi niukkaa "epäverimäistä" vuotoa.

Se mikä tässä stressaa on se, että periaatteessa on raskauden mahdollisuus, meillä petti kondomi joskus alkukuusta, jonka jälkeen otin jälkiehkäisypillerit.
Sama vaan sattui tapahtumaan uudestaan saman kierron sisällä pari päivää ennen oletettua kuukautisten alkamispäivää. :< Soitin lääkärille, joka sanoi, että ei suosittele katumuspillereitä uusiksi koska edellisestä kerrastakin on teoreettinen mahdollisuus raskauteen (ja vaikutuksista lapseen ei tietoa) ja sitä ei ilmeisesti hormonimäärän takia (?) suositella toistamiseen saman kierron sisällä.

Toivon että johtuu Nuvaringistä, mutta alkaa hiljalleen paniikki iskeä, tähän tilanteeseen en kaipaa lasta, mutta toisaalta ei inspaa kyllä aborttikaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu