Hangon kaupungin vanhustenhoidon esimiehet käskee alaisia tekemään työtä vanhusten parissa ilman suojavarusteita?, miten ihmeessä se on mahdollista että
laiminlyödään vanhusten turvallisuutta näin ja lähetään 70 vanhusten koteihin suojaamattomina?.
Yksinkertainen kysymys Hangon päättäjille.
Miten tämä on edes mahdollista Hangossa?
10
214
Vastaukset
- Anonyymi
Eipä yhtään ihmetytä. Ko. vastuualueesta päättävät tulisi saada henkilökohtaiseen vastuuseen!
- Anonyymi
Kaupunginjohtaja Strandellin mielestä ei ole mitään syytä olla huolissaan tartunnoista. Ei senkään takia, että Helsingistä on tullut toistatuhatta ihmistä Pääsiäisen viettoon ja etätöihin Hankoon. Tartuntariskiä ei kuulemma ole.
Vastuutonta toimintaa asettaa vanhukset vaaraan. - Anonyymi
Mistä on kysymys?
- Anonyymi
Kaupungin vanhustenhoiva pitää varmaan ottaa AVI:n hoitoon, ettei käy kuin Kiuruvedellä.
- Anonyymi
Tämä palsta on varmasti oikea tie kysyä Kaupungin johdolta asioita . Vai onko ??
- Anonyymi
Olet samalla tavalla oikeassa kuin kaupunginjohtaja, joka on kieltänyt kaupungin palkkalistoilla olevia kommentoimasta somessa. Entä jos ei ole kaupunkilaisten maksamissa viroissa. Eikö asiakas (hankolainen) saa kysyä, miksi minun saama palvelu on niin huonoa? Miksi et kuuntele minua? Asiakas on aina oikeassa, sanotaan.
- Anonyymi
Pakko niitä asioita on jossakin tuoda esille, jos kaupunki ei kerran kuuntele?
- Anonyymi
Onko yritetty esim lähettää e-mail asianomaiselle virkamiehelle? Virkamiehillä ja työntekijöillä on varmasti muuta tekemistä työajalla kun oikaistaa virheellisiä tietoja Some maailmassa. Totta, sananvapaus pitäisi olla, mutta pitäisi myös muistaa että mielipide on mielipide, eikä muuta. Some elää usein mielipiteiden varassa.
- Anonyymi
Mitähän paskaa tämäkin on? Ketään ei ole kielletty käyttämästä suusuojia. Ja suusuojia on käytetty kotihoidossa. Aina niitä ei ole ihan määrättömästi ollut saatavilla, mutta käytetty on. puhukaa vaan mitä paskaa ja menkää itse kotihoitoon töihin niin näette mitä työtä se on. Tuskin monikaan siellä jaksaisi kun jatkuvasti tulee paskaa niskaan ihmisten taholta, jotka eivät mistään mitään tiedä...
- Anonyymi
Ei käy kateeksi kotihoidon tehtäviä hoitavien työt. Ensisijaisesti kuitenkin työnantaja vastaa siitä, että työntekijä ei altistu työtehtävissään vaaroille. Työnantajan tehtäviin kuuluu myös työstä aiheutuvien riskien selvittäminen ja arviointi. Eli kaikki vastuu tällaisessa asiassa työnantajalle.
Eri asia on sitten se, että jos työtekijä ei noudata annettuja ohjeita.
Mutta tsemppiä ja jaksamista kotihoidon työntekijöille. Työ on raskasta ja palvelua saavalta ei varmaankaa usein tule kiitoksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957