Milloin hallitus älyää itse jättää eronpyynnön, sillä aihetta kyllä olisi.
Hallitus painosti Louneman eroamaan
Anonyymi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hallitus on suoraan sanoen peezeestä. Eihän niissä omasta mielestä oo mitään vikaa vikaa vikaa vikaa !Toivottavasti hajoaa koko pazka !
Viiden päivän viive rajojen sulkemisessa Tanskan jälkeen lienee normaalia byrokratiatahmautta kiireettömissä asioissa ... pandemia luokiteltiin kiireettömäksi.
Entä viikkojen 8...13 saamattomuus lentomatkustaja-virusvuodon tukkimisessa lentoasemalla?
Persuporvari kouhaamassa.
Suomi on hoitanut hyvin koronakriisiä. HUS:in lääkäri Lehtonen antoi kiitos tänään hallituksella ALFAtvssä ja ihmetteli Ruotsin leväpersäistä menoa epidemian aikana. Suomi oli ensimmäisten EU maiden joukossa sulkemassa rajansa.
Ehdottomasti Lounemaan oli erottava. Ei tuo ole kaunista katseltavaa, tehdään kauppoja ohjeiden vastaisesti.
Juuri näin.
Tai sitten Lounema noudatti niitä ohjeita vähän liiankin tarkasti ja joutui syntipukiksi.
Mikä johtaja se muka ois jos ei olis vastuuta?Nämä saatanan virkamiehet nauttivat hirmupalkoista ja ovat erottamattomia ilman karmeita mokia.Ei yksityiselläkään sektorilla johtajien mokailua pitkään katsota.Ja tämä sähläsi rikollisten kanssa.Saas nähdä mitä vielä paljastuu,oliko vaikka lahjottu näitten roistojen taholta?
Mielestäsi hallituksella ja sen ministereillä ei siis tällä(kään) hetkellä ole vastuuta?
Olet kyllä oikeassa, ei minunkaan mielestä ole.
Oikeassa olet.
Ministeri ei tilannut suojamaskeja vaan sen teki virkavastuulla toimivan HVK:n virkamiehet.
Ei tietenkään, vaan ministeri käski tilata ollen kokoajan tietoinen missä mennään ja sitten kun köntsä osuu tuulettimeen , niin sehän onkin sitten virkamiehen vika.
VAI MITÄ????
Hallituksen eropäiväksi sopisi 12.4.2020
Olisi Suomenkin orjuutetulla kansalla PÄÄSIÄINEN eli pääsy eroon tuhlarihallituksesta
Hallitus jatkaa vaalikauden loppuun ja hyvä niin.
Kaikki hallitukset jatkaa vaalikauden loppuun asti, myöskin niissä tapauksissa kun tulee ennenaikaiset vaalit hallituksen hajoamisen johdosta.
Olisi mukava tietää, mitä Lounemaan kaltaiset "johtajat" oikein työpaikoillaan tekevät?
Vetoaa muka kiireeseen. Aikaahaan on ollut pari minuuttia vaativaan selvityshommaan yli viikko. Ja päteviä alaisia on varmasti riittävästi. Julkkishuijarit pitää kyllä jokaisen tuntea ilman mitään selvityksiäkin.
Älä sekaannu asioihin joista et tajua mitään.
Kiitos samoin.
Paska valuu valtion hallinnossa alaspäin, kusi aina ylöspäin.
Kaasatytöstä tulee kaikkivoipa, kun pääsee ministeriauton takapenkille tai lukemaan paperista toisten kirjoittamia tekstejä.
Opettelisit sinäkin ensin kirjoittamaan kaasaihminen.
Ja sen jälkeen lukemaan.
Huoltovarmuuskeskuksen johtaja ei tehnyt mitään vastoin hallituksen ja ministeriön määräystä.
Jos hänellä olisi ollut lupa käyttää apuna yksityisiä Kiinaan liikesuhteissa olevia terveysalan yrityksiä, hän olisi niin tehnyt. Samoin hän olisi ottanut vastaan 200 000 ilmaista taiwanilaista suojamaskia, mutta häneltä tämäkin kiellettiin.
Jos hän olisi toiminut toisin kuin nyt toimi, pääministeri Marin olisi ilmoittanut menettäneensä johtajaan luottamuksensa tämän toimiessa vastoin hänen hallituksensa ja ministeriönsä nimenomaan antamia määräyksiä vaikka maskit olisivat olleet kunnollisia.
Toivottavasti hän joskus antaa haastattelun tms. tästä Sanna Marinin hallituksen maskigatesta. Toivottavasti jo ennen seuraavia vaaleja.
Valtapeli on kovaa ja raakaa. Minä Marin jyrää kaikki.
Haapala puhuu tässä täyttä asiaa hallituksen katastrofaalisesta taapertamisesta
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006471628.html
Kommentti: Hallitus pesee käsiään kuin Pontius Pilatus ja unohtaa kernaasti oman vastuunsa
Persu jaksaa mölistä, mutta missä Sivari Nieleskelijä piilottelee?
Kyllä mua on aina moitittu huonokssi ja osaamattomaki, mutta nyt on ilo irti, sillä vieläkin huonompia osaajia löytyi ja oikein isolta taholta, kuuluuko tuo ministeri siihen????