Musta surma tappoi 30-60%

Euroopan asukkaista. Mitä veikkaat, kuinka monta prosenttia korona tappaa eurooppalaisista?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_surma
41<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Meinaan että tuleeko tästä koronasta pahempi kuin Mustasta surmasta...

Äänestä
  • Ei tule

    Äänestä

Ruton aiheutti bakteeri ,nykyään talttuis antibiooteilla kuolleisuus jäis pieneksi.Virukseen ei antibiootit tehoa

Äänestä
  • En minä sitä kysynyt vaan kysyin sitä kuinka monta prosenttia eurooppalaisista kuolee koronaan, mikä on valistunut arvauksesi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En minä sitä kysynyt vaan kysyin sitä kuinka monta prosenttia eurooppalaisista kuolee koronaan, mikä on valistunut arvauksesi?

    Eiköhän+tuo+ole+enintään+1+%,+todennäköisesti+jää+sen+alle,+ehkä+paljonkin.Mutta+tässä+asioista+keskustellessa+on+paljastunut+sellainenkin+tieto+että+espanjantauti+oli+lintuinfluenssaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eiköhän+tuo+ole+enintään+1+%,+todennäköisesti+jää+sen+alle,+ehkä+paljonkin.Mutta+tässä+asioista+keskustellessa+on+paljastunut+sellainenkin+tieto+että+espanjantauti+oli+lintuinfluenssaa.

    Jos+sen+saa+50%+ihmisistä+ja+kuolleisuus+on+WHO:n+mukainen+niin+eiköhän+siinä+olla+lähellä+2%+lopulta+ellei+rohtoa+tai+rokotusta+keksitä

    Äänestä

Niin taitaa nykyjään ihmisten liikkuvuus olla ihan toistaluokkaa kuin ennen.

Ehkä CoV-2 ei ole esitellyt vielä kaikkia taitojaan (mutta taitava se on ollut vaikka ei ole elävä olio)?

Äänestä
  • Eli korona voi tappaa suuremman osan eurooppalaisista kuin Musta surma?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eli korona voi tappaa suuremman osan eurooppalaisista kuin Musta surma?

    Veikkaan+50%

    Äänestä

Korona+niittää+alle+10%

Äänestä
  • Alle prosentin korona tappaa ja niistäkin suurin osa on vanhuksia. Suomessa siis kuolee alle viisi tuhatta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alle prosentin korona tappaa ja niistäkin suurin osa on vanhuksia. Suomessa siis kuolee alle viisi tuhatta.

    Kiva veikkaus, näyttää nyt olevan paremmin hallinnassa kuin arviosi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alle prosentin korona tappaa ja niistäkin suurin osa on vanhuksia. Suomessa siis kuolee alle viisi tuhatta.

    Prosentti suomalaisista on 56 000

    Äänestä

Covid-19 tulee jylläämään vuosia euroopassa ja etenkin suomessa jossa on kaikista maista huonoin suojausmekanismi ko virusta kohtaan.
Kohta aukeaa kaikki baarit, ravintolat ja terassit täyttyy väestä, mitä luulette että tapahtuu.

Äänestä

Aika samanlaista mitä nykyään:

"Seuraukset
Ensimmäiset reaktiot
Rutto aiheutti tullessaan valtavan järkytyksen, ja jokapäiväinen elämä pysähtyi monilta osin. Maanviljelijät lakkasivat kyntämästä ja kauppiaat sulkivat ovensa.[60] Papit lakkasivat antamasta viimeisiä riittejä. Myös rikkaiden ennen juhlavat hautajaiset muuttuivat koruttomiksi, ja vainajat usein vain heitettiin maakuoppaan.[61]

Jotkut kerääntyivät asumaan taloihin, joissa kukaan ei vielä ollut sairastunut, ja eristäytyivät muista ihmisistä. Toiset ryhtyivät sen sijaan juhlimaan huolettomasti. Moni pakeni kaupungeista maaseudulle.[60]"

Äänestä

Korona surmaa Eurooppalaisista jonkun Promillen.

Ihmettelen suuresti tätä vouhotusta Koronasta.

Euroopan väkluku noin 741.4 miljoonaa ja promille tuosta määrästä promille on noin
75 000 henkeä.

Oletan että Euroopassa Koronaan kuolee tuon verran ihmisiä

Äänestä
  • Tuplaan, kaksi promillea kuolee eli 150 tuhatta.

    Äänestä

  • Promille eurooppalaisista on 750 000

    Äänestä

Miljoonat kuolevat!

Äänestä
  • Nyt on hygienia ihan toisella tasolla kuin espanjantaudin aikana. Ylipuhtauttakin..........

    Äänestä

Suomessa on viime vuosina kuollut influenssaan n. 400 ihmstä, tämän tauti tappaa luultavasti vähemmän.

