Onko korona CoV-2 jo liian suuri haaste?

Luonto esitti taas haasteen ihmiskunnalle kun ilmaantui SARS-CoV-2
joka on entistä ovelampi taudinaiheuttaja.

Saas nähdä mitä temppuja monitaitoinen SARS-CoV-2 vielä esittääkään, saattaa rajoittaa vielä syntyvyyden kasvua tehokkaasti vaikuttaessaan ihmisten lisääntymiskykyyn yms.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vitun luonto vaan KIINALAISET!
KIINA on syypää!

Kiinalaisten taikauskoisten ruokatottumusten takia olemme tässä.

Äänestä
  • Myös Kiinalaisten "luonnottomat" ruokailutottumukset aiheuttavat suuria tuhoja.

    Äänestä

Suomenkin valtion apurahoja käryää muutama sata miljardia. Kyllä minäkin tuolla hinnalla nuukisin laboratoriossa nenällä työkseni vaikka ihmisen paskaa. Suomi on aina ollut vuodesta 1995 expertti sijoittamaan rahoja johonkin mistä ei vuorovaikutteista hyötyä. Esim Suomi tegnologian piilaakso, asian yhtenä spesialaistina oli istuva nykyinen presidenttimme.

So so ,älä, älä yritä sanoa mitään vastaan katsomatta ensin Suomen velkaantumista vuodesta 1995 tähän päivään.

Äänestä

Koko koronavirushysteria on jo naurettavaa. Tähän asti korona ei ole tappanut edes sen vertaa kuin influenssa tappaa joka ainoa vuosi. Ja tuberkuloosikin tappaa joka vuosi kehitysmaissa 1,5 miljoonaa ihmistä, vaikka siihen on lääke. Korona ei tule tänä vuonna olemaan kuolinsyiden top 10 -listalla, tuskin edes top 20 -listalla.

SARS-CoV-2 ei ole sen ovelampi virus kuin mikään muukaan koskaan tavattu virus. Ihan tavallinen virus muiden joukossa. Sen ominaisuudet eivät poikkea muista yhtään ja monilla taudeilla on täsmälleen samat oireet ja vaikutukset. Esimerkiksi SARS-CoV-2:lle on täsmälleen samat oireet kuin normaalilla keuhkokuumeella eikä ole edes niin tappava (tosin leviää helpommin, koska keuhkokuumeet eivät yleensä leviä helposti).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Luonto esitti taas haasteen ihmiskunnalle kun ilmaantui SARS-CoV-2
joka on entistä ovelampi taudinaiheuttaja.

Saas nähdä mitä temppuja monitaitoinen SARS-CoV-2 vielä esittääkään, saattaa rajoittaa vielä syntyvyyden kasvua tehokkaasti vaikuttaessaan ihmisten lisääntymiskykyyn yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu