Korona ja hengitys suojaimet

Anonyymi

En ihmettele enää yhtään että terveydenhoidon rahat ovat vähissä, kun huoltovarmuuskeskus tekee tollasia pieniä 5 millin mokia ! Kuka pösilö on niin pösilö että menee joltain Tiina Jylhältä ja ulos-otossa olevalta pikavippi firman urpolta tilaamaan hengitys suojaimia ja uskoo vielä että ne on käyttökelpoisia. Ihan oikeesti... tollaset tyypit on valtion viroissa !

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tossahan on selvästi pari konkurssi kypsää "yrittäjää" kekannu, että koronaa ja ihmisten hätää hyväksikäyttäen voisi itse rikastua. Noitahan aina riittää joka kriisissä.

    • Anonyymi

      Muutama kuukausi sitten ministerit toivat esiin ulkoministeriön virkamiesten virkamiesten virkavastuun hoitaa al Holin leiriltä lapset Suomeen. Edellytvätkö ministerit nyt myös virkavastuuta Huoltovarmuuskeskuksen korkeimmalta virkamieheltä? Entä ministerivastuu hänen nimittämisestään virkaan.

      Tyhmyys ei näköjään ole mikään este nousta korkealle pallille Suomessa. Luulisi, että Huoltovarmuuskeskuksessa naurettaisiin vieläkin että joku olisi esittänyt Jylhän ja tämän toisen yrittäjänhoitaa Huoltovarmuuskeskuksen kaikkein tärkein hankinta. Ko. virastossa tulee suorittaa heti erityistilintarkastus ja tutkia henkilöiden keskinäiset kähminnöt. Virossa olla huomattavasti fiksumpia ja haistetaan palaneen käry. Huoltovarmuuskekuksessa varmaan luetaan Kauppalehtiä ja Talouselämää vaikka naistenlehdet jäisivät väliin. Tietoa on ollut saatavissa ilman mitään tutkimuksiakin.

      Valtiovarainministeri jatkuvasti ilmoittelee, että rahasta ei ole pulaa. Kaikki, niin rehelliset kuin huijarit heti vaan anomuksia tekemään.

    • Anonyymi

      Totanoiniin, niin mulla on nyt niinku sellainen intuitio , että niinku ne naamasuojat jotka tuli sielt Kiinast, ni niin ne onki ihan turvallisii , ett ne ei aiheuta mitään allergiaa sen enempää ku vaiks vinyylikäsineetkään. Ett ne tilaajat ei vaan oo itekään niinku tietäneet, että mitä pitäis tilata, mutt että kumminkin jotain maskei vaan äkkiä ja paljon. Sitt se yrittäjä on sanonut, ett okei, käviskö tällaisella merkinnällä, nää on kans ihan standardoitui. No sitt se tilaaja on sanonu ett joo.
      No sitä, ett pitäiskö nyt löytyy joku niinku lisäsyykin vielä, että noi maskit on niinku ihan tosi huanoi, ett ne aiheuttaa ihan allergisii reaktioi, vaikkei niis oo edes niit niitteikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      93
      10615
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      148
      8881
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6097
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4365
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      82
      4108
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3739
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3241
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3137
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      71
      2999
    Aihe