Äänestä
  • Toivottavasti. Normaali kausi-influenssa on nimittäin vienyt ihmisiä tehohoitoon myös tänä vuonna ja ne tulevat koronalukujen päälle.

    Äänestä

  • Rajoitusten ansiosta.
    Normaalilla elämän menolla se tappaisi enemmän.

    Äänestä

Sanna Marin kuulee että suojatarvikkeet Kiinasta ovat saapuneet:

Kiuru: "Finnairin koneet ovat laskeutuneet ja iso tavaraerä suojavarusteita on saapunut Kiinasta ja suojatarvikkeet lähtevät välittömästi sairaanhoitopiireihin isoina rekkajonoina. Maksoi viisi milliä mutta saatin kuin saatiinkin maahan."

Marin: "Hieno juttu - nyt vaan lehdistöjannuille viestiä tästä kiireesti, johan alkaa kannatus nousta. Lehdistöerkat toimittajien kimpuuun tietoa jakamaan."

Kiuru: "Sanna - se on nyt semmoinen juttu, että VTT testasi tarvikkeet eivätkä ne kelpaa edes lääkikseen oppimateriaaliksi".

Pitkän kiusallisen tauon jälkeen ...

Marin: "Huoneeseen jäävät Krista, Katri, Li ja Maria - muut ulos ja HETI!"

Muut poistuvat pelon vallassa ja sitten ...

Marin: "Voi jukran pujut ja pujujen jukrat - miksi huoltovarmuusosasto ei osaa ostaa toimivia suojaimia? Näen jo huomiset otsikot ja Halla-ahot ilakoivan asiasta ja kokoomusääliöt ilakoivat asiasta kurkut punaisina. Ja saattavat olla ensimmäistä kertaa oikeassa. Tästä piti tulla meille näytös joka vie meidän ylivaltaan Suomessa, ylivoimaisesti suurimmaksi puolueeksi. Ensimmäinen kauppapoliittinen suuri näytös ja näin tässä nyt kävi ...."

Kiuru: " Suojat kelpaavat kyllä vanhainkoteihin ...."

Marin: " Mitä se Meilahdessa helpottaa --- kysyn vaan ..."

Kiuru: "Sanna - me ollaan tässä painettu 14 tuntisia päiviä viikonloputkin läpeensä ..."

Marin: "Mitä auttaa jos joku huoltovarmuuskeskuksen virkamies tyrii koko näytöksemme, kun kerrankin sai ostaa ilman säädöksiä ja menee ostaa veronmaksajien rahoilla pelkkää epäkuranttia sen ainoan kerran kun byrokratia ei ole kertomassa virkamiehelle mitä pitää tehdä ja menee ostaa Tiina Jylhältä, Helvetin enkeleiltä ja talousrikollisilta. Ja heti luulee olevansa joku elämänsä Vesa Keskinen ja panee viisi milliä hornan tuuttiin. Tässä menee uskottavuus koko hallitukselta ja mitä ihmettä tämä mahdoton avustajaporukkamme oikein tekee. Kännyjensä kimpussa vain roikkuvat ja neniään puuteroivat ja mihin me THL:ää tarvitaan. Tästä piti tulla vasemmistohallituksen ensimmäinen näyttävä peliliike, että Timo Haapalakin olisi kalvennut. Mä en voi kertakaikkiaan valvoa kaikkia virkamiehiä ja vielä varasin tälle hallitukselle ennätysmäärän avustajia mitä koskaan, Toivon että ministeritkin vähän tsemppaisivat - itse en jaksa kaikkeen jakautua. "

Tuskaantuu koko ajan lisää ...

Marin: "Siinä tekin vaan seisotte ettäkä sano yhtään mitään. Olisi pitänyt Rinteen mukana heivata koko porukka ja valita itse - miehetkin on parempia jopa .... "

Tuskallista hiljaisuutta ...

Marin:"Tämä on nyt tässä ....Menen Kesärantaan saunaan ... Onko kellään nuuskaa edes mukana? Senkin hinta on noussut kadulla .... voi jukran pujut tätä elämää. Tästä piti tulla vasemmistoliberaalin hallituksen voimannäyttö .... todellinen voimannäyttö, mutta tulikin pannukakku. Onko Kesärannassa edes enää hernesoppaakaan keittiössä? Maria - tilaa kuljettaja".

Äänestä
  • Viiniä maisteltu?

    Äänestä

  • Paljon nähty vaivaa vinttikamarissa noinkin alkeelliseen sepustukseen.

    Äänestä

  • -miehetkin on parempia jopa....synnyttämään kohta, hän sai soperrettua.

    Äänestä

Maksimi+on+6%

Äänestä

Tässä+nyt+äkkiseltään+laskeskelin+Euroopan+väkiluvun,+todennäköisen+sairastuneiden+lukumäärän+ja+tän+hetkisen+todellisen+kuolleisuus+prosentin+mukaan+niin+8,4%+tulee+korona+niittää+eurooppalaisia

Äänestä

WHO:n+laskelmien+pohjalta+tauti+nostaa+kokonaiskuolleisuuden+jopa+1,5+kertaiseksi.+Mikäli+terveydenhoito+romahtaa+kuten+Italiassa+kävi,+voi+jälki+olla+pahempaakin.+Yleensä+kuitenkin+ilmeiseti+selvästi+vähäisempää.Maissa,+joissa+tauti+pysäytettiin,+tappiot+jäävät+pieniksi.+Uudessa+Seelannissa+tähän+mennessä+1+kuollut+koronaan,+väestöä+saman+verran+kuin+Suomessa.+Talous+kärsii+siellä+aivan+varmasti+vähemmän+kuin+täällä,+vaikka+tekivät+todella+kovia+toimenpiteitä.Aika+paljon+näkee+metuamista+laumasuojasta+edelleen+palstoillakin.+Täällä+päin+maailmaa+ruotsalaisten+asiantuntijoiden+lisäksi+ilmeisesti+aika+moni+muukin+uskoo+natsien+biologisiin+oppeihin.+Vahinko,+sillä+ne+olivat+suureksi+osaksi+puuta+heinää,+joskin+tottakin+niissä+oli.+Mitkä+osat+olivat+totta,+sitä+ei+suurin+osa+niitä+tankkaavista+ja+varsinkaan+niitä+(lähes+tietämättään)+toistavista+tajua,+ja+sama+vaivaa+myös+ruotsalaisia+asiantuntijoita.Kuolleisuus+nykyisessä+Euroopassa+on+normaalisti+1%+luokkaa,+tauti+voisi+siis+nostaa+sen+1,5%:iin,+Italian+kaltaisissa+tapauksissa+korkeammallekin,+ehkä.+Julkisuudessa+liikkuvien+tietojen+pohjalta+ei+kokonaiskuvaa+oikein+saa.Paikoitellen+Pohjois-Italiassa+väestön+menetykset+joissakin+pikkukylissä+tai+kaupungeissa+olivat+todella+suuria,+puhuttaneen+kymmenestä+prosentista+ellei+kymmenistä.+Ei+toki+menneiden+aikojen+ruttoepidemioiden+tasoa,+jotka+koettelivat+noita+alueita+myös+rajusti.

Äänestä
  • "Mitkä osat olivat totta, sitä ei suurin osa niitä tankkaavista ja varsinkaan niitä (lähes tietämättään) toistavista tajua, ja sama vaivaa myös ruotsalaisia asiantuntijoita."

    Voi voi , miksi jätit salaperäisesti meidät jännitykseen, kun itse tiedät natsilääketieteen hyvät puolet - kerro!

    Äänestä

En tiedä, mutta tuon tyttöhallitusjutun kirjoittaja taisi aikoinaan kirjoittaa sen nokiamokia jutunkin kauppalehden keskustelupalstalle, kun johtajaporukka saunan lauteilla istua röhöttäessään naureskelivat ettää mikä lie aple, met työnnetään vaan lisää navinäppäin luureja markkinoille, viilataan vähän ominaisuuksia ja pudotetaan hintaa muutama prosentti, kyllä ne tahvot ostaa niitä niin kuin ennenkin. Tuoppas matti muutama olut lisää meille tänne lauteille, kun tulet sieltä vilvoittelemasta - ja näin oli strategia päätetty seuraavalle vuodelle...

Äänestä
  • On se vaan melkoinen marko keksimään juttuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On se vaan melkoinen marko keksimään juttuja.

    Omakehu haisee, vanhalle viinalle, vaikkakin ihan äsken juodulle. Voi olla taas muutakin vedetty.

    Äänestä

  • Appen iPhonestahan oli Nokiassa vain tokaistu : "it´s just a phone..."...

    Äänestä

Too hazy, too hazy, too hazy

Äänestä

too hazy

Äänestä

too hazy, too hazy, ashes to ashes , dust ....

Äänestä

Voi arvioida kuolleisuuden Suomessa verraten vaikka amerikkalaisiin, paljonko väestön lukumäärästä siihen kuolee.

Äänestä

Koska tulee seuraava koronavedätys ?

Äänestä

Aasialainen tappoi 2 miljoonaa, Honkongilainen 1 miljoonan, vielä on Koronalla tekemistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Euroopan asukkaista. Mitä veikkaat, kuinka monta prosenttia korona tappaa eurooppalaisista?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Musta_surma

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu